Microsoft’un piyasa değeri 2 trilyon dolara ulaştı

Microsoft, borsada işlem gören ve piyasa değeri 2 trilyon dolara ulaşan ikinci Amerikan şirketi oldu. Bu unvanı alan ilk Amerikan şirketi Apple olmuştu. Yazılım devi, bundan yaklaşık iki yıl önce de 1 trilyon dolar barajını geçmişti.

Microsoft, hisse değerinin 265.51 dolar seviyesine çıkmasıyla birlikte 2 trilyon dolar barajını aşmış oldu. Apple’ın piyasa değeri ise geçtiğimiz yılın ağustos ayında 2 trilyon doları geçmişti. Apple’ın piyasa değeri hâlihazırda 2,24 trilyon dolar seviyesinde.

Microsoft, mali yılının üçüncü çeyreğinde 14.8 milyar dolar kâr açıklamıştı. Şirket bir yıl öncenin aynı dönemine kıyasla yüzde 38’lik kâr artışı sağlamıştı. Çeyrek gelirleri ise yüzde 19 oranında arttı.

Apple ve Microsoft piyasa değeri 2 trilyon doları geçen yegane teknoloji şirketleri olsalar da, bu durum önümüzdeki dönemde değişebilir. Google’ın piyasa değeri 1,67 trilyon dolar, Amazon’un piyasa değeri ise 1,77 trilyon dolar seviyesinde seyrediyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun