Netflix Hollywood’un tarihi sinema salonunu satın aldı

Netflix, Hollywood’un tarihi sinema salonlarından biri olan Egyptian Theatre’ı satın aldı. Şirketin tarihi sinemayla ilgilendiğine dair haberler geçtiğimiz yıl gündeme gelmişti. Netflix’in salonu yenilemesi ve özel gösterimler için kullanması bekleniyor. Şirketin salonda başka etkinlikler düzenleyebileceği de belirtiliyor. 1998 yılında Egyptian Theatre’ı yeniden açan sivil toplum örgütü American Cinematheque’in de yeni dönemde Netflix’le birlikte çalışacağı gelen haberler arasında yer alıyor.

1922’de inşa edilen Egyptian Theatre, Hollywood’un simgesel yapıları arasında sayılıyor. İlk sessiz filmlerin gösterildiği salonlardan biri olan Egyptian Theatre, klasik Robin Hood’un galasına da ev sahipliği yapmıştı. 1998’de American Cinematheque tarafından yenilenen sinema, o günden beri aktif olarak kullanılmaya devam ediyor.

Netflix’in tarihi sinemayla ilgilendiğine dair haberler, 2019’un ağustos ayında ilk kez ortaya çıkmıştı. O dönemde taraflar arasındaki görüşmelerin ilk aşamalarda olduğu belirtilmişti. Deadline’da yer alan habere göre; görüşmeler anlaşmayla sonuçlanırken, American Cinematheque’in kâr gütmeyen operasyon yapısında da bir değişiklik olmayacak.

Salonu yenileyecek olan Netflix’in burada haftalık galalar ve özel gösterimler düzenlemesi planlanıyor. Netflix’ten konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Egyptian Theatre’ın hikayelerle dolu mirasının korunması ve kitlelere unutulmaz film deneyimlerinin yaşatılması için American Cinematheque ile işbirliğine gidildiği belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Netflix Kulüp'ün yeni bölümlerinin fragmanını paylaştı, yayın tarihini açıkladı

Netflix, daha önce de simgesel ve tarihi sinema salonlarına yönelik hamleler yapmıştı. Şirket, 2019’un sonlarında New York’un tarihi salonlarından biri olan Paris Theatre’ı da özel gösterimler için kiralamıştı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER