Teknoloji

Microsoft, yeni Copilot Plus bilgisayarları Recall özelliği olmadan çıkarıyor

microsoft recall

Microsoft, yeni Copilot Plus bilgisayarlarının önümüzdeki hafta, Recall özelliği olmadan piyasaya sürüleceğini duyurdu. Yazılım üreticisi, bu özelliği Windows Insider programı ile test etmeyi planlıyor. Recall, başlangıçta ek güvenlik iyileştirmeleriyle birlikte opsiyonel bir özellik olarak sunulacaktı.

Microsoft, güncellenmiş bir blog gönderisinde, “Recall’un piyasaya sürülme modelini, Windows Insider topluluğunun uzmanlığından yararlanmak için ayarlıyoruz,” dedi. “Recall (önizleme) Windows Insider Programında kullanıma sunulduğunda, önizlemeyi nasıl alabileceğinize dair ayrıntıları içeren bir blog yazısı yayınlayacağız.”

Bu durum, Recall’un başlangıçta ne Windows Insider kullanıcılarına ne de bir Copilot Plus PC satın alanlara sunulmayacağı anlamına geliyor. Windows mühendislerinin güvenlik iyileştirmelerini zamanında test edip uygulamaya çalıştıkları biliniyordu. Ancak, Microsoft şimdi daha fazla teste ihtiyaç duyulduğunu kabul ediyor.

microsoft recall

Recall özelliği ilk olarak geçen ay Copilot Plus bilgisayarlarının bir parçası olarak tanıtılmıştı, ancak gizlilik savunucuları ve güvenlik uzmanları bu özelliğin değişiklik yapılmadan bir “siber güvenlik felaketi” olabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Microsoft, geçen hafta üç büyük güncelleme yapma sözü verdi: Özelliği varsayılan yerine isteğe bağlı hale getirmek, veritabanını şifrelemek ve Windows Hello üzerinden kimlik doğrulamak.

Recall, yerel yapay zeka modelleri kullanarak bilgisayarınızda gördüğünüz veya yaptığınız hemen hemen her şeyi ekran görüntüsü alarak kaydeder ve ardından bu öğeleri arayıp geri getirmenize olanak tanır. Keşfedilebilir bir zaman çizelgesi, belirli bir günde yaptıklarınızı geri dönüp incelemenizi sağlar. Recall’daki her şey yerel ve cihaz üzerinde kalacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle hiçbir veri Microsoft’un yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılmaz.

Microsoft’un Recall’u erteleme kararı, başkan yardımcısı ve başkan Brad Smith’in ABD Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesi’nde ifade vermesinin hemen ardından geldi. Smith, Microsoft’un güvenliği her şeyin üzerinde tuttuğunu belirtti. “Bu, şirketin yapay zeka üzerindeki çalışmalarından bile daha önemlidir.” dedi Smith.

Ayrıca Smith, Microsoft’un güvenliği tüm çalışanlar için yıllık değerlendirme sürecinin zorunlu bir parçası yapacağını açıkladı. “Bu değişiklikle, siber güvenlik her çalışanın yıllık ikramiye ve tazminatında dikkate alınacaktır.”

Recall özelliği, Microsoft’un büyük Güvenli Gelecek Girişimi (SFI) başlamadan önce oluşturulmuştu. Recall, Microsoft’ta gizli olarak geliştirildi ve Windows Insider kullanıcılarıyla halka açık olarak test edilmedi. Microsoft, Recall ile ilgili bazı güvenlik sorunlarını belirledi ve son aylarda bu deneyimi değiştirmek ve test etmek için çalışmaya başladı. Şirket, bu değişikliklerin güvenlik önceliğine uygun olmasını sağlamak için daha fazla zamana ihtiyaç duyduğunu açıkça belirtiyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER