Ana Sayfa » Ürünler » Tablet » Nexus 7 İncelemesi

Nexus 7 İncelemesi

Geçen yıl Amazon’un ABD’de piyasaya sürdüğü Kindle Fire tablet elde ettiği başarıyla 7 inç’lik tablet pazarının yeniden hareketlenmesini sağladı. Amazon’un açtığı yoldan diğer üreticilerin de geldiğini gördük, onlardan bir tanesi de Google-ASUS ikilisiydi. ASUS’un Android tabletler konusundaki deneyiminden yararlanan Google referans niteliğindeki Nexus cihaz ailesine 7 inç’lik bir üye kazandırmıştı. Android 4.1 Jelly Bean sürümünün referans tableti sıfatıyla birkaç ay oldukça havalı bir şekilde hüküm süren bu tablet geçen ekim ayında tanıtılan Nexus 10 ve Nexus 4 ile birlikte gözdeliğini biraz kaybetmişti.

nexus-7-inceleme-00027

Bu ay itibariyle Türk Telekom tarafından Türkiye’de de satılmaya başlanan bu tablet yine de incelenmeyi hak ediyor. Üstelik iPad mini’nin de piyasaya çıktığı, insanlar için yanlarında taşıyabilecekleri hafif bir tablet seçeneğinin daha da arttığı bir ortamda. Bununla birlikte tabletin kasım ayı ortalarında aldığı Android 4.2 Jelly Bean güncellemesi sayesinde bu yeni sürümle gelen yeniliklere de yakında bakma fırsatı elde etmiş olduk. Nexus 7’den çıkardığımız notları, bizde bıraktığı izlenimi yazının devamında yer alan detaylı incelemede bulabilirsiniz.

Video İnceleme

[one-third]

[/one-third]

Donanım

Nexus 7 198.5 x 120 x 10.5 mm.’lik boyutlara ve 340 gr. ağırlığa sahip. Ergonomik bir tasarıma sahip olan Nexus 7 boyuna uzun olacak şekilde tasarlanmış, biraz daha dar tutulmuş. Böylelikle tabletin tek elde rahatlıkla tutulması ve kullanılmasına olanak sağlanıyor. 10.5 mm.’lik kalınlık belki artık alıştığımızın üzerinde kalıyor, ancak arka panelin yuvarlak hatlara sahip olması kalınlığı çok fazla problem hâline getirmiyor, tersine cihazın tutuşunu biraz daha kolaylaştırıyor.

Nexus 7 adını barındırdığı 7 inç’lik, 800 x 1280 piksel çözünürlüklü LED arka aydınlatmalı IPS kapasitif dokunmatik ekrandan alıyor. 7 inç’lik bir ekranda 1280 x 800 piksel çözünürlüğün normale göre yüksek olduğu söylenebilir, 216 ppi’lik piksek yoğunluğu da ekranın keskin ve kaliteli yazılar ve grafikler göstermesine katkıda bulunuyor. Ayrıca iPad mini’nin 1024 x 768 piksel çözünürlüklü ekranına göre daha fazla zevk veren bir ekranının bulunduğunu eklememiz gerek. IPS teknolojisi sayesinde ekranın görüş açıları da bir hayli yüksek.

nexus-7-inceleme-00005

Nexus 7’nin ekranının üstünde görüntülü görüşmeler için ayrılmış 1.2 megapiksel kamera yer alıyor. Tabletin sol kenarında daha önceki Nexus cihazlarında da gördüğümüz 4 pinli konnektör bulunuyor. Altta microUSB portu ve 3.5 mm.’lik kulaklık jakı bulunurken sağ kenarda da güç butonu ve ses kontrol tuşları biraz üste doğru olacak şekilde yerleştirilmiş. Tabletin dokulu arka yüzeyi plastikten yapılmış, ancak kesinlikle sıradan durmuyor. Nexus ve ASUS logolarının da bu arka panele ayrı bir hava kattığını söylemek gerek. Alta doğru da ince ve uzun, çizgi şeklinde hoparlör yer alıyor. Tabletin sahip olduğu 4325 mAh’lik batarya ise yerinden çıkarılamıyor.

nexus-7-inceleme-00010

Nexus 7’nin önemli bir özelliği de dört çekirdekli NVIDIA Tegra 3 işlemciyi ABD’de 199 dolar gibi ucuz sayılabilecek bir fiyattan satılan tabletler sınıfına getirmiş olmasıydı. Bu dört çekirdekli işlemci performans ve fiyat arasında bir dengenin sağlanması amacıyla 1.2 GHz gibi biraz daha düşük hızda çalışacak şekilde ayarlanmış. 1 GB RAM barındıran Nexus 7’nin 16 GB ve 32 GB gibi iki farklı depolama seçeneği bulunuyor. Bizim elimizdeyse 32 GB’lık ürün bulunuyor. microSD kart yuvasının bulunmaması cihazla birlikte gelen disk alanıyla yetinmeyi mecbur kılıyor. Tabii ki, Google Drive faktörünü de unutmamak gerek.

nexus-7-inceleme-00016

Elimizdeki Nexus 7 sadece 802.11b/g/n Wi-Fi desteğine sahip. Tabii ki, yurt dışında Nexus 7’nin 3G destekli modelleri piyasaya çıktı. Bunun yanı sıra Bluetooth, NFC ve GPS gibi bağlantı teknolojileri de bu Nexus tabletinde mevcut. İvmeölçer, jiro, yakınlık sensörü ve pusula da Nexus 7’de yer alan bileşenler arasında.

Galeri: Nexus 7
[nggallery id=1123]

Yazılım

Nexus 7, Android 4.1 Jelly Bean sürümünün referans tableti olarak karşımıza çıktı. Google Now gibi daha da geliştirilmiş, ancak Türkiye desteği olmadığı için kısıtlı şekilde yararlandığımız arama motoru, Butter olarak adlandırılan pürüzsüz ekran geçişleri ve animasyonların da aralarında bulunduğu çeşitli yenilikler 2012 yılının ilk büyük Android güncellemesiyle birlikte gelmişti. Bu sürümü geçen ay duyurulan ve bu ayın ortalarında Nexus 7’ye de ulaşan Android 4.2 Jelly Bean izledi.

nexus-7-inceleme-00002

Android 4.2 Jelly Bean ile birlikte gelen çoklu kullanıcı desteği sayesinde Nexus 7’yi birden fazla kullanıcı kendi ayarları, bileşenleri ve uygulamalarıyla kullanabiliyor. Ayarlar bölümü altından eklenen yeni kullanıcılar kendi Google hesaplarını tablete girerek buna göre özelleştirmelerde bulunabiliyor. Farklı kullanıcılar arasında geçiş ise kilit ekranı üzerinden saniyeler içinde gerçekleşiyor. Yeni kullanıcı ekleme işlemi ise tabletin ana kullanıcısı tarafından gerçekleştiriliyor.

nexus-7-arayuz-00009

Bir başka Android 4.2 Jelly Bean yeniliği olan kilit ekranı bileşenleri Nexus 7’nin kilit ekranı üzerinde gelen son iletileri görme, takvim kayıtlarını kontrol etme fırsatı sağlıyor. Bunların dışında bir de saat bileşeni mevcut. Anlayacağınız kilit ekranı bileşenleri konusunda portföy geniş değil. Ancak zamanla bu sayının artması mümkün.

Android 4.2’nin Nexus 7’ye getirdiği bir başka önemli yenilik de hareket destekli klavye. Daha önce Swype gibi üçüncü taraf klavye yazılımları tarafından sunulan bu özellik 4.2 sürümüyle birlikte artık işletim sistemine entegre edilmişti. Varsayılan olarak açık gelen bu özelliği kullanmak için ek bir ayara gerek yok. Parmağınızı ekrandan kaldırmadan harfler üzerinde sürüklemeniz yeterli.

nexus-7-inceleme-00020

Yukarıda belirttiğimiz bazı dikkat çekici unsurların dışında Nexus 7’nin temel Android deneyimini sunduğunu söyleyebiliriz. Tablet yatay yönde tutulduğunda giriş ekranları ve uygulama menüsü de yatay moda geçiyor, yani tableti yatayda da kullanmak mümkün oluyor. Google Play Store üzerinden binlerce uygulamayı indirmek mümkün, 7 inç’lik ekran akıllı telefon uygulamalarının nispeten daha iyi görünmesini sağlıyor.  Bununla birlikte Google’ın da yazılımcıları 7 inç’lik ekranlara uygun uygulamalar geliştirme konusunda teşvik etmekte olduğunu da söylemek gerek.

Bir Google tableti olan  Nexus 7 doğal olarak tüm Google servislerine ait Android uygulamalarını da bünyesi altında bulunduruyor. ABD’den temin ettiğimiz cihaz, bu ülkede desteklenen Google Play multimedya servislerine sınırsız erişim sunmasıyla çok daha zevkli bir kullanım sunuyor. Ne var ki, Türkiye’de sadece Google Play’in mobil uygulama mağazasına erişim sağlanabildiği için tabletin bu alanda normalde sunduğu deneyim de kısıtlanıyor.

Galeri: Nexus 7 Kullanıcı Arayüzü
[nggallery id=1124]

Performans ve Batarya

Yukarıda belirttiğimiz gibi Nexus 7’de NVIDIA’nın, Transformer Pad Infinity, HTC One X, One X+, vb. üst sınıf mobil cihazlarda yer alan Tegra 3 işlemcisi bulunuyor. Yalnız bu işlemcinin hızı 1.2 GHz’e düşürülmüş, böylelikle biraz ekonomi yapılmış. Bu işlemciye 1 GB RAM eşlik ediyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse bu paket tablet Android 4.1 Jelly Bean ile çalışırken oldukça iyi bir performans sergiliyordu. Kullanıcı arayüzü geçişleri gayet düzgün ve seriydi. Tabletin takılma, kilitlenme gibi bir sorun çıkarması söz konusu değildi. Ne var ki, Android 4.2’ye terfi ettikten sonra tabletin yavaşladığını gözlemledik. Ana ekrandan uygulama menüsüne geçiş, uygulama menüsünün veya ana ekranın sayfaları arasında gezinme, uygulamaların açılış hızı gibi unsurlar eskisi kadar memnun edici değil. Zaten karşılaştığımız yorumlar Android 4.2’nin birçok kullanıcıyı memnun etmediğini gösteriyor. Google’ın bazı hataları Android 4.2.1 ara sürümüyle çözeceği belirtiliyor. Biz de merakla bu güncellemenin Nexus 7 tabletimize gelmesini bekliyoruz.

AnTuTuQuadrantSunSpider
Nexus 71275236231676.0 ms  +/- %1.0
iPad mini1489.7 ms +/- %0.3

Yukarıdaki benchmark sonuçlarına göre Nexus 7 performans anlamında geçer not alacak bir tablo ortaya koyuyor. Ucuz olarak nitelendirebileceğimiz bir tablet için elde edilen sonuçlar fena sayılmaz. Her ne kadar yukarıda belirttiğimiz çeşitli sorunlar bulunsa da… Nexus 7’de internet tarayıcısı olarak Chrome yer alıyor. Aslında bu durum Android’in varsayılan internet tarayıcısının Chrome hâline geldiğini de gösteriyor. Chrome ile birlikte masaüstünden alıştığımız internette gezinme deneyimi tablette de sunuluyor. Performans anlamından baktığımızda da fena bir tablo çizmediğini söylemek gerek.

Nexus 7’de yer alan 4325 mAh’lik bataryanın tabletin internette gezinme, e-posta kontrolü gibi çok yoğun olmayan ve beklemenin de hesaba katıldığı bir kullanımda tek bir şarjla 2-3 gün kadar işlev göstermesine yardımcı oluyor. Tabletin sadece Wi-Fi bağlantısıyla çalışıyor olmasının bunda büyük bir etkisi var.

Multimedya

Nexus 7’nin 7 inç’lik HD ekranı hareket hâlindeyken multimedya deneyimini daha keyifli hâle getiriyor. Cihazda yer alan Tegra 3 işlemcisinin video oynatma konusunda yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak cihazda yüklü gelen Google Play Filmler uygulaması cihaza yüklediğimiz video dosyalarını kütüphaneye ekleme konusunda yüzde 100 başarı göstermedi. Desteklenen formatlar MP4 ve H.264 ile sınırlı olduğundan Google Play Store mağazasından üçüncü taraf uygulama indirmek daha mantıklı bir çözüm gibi görünüyor. Bu adımı uyguladıktan sonra gerçekleştirdiğimiz testte Nexus 7’nin 720p çözünürlükte MKVvideoyu düzgün bir şekilde oynattığını gördük.

nexus-7-arayuz-00016

Müzik tarafında Nexus 7 MP3, WAV, eAAC+ ve WMA gibi yaygın formatları desteklediğini görüyoruz. Cihazda bulunan Google Play Müzik uygulaması aslında yurt dışında belli ülkelerden erişilebilen Google Play Müzik mağazası üzerinden içerik indirmeye, aynı zamanda bulut desteği sayesinde kendi bilgisayarınızdan yüklediğiniz şarkılara da her yerden erişme fırsatı veriyor. Ancak bu servisler Türkiye’de faaliyet göstermediği için sadece tabletin belleğine atacağınız şarkılarla yetinmelisiniz. Bunun dışında müzik dinlemek için Google Play Store üzerinden indirilebilen TuneIn Radio gibi internet radyo uygulamalarına başvurabilirsiniz.

Nexus 7’nin arkasında yer alan hoparlör küçük gibi görünse de, göründüğünden çok daha güçlü ses veriyor. Buna ek olarak en yüksek ses seviyesinde patlama yapmaması da bu hoparlörün artıları arasında yer alıyor.

Sonuç

Doğrusunu söylemek gerekirse iPad boyutundaki tabletler daha büyük ekran barındırmaları sayesinde kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunuyor olabilir. Ancak Nexus 7’nin boyutundaki tabletlerin de kolay taşınabilir olmalarıyla öne çıktıklarını söylemek gerek. Nexus 7’nin ergonomik tasarımı onu kullanması oldukça zevkli bir tablet hâline getiriyor. Pantolon ve ceket ceplerinde taşınabilir olması da fazlasıyla memnun edici. Nexus markasını taşıması, yani Android’in sahibinden bir Android deneyimi almak da bu tableti öne çıkarıyor. Nexus 7’nin Android’in önümüzdeki birkaç güncellemesini ilk alan cihazlardan biri olacağını kabul etmek gerek. Tıpkı Android 4.2 güncellemesini çıktıktan çok kısa bir süre sonra alması gibi.

nexus-7-inceleme-00024

Nexus 7 ile iPad mini arasında kararsız kalacaklar olacaktır. Doğrusunu söylemek gerekirse ikisinin de artıları var. Nexus 7 tarafındakileri sayacak olursak cebe rahatlıkla sığması, daha yüksek piksel yoğunluklu, dolayısıyla görsel açıdan daha kaliteli olduğunu düşündüğümüz bir ekran barındırması Nexus 7’nin artılarından. Keşke Google Play’in tüm servisleri Türkiye’den de erişilebilir olsaydı. Doğrusunu söylemek gerekirse Google bu tableti geliştirirken Google Play’i ön plana çıkarmış ve onunla kullanması çok daha zevkli bir tablet hâline getirmiş. Türkiye’de bunların yokluğu çekiliyor. Tabii ki, Google Play uygulama mağazasında bunun yerine koyulacak uygulamalar mevcut, ancak bunun için biraz araştırma yapmanız gerekiyor.

Twitter’dan etkileşimi artırmaya yönelik yeni bir çalışma

Twitter tweet'lerin altında yer alan ölçümlerin gösterimiyle ilgili bazı değişiklikleri yapmaya hazırlanıyor. Daha önce yorumla retweetlenenler olarak anılan işlemin, yani alıntılama işleminin sayısını her...

Yerli otomobil TOGG markasıyla müşterilerle buluşacak

Yerli otomobil geçen yılın sonlarında ilk kez gösterildiğinde, bu aracın markasının sonra açıklanacağı belirtilmişti. Araçtan ise Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun kısaltması olan TOGG olarak...

Apple’ın App Store politikalarını eleştirenler arasına Facebook da katıldı

Apple'ın App Store politikalarını eleştiren şirketlerin sayısı artıyor. Bu koroya teknoloji dünyasının büyük markaları da katılmış durumda. Microsoft'un ardından Facebook da Apple'ın App Store...

Microsoft’tan Apple’a xCloud ve Xbox Game Pass ile ilgili App Store eleştirisi

Microsoft, Apple'ı uyulması zorunlu katı geliştirici kısıtlamaları ve bulut oyun uygulamalarına olan yaklaşımı nedeniyle eleştiriyor. iPhone üreticisi yönergelerini ihlâl ettiği gerekçesiyle bulut tabanlı oyun...

Teknoblog okuyucularına Huawei Online Mağaza alışverişlerinde indirim fırsatı

Türkiye'de de faaliyet gösteren Huawei Online Mağaza üzerinden Huawei'nin akıllı telefon, akıllı saat, kablosuz kulaklık, dizüstü bilgisayar, aksesuar gibi uygun fiyatlarla ve çeşitli kampanyalarla...

macOS Big Sur herkese açık beta sürümü yayınlandı

Apple'ın Mac işletim sisteminin bir sonraki büyük sürümü macOS Big Sur'un herkese açık beta sürümü yayınlandı. Yeni güncelleme macOS'e beraberinde büyük bir görsel yenilik...

Twitter yanıt sınırlama özelliğini tüm kullanıcılarına açıyor

Twitter, yanıt sınırlama özelliğini iOS uygulamasının tüm kullanıcılarına açıyor. Mikro blog servisi, söz konusu özelliği mayıs ayında test etmeye başlamıştı. İlk etapta sınırlı sayıda...

Google Pixel serisine katlanabilir telefon eklemeyi planlıyor

Google'ın internete sızan bir şirket içi belgesi, şirketin önümüzdeki yılın son çeyreğinde katlanabilir ekranlı bir telefon çıkarmayı planladığını gösteriyor. 9to5Google sitesi tarafından paylaşılan belgeye...

Samsung Galaxy S20 Ultra İncelemesi

Samsung Galaxy S20 Ultra - GittiGidiyor'da İncele ve Satın Al SATIN AL Samsung, bu yılın ilk yarısındaki amiral gemisi telefon serisinde üç farklı modelle karşımıza çıkmıştı....

Redmi Note 9 İncelemesi

Xiaomi akıllı telefon pazarının en önemli ve aktif oyuncuları arasında yer alıyor. Çinli üretici, düzenli olarak kullanıcılarının karşısına yeni ve dikkat çekici seçenekler çıkarıyor....

Huawei MateBook X Pro 2020 İncelemesi

Huawei akıllı telefonlar tarafında sunduğu çeşitliliğin bir benzerini, her ne kadar çok fazla modele sahip olmasa da dizüstü bilgisayar tarafında da yakalıyor. Şimdiye kadar...

Huawei MateBook 13 2020 İncelemesi

Huawei geçen yılın başlarında çıkan MateBook 13 modeliyle çok büyük boyutlu bir dizüstü bilgisayar istemeyen, bununla birlikte her yerde işlerini rahatlıkla yapmalarına olanak sağlayacak...

Redmi Note 9 Pro İncelemesi

Redmi Note 9 Pro GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Xiaomi'nin Redmi markası altında sunduğu telefonlar yüksek fiyat-performans oranlarıyla bilinir. Redmi Note serisi içinde bulunan modeller ise tüketicilerin...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’dan Stadia ve xCloud servisleriyle ilgili App Store açıklaması

Microsoft'un bulut tabanlı oyun servisi xCloud 15 Eylül tarihinde yurt dışında faaliyete geçiyor. Ancak lansmana haftalar kala Microsoft, iOS platformu üzerinde testleri askıya aldı....

Google Pixel serisine katlanabilir telefon eklemeyi planlıyor

Google'ın internete sızan bir şirket içi belgesi, şirketin önümüzdeki yılın son çeyreğinde katlanabilir ekranlı bir telefon çıkarmayı planladığını gösteriyor. 9to5Google sitesi tarafından paylaşılan belgeye...

Google Pixel 5 ve 4a 5G’nin çıkış tarihi için dikkat çeken sızıntı

Google, Pixel 5 ve Pixel 4a 5G telefonlarının varlığını kısa süre önce duyurmuş ve telefonların çıkışı için sonbaharı işaret etmişti. Google Fransa blogunda yer...

Google Dokümanlar mobil uygulamasına önemli ekleme

Google Dokümanlar mobil uygulaması için hazırlanan son güncelleme duyuruldu. Güncellemeyle masaüstünde sunulan özelliklerin önemli bir kısmı mobil cihazlara da taşındı. Ancak bu özelliklerin bazıları...

Google Güvenli Klasör ile ekstra koruma sağlayacak

Google, Android kullanıcılarının kimlik belgeleri gibi kritik öneme sahip belgelerini daha iyi koruyabilmesi adına Güvenli Klasör adını verdiği özelliğini kullanıma sundu. Özelliğin duyurusu haziran...

Eski Waymo yöneticisi ticari sır hırsızlığı nedeniyle hapis cezasına çarptırıldı

Google'ın artık faaliyetlerini Waymo adı altında sürdüren sürücüsüz otomobil biriminin önemli isimlerinden biri olan Anthony Levandowski, ABD'de bir bölge mahkemesi tarafından 18 ay hapis...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun