Nvidia RTX 3090 Ti’nin çıkış tarihi için 29 Mart işareti

google news abone ol

Nvidia RTX 3090 Ti grafik kartını bu yılın başlarında CES’te duyurmuştu ve ocak ayının sonuna kadar daha fazla bilgi vermeyi vadetmişti. Ancak şirket, RTX 3090 Ti’nin donanım sorunları nedeniyle geciktiğine dair söylentilerin ardından, fiyatlandırma veya çıkış tarihi konusunda sessizliğini korumayı sürdürüyor.

Şimdiyse VideoCardz, Nvidia’nın 29 Mart’ta yeni grafik kartını piyasaya sürmeyi planladığını bildiriyor. Site, perakendecilerdeki GPU’lar için 29 Mart günü Türkiye saatiyle 16.00’da kartın piyasaya sürüleceğini işaret eden RTX 3090 Ti çıkış ayrıntılarını elde etti. Çeşitli yayınların RTX 3090 Ti incelemelerinin de 29 Mart’ta yayımlanması planlanıyor.

Nvidia, şu ana kadar RTX 3090 Ti için yalnızca temel özellikleri verdi ve fiyatlandırma konusunda henüz net bir bilgi paylaşmadı. Nvidia daha önce RTX 3090 Ti’nin RTX 3090 ile aynı göründüğünü, ancak 21 Gb/sn’de çalışan 24 GB GDDR6X içereceğini açıklamıştı. Bu, RTX 3090 ile aynı 24 GB VRAM miktarında yaklaşık yüzde 7,7 daha hızlı bellek hızı anlamına geliyor. Ayrıca RTX 3090 Ti, RTX 3090’dan yaklaşık yüzde 11 daha hızlı olacak biçimde 40 teraflop GPU performansı sunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Corning'in en yeni Gorilla Glass camı bir metreden betona düşmeye dayanıyor

Özellikle RTX 30 serisi GPU’ları satın almak hâlâ inanılmaz derecede zor olduğundan, bu yeni işlemcinin fiyat ve erişilebilirlik bilgileri burada kilit nokta olacaktır. RTX 3090’ın yurt dışında 1499 dolar, Türkiye’de ise 40-50 bin TL seviyelerinde fiyatlara sahip olduğunu belirtelim. RTX 3090 Ti’nin ise yurt dışında 2000 dolara yakın bir fiyattan satışa çıkması bekleniyor. Buradan yola çıkarak Türkiye fiyatının da 70 bin TL seviyelerinde veya üzerinde olmasını bekleyebiliriz.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR