Nvidia RTX 3080 Ti ile ilgili olarak resmi çıkıştan önce son sızıntılar

Nvidia, bu ayın sonlarında RTX 3080 Ti grafik kartını piyasaya sürmeye hazırlanıyor gibi görünüyor. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde, RTX 3080 Ti kartların nakliye paletlerinde, perakende kutularında ve şimdi de birinin elinde görüldüğü fotoğraflar internete düştü. VideoCardz, Nvidia’nın söylenti RTX 3080 Ti kartının izlenmesinin merkezinde yer alıyor ve GPU’nun RTX 3070 Ti ile birlikte, 31 Mayıs’ta piyasaya sürüleceğini bildirdi.

RTX 3080 Ti’nin 12 GB GDDR6X bellek ile RTX 3080’de bulunandan 2 GB daha fazla bellek içereceği bildiriliyor. RTX 3090 ile eşleşen daha geniş 384 bitlik bir veri yolu ve RTX 3080’e göre bellek bant genişliğinde bir artış olduğu da söyleniyor. Tüm bunlar performans açısından neler sunacak, bu henüz tam olarak belli değil. Ancak RTX 3080 Ti’nin RTX 3080 ve RTX 3090 arasında rahatça oturacağı kesinlikle görülüyor.

Bu, Nvidia’nın yurt dışı fiyatı 1000 doların üzerinde başka bir GPU’yu göreceğimiz anlamına geliyor. Ancak RTX 3080 için karaborsa fiyatları göz önüne alındığında, bu şu anda tam olarak sıra dışı sayılmaz. VideoCardz geçen hafta bir MSI 3080 Ti grafik kartıyla ilgili haber yapmıştı ve dün de YouTuber Moore’s Law Is Dead, henüz resmi duyurusu yapılmamış bir Gigabyte RTX 3080 Ti’ye sahip birini tanıdığını iddia etti.

Bir Reddit kullanıcısı ise, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bir mağazada 3080Ti’ye rastladığını iddia etti. Ne var ki, haberi yayına hazırladığımız sırada kontrol ettiğimizde bu paylaşım kaldırılmıştı.

Nvidia RTX 3060 çıksa bile GPU sıkıntısı bitmeyecek

Eğer ortalıkta dolaşan bu haberler ve sızıntılar doğruysa, bu ayın sonunda hem RTX 3080 Ti hem de 3070 Ti hakkında çok daha fazla ayrıntı alacağız. Her iki kartın da, Nvidia’nın RTX 3060 ile uyguladığı biçimde aynı Ethereum kripto para birimi madenciliği sınırlayıcısıyla geleceği söyleniyor. Nvidia, geçen hafta hash sınırlayıcıyı bir sürücü güncellemesi neticesinde yanlışlıkla kaldırmıştı, ancak sonrasında bunu yeniden yerine koydu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Amazon Kindle Paperwhite daha büyük ekran ile yenilendi

Her ne olursa olsun, şu anda bir bilgisayar kurmak için bekleyen pek çok kişi, başka bir GPU’nun çıkışıyla ilgili olarak gelen haberler nedeniyle fazla heyecana kapılmayabilir. Küresel yonga kıtlığı ve yükseltme yapmak isteyen PC oyuncularının yoğun talebi nedeniyle RTX 30 serisi kartları satın almak neredeyse imkansız hâle geldi. Başka bir GPU’nun piyasaya sürülmesi, Nvidia’nın önceden uyardığı arz ve talep sorunlarını çözmeyecek, bu sıkıntı 2021 boyunca devam edecek.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 İncelemesi

Apple'ın tabletlerine özel işletim sistemi iPadOS, en son sürümü iPadOS 15 ile birlikte iPad'lere yeni özellikler ve yetenekler kazandırıyor. Apple iOS 15 ile birlikte...

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...