Nvidia GeForce RTX 3080 Ti ve RTX 3070 Ti duyuruldu; işte özellikleri

Nvidia Reflex destekli yeni oyunlar açıklandı

Nvidia, yeni amiral gemisi GeForce RTX 3080 Ti ve GeForce RTX 3070 Ti dahil olmak üzere iki yeni GPU’yu duyurdu. DOOM Eternal, Red Dead Redemption 2 ve Rainbow Six Siege gibi popüler oyunların eklenmesiyle RTX destekli oyun ve uygulamaların sayısı artık 130’u geçti. Nvidia Reflex teknolojisinin, Escape from Tarkov, CrossFire HD ve başka oyunlara eklenmesiyle birlikte artık en iyi 15 rekabetçi nişancı oyunundan 12’si RTX teknolojilerinden güç alıyor.

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti özellikleri

Nvidia Ampere mimarisiyle güçlendirilen GeForce RTX 3080 Ti, ışın izleme, performans artıran yapay zeka algoritması Nvidia DLSS, sistem gecikmesini azaltan Nvidia Reflex, Nvidia Broadcast yayın araçları ve yaygın kullanılan yaratıcı uygulamaların performansını artıran ek bellek gibi özelliklerle görsel gerçeklikte ve performansta inanılmaz bir sıçramaya imza atıyor. RTX serisinin yeni amiral gemisi, 3 Haziran’da satışa sunulacak.

GeForce RTX 3070 Ti, Nvidia Ampere mimarisinin en popüler grafik kartı olan GeForce RTX 3070’in turbo sürümüne karşılık geliyor. Bu yeni Ti GPU, daha fazla CUDA çekirdeği ve süper hızlı GDDR6X bellekle performansı artırıyor. Tüm bunlar sayesinde GeForce RTX 3070 Ti önceki nesil GeForce RTX 2070 SUPER’e göre 1.5 kat, GeForce GTX 1070 Ti’ye göre 2 kat performans iyileştirmesi sunuyor. Ürün 10 Haziran’dan itibaren satışa sunulacak.

Nvidia duyurulan yeni GPU’ların dünya genelindeki 45 milyondan fazla tasarım profesyoneline çalışmalarında harika bir performans vadettiğine dikkat çekiyor. Nvidia Studio platformu tarafından desteklenen ve tasarım uygulamaları için 12 GB GDDR6X bellekle desteklenen RTX platformu, 1 numaralı fotoğraf uygulamasını (Adobe Photoshop), 1 numaralı video düzenleme uygulamasını (Adobe Premiere Pro), 1 numaralı Broadcast uygulamasını (OBS) ve tüm büyük 3D tasarım uygulamalarını hızlandırıyor. Şu an piyasada RTX hızlandırmalı ışın izleme, DLSS veya yapay zeka özelliklerini destekleyen 70’in üzerinde içerik oluşturma ve tasarım uygulaması yer alıyor.

Yeni RTX Oyunları: Doom Eternal, Rainbow Six Siege, Red Dead Redemption 2 ve diğerleri

Nvidia’nın RTX ve oyun teknolojileri, RT çekirdekleri ile hızlandırılmış ışın izleme, tensör çekirdekleri ile hızlandırılmış Nvidia DLSS ve daha fazla yapay zeka özelliği dahil olmak üzere Nvidia RTX teknolojilerini destekleyen 130’dan fazla oyun ve uygulamayla muazzam bir ivme yakalamış durumda. Gecikmeyi azaltan Nvidia Reflex teknolojisi artık en iyi 15 nişancı tabanlı rekabetçi oyunun 12’sinde destekleniyor.

Nvidia’nın Computex 2021 açılış konuşmasında ve etkinlik sırasında hem ışın izleme hem DLSS’nin ekleneceği duyurulan oyunlar arasında The Ascent, DOOM Eternal, DYING: 1983, Icarus, LEGO Builder’s Journey ve The Persistence yer alıyor. DLSS kullanarak performansı hızlandıran yeni oyunlar arasında Red Dead Redemption 2 ve Rainbow Six Siege bulunuyor.

En iyi 15 rekabetçi nişancı oyununun 12’sinde Nvidia Reflex desteği var

Nvidia Reflex ekosistemi; Escape from Tarkov, CrossFire HD, Naraka: Bladepoint ve War Thunder oyunlarının eklenmesiyle genişlemeye devam ediyor. Yakında en iyi 15 nişancı oyunundan 12’si Nvidia Reflex’e sahip olacak. Ayrıca EVGA, Lenovo ve Viewsonic, yeni ve mevcut oyuncu farelerini ve G-SYNC monitörlerini Reflex Latency Analyzer desteğiyle güncelleyen partnerler listesine katıldı.

Her oyuncuya ve tasarımcıya hitap eden GeForce RTX 30 serisi dizüstü bilgisayarlar

Bu arada Computex 2021 dahilinde GeForce RTX 30 Serisi tabanlı en yeni dizüstü bilgisayarlar duyuruldu. Alienware ve Acer, yenilikçi yeni oyun dizüstü bilgisayarlarını tanıttı. Dünyanın en güçlü 16 mm altı, 15 inç dizüstü bilgisayarı olan ultra ince Alienware x15, 2560 x 1440 G-SYNC ekranla ve GeForce RTX 3080 ile donatıldı. Acer 16″ Predator Triton 500 SE, GeForce RTX 3080 dizüstü bilgisayar GPU’suyla ve en üst düzeyde performans için üçüncü nesil Max-Q teknolojileriyle donatıldı.

Geliştiriciler ve tasarımcılar için 14 inç HP Envy, RTX’in özelliklerini ultra taşınabilir bir dizüstü bilgisayara getiriyor. 15 inçlik bir ekrana sahip olan Envy 15, GeForce RTX 3060 kullanabiliyor. Yeni Acer ConceptD serisi, tasarımcılara daha da fazla esneklik sağlamak için geleneksel kapaklı seçenekler ve Ezel eskiz tablası tasarımı sunuyor. ConceptD serisi GeForce RTX 3050 veya 3050 Ti dizüstü GPU’lu ConceptD 3’ten, GeForce RTX 3080 dizüstü GPU’lu ve Nvidia RTX A5000 dizüstü GPU’lu ConceptD 7 ve 7 Pro’ya kadar uzanıyor. Ayrıca MSI’ın Creator Z16, Creator 17, WS66 ve WS76 modelleri, GeForce RTX 3060 dizüstü GPU’su ile desteklenen birinci sınıf, zarif bir dizüstü bilgisayar olan Creator Z16’yı içeren Studio programına katılıyor.

Oyuncular, öğrenciler, geliştiriciler ve tasarımcılar, GeForce RTX 30 Serisini benimsedi. Tüm büyük üreticiler, tüketicilere 140’tan fazla GeForce RTX dizüstü bilgisayar arasından seçim yapabilecekleri yeni modeller sundu.

Nvidia’dan oyunculara sevindiren haberler

Nvidia 12 kişilik yeni bir Fortnite Gun Game haritası olan Titanium City’i herkesin ücretsiz erişimine sundu. Yeni GeForce RTX 3080 Ti grafik kartının duyurusunu ve lansmanını kutlamak için hazırlanan Titanium City, yeni GPU’yu aksiyonun arka planına yerleştiriyor. Oynamak için Fortnite Creative Mode eklentisini yükleyin ve 1866-3511-4211 Harita Koduna gidin.

Nvidia, Valve ve Linux oyun topluluğu, Nvidia DLSS’yi Proton’a getirmek için iş birliği yapıyor. Böylece Linux oyuncuları, Linux işletim sisteminde çalışan en sevdikleri Windows Oyunlarının kare hızlarını artırmak için GeForce RTX GPU’lardaki özel yapay zeka çekirdeklerini kullanabilecekler. Vulkan oyunları için destek bu ay, DirectX desteği ise sonbaharda geliyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 İncelemesi

Apple'ın tabletlerine özel işletim sistemi iPadOS, en son sürümü iPadOS 15 ile birlikte iPad'lere yeni özellikler ve yetenekler kazandırıyor. Apple iOS 15 ile birlikte...

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...