Netflix CEO’su: Uzaktan çalışmanın iyi bir yanı yok

Netflix CEO’su Reed Hastings, şirketinin çalışanlarının büyük çoğunluğun aşılanmadan ofise dönmesini beklemediğini belirtti. Bu da mevcut aşı çalışmaları doğrultusunda Netflix’in ofise dönüşünün 2021’in ortalarından önce olmayabileceği anlamına geliyor.

Netflix, çalışanların emniyeti ve şirket kültürü için önemli gördüğü insani etkileşimi korumak arasındaki dengeyi tutturmaya çalışan Silikon Vadisi şirketlerinden biri. The Wall Street Journal’a (WSJ) konuşan Hastings, evden çalışmanın şirket için zararlı olduğuna inandığını ve ofise mümkün olduğunca çabuk şekilde dönülmesini istediğini belirtti. Röportajın ilgili bölümü şu şekilde:

WSJ: İnsanların evden çalışmasından bir fayda gördünüz mü?

Hastings: Hayır. Hiçbir pozitif şey görmüyorum. İnsanlarla fiziksel olarak bir araya gelememek, özellikle uluslararası işler için, tamamen olumsuz bir şey. İnsanların feda ettiklerinden çok etkilendim.

WSJ: Pek çok şirketin COVID-19 salgınının bitişinden sonra da evden çalışma yaklaşımını benimseyeceği düşünülüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Hastings: Eğer bir tahminde bulunmam gerekirse, beş günlük iş haftasının dört gününde ofisten ve bir gününde de evden çalışılacağını düşünüyorum. Pek çok şirketin bu yöntemi benimseyeceğine bahse girerim. 

WSJ: Çalışanlarınızın ofise dönüşleri konusunda aklınızda bir tarih var mı?

Hastings: Aşı onaylandıktan 12 saat sonra.

WSJ: Bunu sevdim.

Hastings: Muhtemelen aşının onaylanmasından altı ay sonra. Çalışanların çoğu aşılandıktan sonra ofise geri dönebiliriz.

Hastings uzaktan çalışmaktan hoşlanmadığını söylese de, ofise dönüş konusunda verdiği zaman Silikon Vadisi’ndeki diğer şirketlerden pek farklı değil. Facebook, evden çalışma süresini 2021’in temmuz ayına kadar uzatmış ve 2021’in haziran ayına kadar olan fiziksel etkinliklerini iptal etmişti. Amazon ve Microsoft ise 2021’in ocak ayından önce ofise dönüşün söz konusu olmadığını duyurmuştu. Google da en az 2021’in temmuz ayına kadar evden çalışmanın devam edeceğini açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
İngiltere'den Facebook'a Giphy cezası

Netflix CEO’su Hastings ise evden çalışma dönemini mümkün olan en kısa süre içinde sonlandırmayı istiyor gibi görünüyor. Hastings’in kurumsal kültüre olan ilgisini düşününce bu duruma pek de şaşırmamak gerekiyor.

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun