NEOWISE kuyruklu yıldızı Güneş’e yaklaştıkça etkileyiciliği artıyor

google news abone ol

Yakın zamanda keşfedilen NEOWISE adlı kuyruklu yıldızın Parker Uzay Aracı tarafından kameraya alınmasından sonra, hızlı hareket eden bu kaya parçasının çarpıcı bir görüntüsü üretildi.


Mart ayı sonlarında keşfedilen, onu ilk tespit eden Yakın Dünya Nesnesi Geniş Alan Kızılötesi Araştırma Kaşifi (NEOWISE) aracı ile birlikte anılan ve resmi olarak C/2020 F3 NEOWISE olarak adlandırılan bu kuyruklu yıldız, Güneş’e yaklaştıkça daha da büyüleyici bir hâl alıyor.

Güneş sisteminin derinliklerinden en yakın yıldızımıza doğru yol alan bu ziyaretçi, her zaman görmenin mümkün olmadığı nadir bir bakışı yakalama imkanı sunuyor. NEOWISE ilk önce bu ayın başlarında Merkür’ün yörüngesinden sıyrıldı ve en dış katmanlarını uzun bir enkaz kuyruğunda yakacak kadar yüksek sıcaklıklarda hayatta kaldı.

Seyahatinin aşamaları boyunca, NEOWISE çeşitli şekillerde görülebiliyor. Bununla birlikte en etkileyici olanı, NASA’nın Güneş’te veri toplamak için konumlandırdığı Parker Solar Probe adlı uzay aracı tarafından yakalananı oldu. Bu süreç dahilinde 28 Haziran’da, sonda beşinci güneş uçuşunu yaparken kuyruklu yıldızın bazı resimlerini de çekti.

Parker, birden fazla cihazla donatılırken, bu yeni görüntü için WISPR adını taşıyan ve Türkçe açılımı “Parker Solar Probe için Geniş Alan Görüntüleyicisi” olan birimini kullandı. Görünür ışığa duyarlı, biri daha büyük diğeri daha küçük olmak üzere kuyruklu yıldızın bölünmüş kuyruğunu gösteriyor.

NEOWISE kuyruklu yıldızı Güneş'e yaklaştıkça etkileyiciliği artıyor

NASA’nın belirttiğine göre, alt kuyruğu bir toz kuyruğu niteliğini taşıyor. Bu, kuyruklu yıldızın çekirdeğinden toz saçıldığında ortaya çıkıyor ve daha sonra kuyruklu yıldız uzayda hızla akarken arkasından onu takip ediyor. Üst kuyruğa gelince, bu da Güneş’in yoğun ışığı tarafından üretilen iyonize gazlardan oluşuyor. Güneş rüzgarı ile parlatılıyor ve doğrudan Güneş’ten uzaklaşıyor.

Resimler kendi başlarına etkileyici olmakla birlikte, kuyruklu yıldızlar ve fiziksel özellikleri hakkında yeni bir anlayışa kapı açıyor. Örneğin alt kuyruk, bilim adamlarının toz tanelerinin ne kadar büyük olduğunu ve NEOWISE’in bu tanecikleri kaybetme oranını anlamalarına yardımcı olabilir.

Üst kuyruk bölünmüş gibi göründüğü için daha da ilginç bir nitelik taşıyor. NASA, bunun NEOWISE’in aslında iki iyon kuyruğu olduğu anlamına gelebileceğini belirtiyor.

Parker karmaşık bir araç olsa da, NEOWISE Dünya’daki izleyicilere de yabancı bir gök cismi değildi. Kabaca 5 kilometre genişliğindeki kuyruklu yıldız, gezegenimizden 103 milyon kilometre uzaktan geçerken bile yerden görülebiliyordu. Bunu keşfeden ve isimlendiren cihaza gelince, Yakın Dünya Nesnesi Geniş Alan Kızılötesi Araştırma Kaşifi aracı için kalan süre giderek azalıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
NASA Artemis 1'in kalkışını kasım ayına ertelemek zorunda kaldı

NASA, 2009’un sonlarında yeniden başlatıldığında, bu görevin sadece 7 ay sürmesini amaçlamıştı. Yakında, yörüngeden çıkması ve Dünya’nın atmosferinde yanması bekleniyor. Bu aracın yerine ise NASA’nın, gezegene yaklaştıkça asteroitlerin tanımlanmasına yardımcı olacak Yakın Dünya Nesne Gözetim Misyonu (NEOSM) getirilecek.

C / 2020 F3 NEOWISE kuyruklu yıldızını dünyadan görebileceğinizi de belirtelim. Sabah güneş doğmadan önce güneşin doğacağı yönde bu kuyruklu yıldız görülebiliyor. Eğer bir dürbününüz varsa, bu gök cismini görme şansınız daha da artacaktır.


Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple CEO’su Tim Cook’tan ilginç metaverse açıklaması

Şu sıralarda Avrupa'yı dolaşan Apple CEO'su Tim Cook, basın mensuplarına konuşmaya devam ediyor. Hollanda merkezli Bright isimli yayın organının sorularını yanıtlayan Cook; artırılmış gerçeklik,...

OnePlus Nord Watch akıllı saat sonunda resmiyet kazandı

OnePlus Nord Watch adını taşıyan yeni akıllı saatini bir süredir devam eden paylaşımların ve sızıntıların ardından gözler önüne çıkardı. Orijinal OnePlus Watch'a kıyasla daha...

Üretim kapasitesini artıran Tesla teslimat rekoru kırdı

2022'nin ikinci çeyreğinde üretimde pandemi etkisiyle sıkıntılar yaşayan Tesla, üçüncü çeyrekte üretim kapasitesini yeniden artırmayı başardı. Şirket böylelikle 1 Temmuz - 30 Eylül tarihleri...

WhatsApp anketler özelliği beta kullanıcıları tarafından test edilmeye başladı

WhatsApp, Anket oluşturma özelliği için aylardır süren geliştirme çalışmalarında sona geldi. Ve sonrasında WhatsApp Anketler özelliği sınırlı sayıda beta test kullanıcısı için kullanıma sunmaya...

Apple Touch ID’yi üst sınıf iPhone’lara geri getirmeyecek

Apple Touch ID parmak izi tarayıcısını 2017 çıkışlı iPhone X ile birlikte arka plana atmış ve yerine Face ID yüz tanıma çözümünü öne çıkarmıştı....

Netflix Ekim 2022 takvimi: Andropoz ve Cici geliyor

Netflix Ekim 2022 takvimi kapsamında gösterime girecek orijinal diziler, filmler ve diğer içeriklerle ilgili detayları burada veriyoruz. "Artık değişim vakti ve değişim cesaret ister..." sloganıyla...