Teknoblog İnternet Mozilla Firefox güncellemeyle otomatik oynatılan videoları sessize alacak

Mozilla Firefox güncellemeyle otomatik oynatılan videoları sessize alacak

Mozilla Firefox kullanıcıları ekim ayında yayınlanacak güncellemeyle otomatik olarak oynatılan videoları tamamen sessize alabilecek.

firefox monitor

mozilla firefoxGoogle Chrome, Microsoft Edge ve Apple Safari gibi internet tarayıcıları, bir süredir otomatik olarak oynatılan videoların sesini kısabiliyor. Mozilla Firefox da yakında bu gruptaki yerini almaya hazırlanıyor.

Mozilla söz konusu özelliğin sözünü daha önce açıkladığı ürün yol haritasında vermişti. Şirketten o dönemde yapılan açıklamada, Firefox’un videoların sesli biçimde otomatik olarak oynatılmasını engelleyeceği ve böylelikle kullanıcıların internet deneyiminin kesintiye uğramayacağı belirtilmişti.

Söz konusu özellik, Firefox Nighty Edition’ın en yeni versiyonuyla test edilmeye başladı. Firefox Nighty Edition, Mozilla bünyesinde sabit olmayan test ve deney platformu olarak işliyor. Test çerçevesinde otomatik oynatılan videolarda sesin duyulup duyulmaması konusunda kontrol kullanıcılara bırakılıyor.

Yeni özellik kendisini adres çubuğunun altında bir açılır pencere olarak gösteriyor. Ancak bunun için bir internet sayfasının yükleme tamamlandıktan sonra bir videoyu otomatik olarak sesli biçimde oynatması gerekiyor. Sesin kullanıcı komutuyla oynatıldığı sitelerde ise böyle bir sürece gerek kalmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Gmail Akıllı Yazma özelliği Pixel 3 ile mobil cihazlara geliyor

Bu yeniliğe Mozilla Firefox’un ayarlar bölümünde yapılan bir değişiklik de eşlik ediyor. Yeni sessize alma seçeneğinden yararlanan kullanıcılar, diledikleri takdirde otomatik olarak oynatılan tüm içerikleri engelleyebiliyor ya da tüm içerik oynatım sürecini izne bağlı hâle getirebiliyor.

Mozilla Firefox kullanıcılarının hâli hazırda test edilen yeni sessize alma özelliğine ekim ayının sonlarında yayınlanması beklenen 63. sürüm ile erişebilmesi öngörülüyor.

Önceki HaberLogitech Slim Combo ve Slim Folio iPad aksesuarları Türkiye’ye geliyor
Sonraki HaberSamsung uygun fiyatlı telefon portföyünü 2019’da tamamen yenileyebilir

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz