Manşetler

Samsung One UI 5 yeni kilit ekranı özellikleriyle yakında çıkıyor

samsung one ui 5

Samsung’un Android 13 tabanlı kullanıcı arayüzü One UI 5, önümüzdeki haftalarda herkese açık beta test sürecinden çıkıyor. Şirket, perşembe günü yayınladığı bir basın bülteniyle bu önemli gelişmenin duyurusunu yaptı.

One UI 5 ile gelecek yenilikler arasında, aktivitenize göre istenmeyen bildirim veya rahatsız edici unsurları filtrelemek için daha kişiselleştirilmiş bir kilit ekranı ve yeni modlar bulunuyor. Bu, iOS 16 ile birlikte gelen yenilenmiş Kilitli Ekranın yaklaşımına çok benziyor. Samsung’un, iPhone kullanıcılarının beğendiği bu özelliği kendi telefonlarına taşıması gayet mantıklı görünüyor.

One UI 5’in özelleştirilmiş kilitli ekranı Apple’ınkine benzer biçimde çalışıyor. Kilit ekranınıza uzunca bastırdığınızda, duvar kağıdınızı ve saat yüzünüzü özelleştirme seçeneklerini göreceksiniz. Kısa bir video klip kullanarak duvar kağıdı oluşturma seçeneği de var. Samsung, yeni renk ve grafik seçenekleri de dahil olmak üzere ana ekranınız ve kilit ekranlarınız için seçebileceğiniz daha fazla duvar kağıdı olduğunu söylüyor.

One UI 5 bazı Bixby özellikleri de içeriyor

Samsung’un daha önce Bixby Routines olarak adlandırdığı, şimdiyse Routines, yani Rutinler olarak nitelendirdiği özelliği bir mobil erişim noktasına bağlanma veya uçak modunu açma gibi otomasyonları başlatmak da dahil olmak üzere, daha fazla durumu tanıyacak şekilde genişletildi. Ancak “modlar” olarak adlandırılan yeni bir özellik de var. Bunlar; çalışmak, uyumak veya egzersiz yapmak gibi farklı etkinlikler için dikkat dağıtıcı unsurları filtrelemek üzere tasarlanmıştır. Bu açıdan iOS’teki odak modlarıyla benzerlik gösteriyor. Widget’lar, One UI 5’te de, kullanıma dayalı uygulama ve eylem önerileri sunan yeni bir akıllı öneriler widget’ı ile bir güncelleniyor.

One UI 5 yeniliklerinin çoğu tanıdık geliyor, ancak Samsung’un kullanıcı arayüzünde ilgi çekici bir özellik daha var: Arayanı metin yoluyla yanıtlamanıza ve onunla iletişim kurmanıza olanak tanıyan Bixby Text Call. Türkçe çalışmasını beklemediğimiz bu özellik dahilinde Bixby, metninizi arayan kişiye okur ve aynı şekilde sesini metne dönüştürür. Bu, gürültülü bir yerdeyken veya kimseyle görüşmemeye ihtiyaç duyduğunuzda telefon görüşmesi yapmanın akıllıca bir yolu gibi geliyor. Bu özellik öncelikle Güney Kore’ye gelecek ve 2023’ün başında ABD’de bekleniyor.

Samsung One UI 5’in önümüzdeki birkaç hafta içinde çıkacağı belirtiliyor. Öncelikle Galaxy S22 Serisi, Z Flip 4 ve Z Fold 4 cihazlarına gelecek. Daha sonra da daha eski amiral gemisi telefonlara ve orta segment cihazlara gelmesi bekleniyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER