Microsoft Windows 10 Mobile platformunu kenara atmıyor

microsoftMicrosoft’un Windows ve Cihazlar birimi şefi Terry Myerson şirketin zor durumda olan Windows 10 Mobile platformuna olan bağlılığını bir kez daha tekrarladı. Windows Central’ın ele geçirdiği bir şirket yazışmasında Myerson, Microsoft’un mobil planlarıyla ilgili hususları işaret ediyor.

Myerson, Microsoft çalışanlarına bazı iş ortaklarının Microsoft’un mobil pazara olan bağlılığından endişe ettiğine dair söylentileri işittiklerini bildiklerini söyleyerek ARM işlemcilerle çalışan küçük ekranlı mobil cihazlarda Windows 10’un sağlanmasına bağlılıklarını açık şekilde tekrarladı.

Şu anda gelecek nesil ürünlerin geliştirilmesi üzerine çalıştıklarını dile getiren ve Windows 10 Mobile platformuna olan bağlılıklarının bir kez daha altını çizen Myerson, bu ürünün kurumsal müşterilere kattığı değere inandıklarını ve Windows 10 Mobile platformunu seneler boyunca destekleme niyetinde olduklarını dile getirdi. Hem Microsoft hem de donanım üreticisi iş ortaklarının gelecekte yeni cihazlar çıkaracağını da işaret etti.

Microsoft yöneticisi geçen ay verdiği bir röportajda Windows Phone’un bu yıl şirketin odağında yer almadığını kaydetmişti. Myerson şirketin 2016 planlarını sızan e-posta iletisinde açık şekilde belirtmiyor, ancak “gelecek nesil ürünler” ile nelerin kastedildiği anlaşılıyor. Dedikodular söz konusu cihazların 2017’ye kadar çıkmayacağı konuşuluyor ki, Windows Central da Surface Phone’un gelecek yılın nisan ayında çıkacağını iddia ediyor.

Yazılım devi geçtiğimiz hafta, geride kalan üç aylık dönemde sadece 2.3 milyon Lumia telefon sattığını açıklamıştı. Bu, bir önceki yılın aynı döneminde satılmış olan 8.6 milyonluk satışın yüzde 73 oranında düştüğünü gösteriyor. Lumia satışları aşağı iniş sergiliyor ve Microsoft da bu markayı daha fazla kullanmaya niyetli gibi görünmüyor. Bu hafta başında şirketin Lumia 950 XL satın alanlara Lumia 950 hediye etmeye başladığı haberleri çıkmıştı ki, bu da stokların boşaltılmasına yönelik bir girişim şeklinde yorumlanmıştı.

SURFACE PHONE KURUMLARA ODAKLANAN BİR TELEFON OLACAK

Myerson’ın e-posta iletisi Microosft’un Windows 10 Mobile’da özellikle kurumsal müşteriler için değer gördüğünü işaret ediyor. Windows Central da beklenen Surface Phone’un “dünyanın en güvenli telefonu” ve “en iyi üretkenlik telefonu” gibi sloganlarla lanse edileceğini öne sürüyor. Bu da telefonun bireysel kullanıcılardan çok kurumları hedefleyeceğini gösteriyor. Nisan 2017’ye kadar daha epey zaman var ve herhangi bir Lumia cihazı planlanmıyorsa, o hâlde arada geçen zamanda Windows 10 Mobile cihazı çıkarma işini OEM iş ortakları üstlenecektir. Microsoft hâlâ Windows Phone cihazlarının yüzde 90’dan fazlasını kontrol ediyor, böyle bir ortamda OEM’lerin gelecek yıla kadar Windows Phone platformunu desteklemekte pek istekli olmaz gibi görünüyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Music Uzamsal Ses ve Kayıpsız Ses ile kaliteyi yükseltiyor

Apple bugün, Apple Music'in Dolby Atmos desteğiyle donatılmış Uzamsal Ses'in eklenmesiyle birlikte sektör lideri ses kalitesini abonelere getireceğini duyurdu. Söz konusu özelliğin geleceği, son...

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...