Microsoft Windows 11 AMD CPU performans sorunları için düzeltme yayınladı

Microsoft, perşembe günü AMD CPU performans sorunlarından bazılarını gideren yeni bir Windows 11 güncellemesi yayınladı.

AMD ve Microsoft, ilk dağıtımı sırasında Ryzen işlemcilerde Windows 11 ile ilgili iki sorun buldu. Bunlardan biri, L3 önbellek gecikmesinin üç katına çıkmasına ve belirli oyunlarda performansı yüzde 15’e kadar yavaşlatmasına neden oluyordu. Microsoft, bu sorunu, perşembe günü tüm Windows 11 kullanıcıları tarafından Windows Update’te yayınlanan isteğe bağlı bir güncelleme niteliğindeki Windows 11 Build 22000.282 ile düzeltiyor.

Son Windows 11 güncellemesi işleri daha da kötüleştirmiş olsa da, perşembe günü yayınlanan yama, L3 önbellek gecikmesi tarafında bunları kökten düzeltecektir. İkinci önemli sorun, iş parçacıklarını bir işlemcideki en hızlı çekirdeğe kaydıran AMD’nin tercih edilen çekirdek teknolojisini etkiliyor. AMD, bu ikinci hatanın CPU’ya bağlı görevlerde performansı etkileyebileceğini ve AMD’nin bu sorunu gidermek için 3.10.08.506 sürümü altında zaten yeni bir yonga seti sürücüsü yayınladığını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone SE 4, iPhone 14'ün pilini devralacak

Ayrıca bu yeni Windows 11 güncellemesi, işletim sistemi yükseltmenizden sonra Başlat menüsünün açılmasını engelleyen bir sorunu çözmeye yönelik düzeltmeler ve belirli Bluetooth fare ve klavyeler için giriş gecikmelerine yönelik düzeltmeler de dahil olmak üzere çok sayıda düzeltme içeriyor. Bu yamanın parçası olan düzeltmelerin tam listesini Microsoft’un sitesinde bulabilirsiniz.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun