Microsoft Göz Kontrolü’nü Windows 10’da test etmeye başladı

Microsoft’un Windows 10 için yeni bir dahili göz takip özelliği üzerinde çalıştığı daha dün ortaya çıkmıştı. Şirket bu erişilebilirlik seçeneğini herkesin test etmesi için oldukça hevesli görünüyor.

En son Windows Insider önizleme sürümü Eye Control, yani Göz Kontrolü özelliğinin beta versiyonu için destek sunuyor. Tabii ki, bu desteği test etmek için, uyumlu bir cihaz olan Tobii Eye Tracker 4C’ye ihtiyaç var.

Başlangıç olarak Microsoft sadece Amerikan İngilizcesi klavye düzenini destekliyor. Zamanla daha fazla klavye düzeninin eklenmesi planlanıyor. Göz Kontrolünün tamamen hazır hâlde ne zaman sunulacağı şu an için bilinmiyor. Ancak Microsoft’un işleri oldukça hızlı şekilde ilerlettiğini söylemek gerekiyor.

Ön izleme sürümünün duyurusu için hazırlanan blog yazısında, Göz Kontrolü özelliğinin nasıl çalıştığı detaylı şekilde anlatılıyor. Çevresel fonksiyona erişimi sağlayan yeni bir izleme dörtgeni, aynı zamanda sistemi kullanarak gözle daha hızlı yazı yazma ve metni konuşmaya çevirme gibi özelliklerin detayları bu yazıda bulunuyor.

Microsoft’un “şekil yazma” olarak adlandırdığı özellik dikkat çekici. Bunun sayesinde bir kelimenin sadece ilk ve son harflerine bakarak yazmak ve daha sonra aradaki kelimelere basit şekilde bakmak yeterli oluyor. Microsoft, tahmin edilen kelimenin, kelimenin son harfinde gösterildiğini söylüyor. Eğer tahmin yanlış çıkarsa, diğer tahmin edilen alternatiflere bakmak da mümkün oluyor.

Şu an için Microsoft sadece Tobii donanımını destekliyor. Tobii Dynavox PCEye Mini, PCEyePlus, EyeMobile Plus ve I-series gibi cihazların Windows 10’da Göz Kontrolü özelliğini desteklemesi planlanıyor. Bununla birlikte şirket, ilgi duyan diğer donanım üreticileriyle de çalışmaya niyetli olduğunu söylüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video: Apple AirTag Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Apple'ın 20 Nisan'daki İlkbahar etkinliğinde duyurusu gerçekleştirilen yeni ürünlerden biri de AirTag olmuştu. Bu eşya takip cihazı hafta içinde Türkiye'de de satışa sunuldu ve...

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...