Nvidia RTX 3090 Ti hâlâ çıkmadı, şirketten resmi açıklama yok

Nvidia, ocak ayı başlarında düzenlenen CES 2022 dahilinde daha hızlı bellek ve daha iyi performans ile RTX 3090 Ti grafik işlemcisini duyurmuştu. Ocak ayının sonuna kadar daha fazla bilgi sunmayı vaat etmesine rağmen Nvidia, RTX 3090 Ti için fiyatlandırma veya çıkış tarihi konusunda şimdiye kadar sessiz kaldı. Şimdiyse, neler olduğunu söyleme konusunda bilgi verme taleplerini geri çeviriyor.

The Verge sitesinin bilgi taleplerine cevap veren Nvidia temsilcisi Jen Andersson, “Şu anda RTX 3090 Ti hakkında paylaşacak daha fazla bilgimiz yok, ancak olduğu zaman sizinle iletişime geçeceğiz.” dedi.

Nvidia’nın başlangıçtaki RTX 3090 Ti duyurusundan sadece birkaç gün sonra, TweakTown ve VideoCardz, Nvidia’nın amiral gemisi GPU’nun üretimini durdurduğunu bildirmişti. Şirketin, 27 Ocak’ta RTX 3090 Ti’yi piyasaya sürmeyi planladığı bildirilmişti, ancak BIOS ve donanım sorunları görünüşe göre gecikmelere yol açtı. Ocak ayı Nvidia’dan daha fazla ayrıntı gelmeden geçti ve bu durum birçok kişinin şirketin yeni amiral gemisi GPU’sunu piyasaya sürmeyi unutup unutmadığını merak etmesine neden oldu.

Bazı temel özelliklerin ötesinde RTX 3090 Ti hakkında ne zaman daha fazla şey duyacağımız belli değil. Nvidia, daha önce kartın RTX 3090 ile neredeyse aynı göründüğünü ancak 21 Gb/sn’de çalışan 24 GB GDDR6X’i içereceğini açıklamıştı. Bu yeni GPU’nun RTX 3090 ile aynı miktarda VRAM barındıracağını,  ancak yaklaşık yüzde 7,7 oranında daha hızlı bellek hızına sahip olacağını gösteriyor RTX 3090 Ti, RTX 3090’dan yaklaşık yüzde 11 daha hızlı olan 40 teraflop GPU performansı da içerecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Nubia Z60 Ultra'nın tanıtım tarihini açıkladı

Bu kartın RTX 3090 ve AMD’nin Radeon RX 6900 XT’sine karşı tam olarak ne kadar iyi performans gösterdiğini görmek için biraz daha beklememiz gerekecek gibi görünüyor. Hâlâ RTX 3090 Ti için bir resmi fiyat bilgisi yok, ancak RTX 3090’ın yurt dışında 1499$’a, Türkiye’de de ise 40-60 bin TL bandında satıldığı düşünülürse, fiyatın bundan daha yukarıdaki seviyelerde olması kuvvetle muhtemel.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun