Teknoloji

Microsoft, Windows 11 ile taşınabilir oyun cihazlarına göz kırpıyor

windows 11 microsoft oyun cihazı

Microsoft, Steam Deck gibi cihazlar için bir Windows elde tutulan modu üzerinde erken kavramlar keşfediyor. Twitter kullanıcısı h0x0d tarafından paylaşılan sızdırılmış bir video, taşınabilir cihazlar için optimize edilmiş bir Windows 11 kullanıcı arayüzü ve dokunmatik ekranlar ve denetleyiciler için tasarlanmış bir başlatıcı ve Windows oyun katmanına dair erken kavram ve prototip çalışmalarını gösteriyor.

Video, Microsoft içindeki bir hackathon projesinin bir parçası. Bu tür projelerde, çalışanlar düzenli olarak fikirlerini veya projelerini sunarlar ve bazen Microsoft yöneticilerinin desteğini alarak gerçek ürünlere dönüşürler.

Videoyu kimin anlattığı belirsiz olsa da, Steam Deck gibi taşınabilir oyun cihazlarında Windows çalıştırmanın şu anki sorunlarını vurgulamada başarılı oluyorlar. Valve, Steam Deck için Windows sürücüleri sunsa da, Windows kullanıcı arayüzü dokunmatik veya bir denetleyici ile gezinmekte zor ve SteamOS’in sahip olduğu gibi özel bir başlatıcı yok.

Video, Microsoft’ta kıdemli bir kullanıcı deneyimi tasarımcısı olan Dorothy Feng tarafından yaratılan prototip taşınabilir çalışmalara atıfta bulunuyor. Bu, Steam, PC Game Pass, EA Play, Epic Games Store ve daha fazlasından oyun açabilen bir başlatıcıyı içeriyor. Bu taşınabilir oyun prototipi, denetleyici kullanarak gezinilebilen Steam Deck için optimize edilmiş bir klavye ve daha önce Microsoft’un gösterdiği yüzen bir görev çubuğunu da içeriyor.

windows 11 microsoft oyun cihazı

Bu hackathon projesi üzerinde çalışan ekip, Steam Deck kontrollerini Windows’ta kullanmak için bir yol geliştiren bir geliştiriciyle de iş birliği yaptı. Hatta Microsoft’ta kıdemli bir yazılım mühendisi olan ve Windows için oyun deneyimleri üzerinde çalışan Hayden McAfee tarafından oluşturulan ve Windows için özelleştirilmiş bir oyun katmanı bile var.

Hackathon projesi, sürücülerin ve hizmetlerin kurulduğu, denetleyicinin çalıştığı ve farklı mağazalardan hızlı bir şekilde oyun başlatmaya yarayan bir başlatıcıyla sonuçlandı. Bu, oldukça erken bir çalışma gibi görünüyor ve Microsoft’un bunu gerçeğe dönüştürmesi için Windows ve Xbox uygulamasında yapılması gereken bir dizi sorun ve optimizasyon bulunuyor.

Videonun sonunda, Microsoft çalışanlarına “Windows’ta taşınabilir oyunla ciddi olma” çağrısı yapılıyor. Bu, Microsoft’un PC oyun topluluğundaki imajını ve güvenilirliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Bu proje hiçbir zaman gerçekleşmeyebilir, ancak Microsoft çalışanlarının bunun olması için itibarlarını kullanmaları umut vericidir. Microsoft, Steam Deck’te Xbox Cloud Gaming’i desteklemekte hızlıydı, ancak bu sızdırılan sunum dışında taşınabilir oyunlar için Windows hedefleri hakkında pek bir şey duymadık.

windows 11 microsoft oyun cihazı

GPD, OneXPlayer ve hatta Ayaneo 2 gibi şirketlerden gelen Switch benzeri taşınabilir oyun cihazları, Microsoft tarafından optimize edilmiş bir kullanıcı arayüzü olmaksızın Windows’a güveniyor. Bu, şirketlerin Windows’u daha elde tutulan ve denetleyici dostu hale getirmek için kendi arayüzlerini ve başlatıcılarını oluşturması gerektiği anlamına geliyor.

Yakında daha fazla Windows taşınabilir cihaz göreceğimize dair işaretler de var. Asus, Steam Deck ile başa baş gitmeyi hedefleyen ve özelleştirilmiş bir Ryzen APU ve Windows 11 ile desteklenen ROG Ally‘sini duyurdu. Şu anda bir Windows taşınabilir modu kesinlikle mantıklı görünüyor.

Bu gelişmeler, Microsoft’un taşınabilir oyun cihazlarına yönelik Windows 11’in potansiyelini artırmaya yönelik adımlar attığını gösteriyor. Yeni kullanıcı arayüzü ve başlatıcı sayesinde, kullanıcılar dokunmatik ekranlar ve oyun denetleyicileriyle Windows’u daha kolay ve verimli bir şekilde kullanabilecekler. Bu, Microsoft’un, PC oyun topluluğunda daha iyi bir konuma gelmesine yardımcı olabilir ve taşınabilir oyun cihazlarının popülaritesini daha da artırabilir.

Sonuç olarak, Microsoft’un taşınabilir oyun cihazları için Windows 11 üzerinde çalıştığına dair sızdırılan bilgiler, gelecekte daha iyi optimize edilmiş bir kullanıcı deneyimi sunabileceğini gösteriyor. Bu, PC oyun topluluğundaki oyuncular için heyecan verici bir gelişme olabilir ve taşınabilir oyun alanında daha fazla rekabetin ve yenilikçi cihazların ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER