Teknoloji

Apple yeni Süreklilik ve üretkenlik özelliklerine sahip macOS Ventura’yı duyurdu

macos ventura
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Apple bugün WWDC 2022’nin açılış etkinliğinde macOS Ventura adını verdiği yeni macOS sürümünü tanıttı. macOS Ventura Mac deneyimini yepyeni bir düzeye çıkarmayı vadediyor. Stage Manager özelliği, Mac kullanıcılarına uygulamalar ve pencereler arasında kolayca geçiş yaparak önlerindeki işe odaklanmaları için yepyeni bir yol sunuyor.

Süreklilik Kamerası, iPhone’u Mac’in web kamerası olarak kullanarak daha önce mümkün olmayan şeyleri başarıyor. FaceTime’a gelen Handoff özelliğiyle de kullanıcılar iPhone veya iPad’lerinde başlattıkları bir FaceTime görüşmesini Mac’lerine kolayca aktarabiliyor. Mail’e ve Mesajlar’a uygulamaları daha da iyileştiren yeni özellikler eklenirken Mac’te Safari, geçiş anahtarı özelliğiyle parolasız bir geleceğe öncülük ediyor. Üstelik Apple çipin gücünün ve popülerliğinin yanı sıra Metal 3’teki yeni geliştirici araçları, Mac’te her zamankinden de iyi bir oyun deneyimi vadediyor.

Stage Manager, açık uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak düzenliyor. Böylece kullanıcılar işlerine odaklanırken bir yandan da her şeyi tek bakışta görebiliyor. Kullanıcıların üzerinde çalıştığı pencere, ekranın ortasında belirgin bir biçimde gösteriliyor. Diğer açık pencereler ise görevler arasında hızla ve kolayca geçiş yapılabilmesi için sol tarafta yer alıyor. Kullanıcılar farklı uygulamaların kullanılmasını gerektiren belirli görevler veya projeler üzerinde çalışırken de pencereleri gruplayabiliyor. Stage Manager, Mission Control ve Spaces uygulamaları da dahil olmak üzere diğer macOS pencereleme araçlarıyla uyum içinde çalışıyor ve kullanıcılar tek tıklamayla masaüstlerine kolayca ulaşabiliyor.

Süreklilik Kamerası şimdi Mac müşterilerinin iPhone’larını web kamerası olarak kullanmalarını sağlıyor ve daha önce hiçbir web kamerasında mümkün olmayan yeni beceriler sunuyor. Süreklilik özelliğinin gücü sayesinde Mac, yakınındaki iPhone’un kamerasını aygıtı uyandırmaya veya seçmeye gerek kalmadan otomatik olarak tanıyıp kullanabiliyor. Hatta daha fazla esneklik için iPhone kablosuz olarak da Mac’e bağlanabiliyor. Ana Sahne, Portre modu ve kullanıcının yüzünü mükemmel biçimde aydınlatırken arka planın parlaklığını azaltan yeni Stüdyo Işığı efektinin de dahil olduğu yenilikçi özellikler, Süreklilik Kamerası ile birlikte tüm Mac bilgisayarlara geliyor. Süreklilik Kamerası ayrıca iPhone’un Ultra Geniş kamerasına bağlanarak Desk View özelliğini etkinleştirebiliyor. Kullanıcının yüzünü ve çalışma masasının kuş bakışı görünümünü aynı anda gösteren Desk View, Kendin yap (DIY) videoları çekmek, yaptığınız çizimleri FaceTime’da göstermek ve çok daha fazlası için yararlı bir özellik profili çiziyor.

macos venturaArtık FaceTime’da da kullanılabilen Handoff özelliğiyle kullanıcılar bir Apple aygıtında başlattıkları FaceTime görüşmesini yakınlarındaki başka bir Apple aygıtına kolayca aktarabiliyor. Kullanıcılar iPhone’dan veya iPad’den yaptıkları FaceTime görüşmesini bir tıklamayla Mac’lerine aktarabiliyor ve hareket halindeyken devam etmeleri gerektiğinde iPhone’a ya da iPad’e geçiş yapabiliyor.

macos venturaMac’teki en hızlı ve enerji açısından en verimli gezinme deneyimini sunan Safari, dikkat çekici gizlilik özelliklerine de sahip. Safari, macOS Ventura’da kullanıcıların beraber gezinebilmeleri için güçlü ve yepyeni bir özellik sunuyor: Paylaşılan Sekme Grupları ile arkadaşlar, aile üyeleri ve iş arkadaşları en sevdikleri siteleri Safari’de paylaşabiliyor ve diğer kişilerin hangi sekmelere baktıklarını canlı olarak görebiliyor. Ek olarak kullanıcılar, paylaşılan bir Başlangıç Sayfası’nda yer işaretleri listesi oluşturabiliyor, hatta Safari üzerinden Mesajlar’da sohbet veya FaceTime’da görüşme başlatabiliyor. Bu da birlikte yolculuk planlamak veya projeler üzerinde çalışmak için harika bir yol sunuyor.

Arama özelliğinde yıllardır yapılmış en büyük yeniliklerle Mail uygulaması daha amacına uygun, doğru ve eksiksiz sonuçlar vermek için şimdi en yeni teknikleri kullanıyor. Kullanıcılar son mail’lerden kişilere, belgelere, fotoğraflara ve çok daha fazlasına kadar aradıkları her şeyi daha yazmaya başlamadan, arama alanına tıkladıkları anda hızla bulabiliyor. Kullanıcılar ayrıca mail’leri zamanlayabiliyor, hatta gönder düğmesine bastıktan sonra bir mail gönderimini iptal edebiliyor. Mail uygulaması şimdi bir ekin veya cc’deki bir alıcının mesajda eksik olduğunu da akıllı şekilde algılıyor. Mail uygulamasında kullanıcılar belirli bir tarih ve saatte bir mesaja geri dönmek için anımsatıcı ayarlayabiliyor ve yanıt alınmamış mail’lerin takibi için otomatik öneriler alabiliyor’

Mac’teki Mesajlar uygulamasında şimdi yakın zamanda gönderilmiş bir mesajı düzenleme veya geri alma, bir mesajı okunmadı olarak işaretleme ve hatta yanlışlıkla silinen bir mesajı kurtarma özelliği de bulunuyor. Yeni ortak çalışma özellikleri başkalarıyla çalışmayı hızlı ve kolay hale getiriyor. Şimdi kullanıcılar Mesajlar uygulaması aracılığıyla paylaşım sayfasını kullanarak veya sürükleyip bırakma yöntemiyle bir dosya paylaşırken, dosyanın bir kopyasını paylaşmayı tercih edebiliyor ya da dosya üzerinde ortak çalışma yapabiliyor. Ortak çalışma durumunda, Mesajlar yazışmasındaki herkes otomatik olarak çalışmaya ekleniyor. Birisi paylaşılan belge üzerinde değişiklik yaptığında ise etkinlik güncellemeleri yazışmanın üst kısmında görülüyor. Kullanıcılar ayrıca doğrudan Mesajlar uygulamasıyla Mac’lerinden SharePlay oturumlarına katılarak sohbet edebiliyor ve eşzamanlı deneyimlerde yer alabiliyor.

macos venturaSpotlight gezinmeyi kolaylaştıran güncellenmiş bir tasarıma, Apple aygıtlarında daha tutarlı bir deneyim sunan yeni özelliklere ve dosyaları hızla ön izlemek için Hızlı Bakış özelliğine sahip. Kullanıcılar şimdi fotoğraf arşivlerinden, sistem genelinden veya internetten görsel bulabiliyor. Hatta fotoğraflarında konuma, kişilere, ortamlara veya nesnelere göre arama yapabiliyorlar. Canlı Metin özelliği ise görsellerdeki metinlere göre arama yapma olanağı sunuyor. Kullanıcılar sayaç başlatmak, yeni belge oluşturmak veya kestirmeleri çalıştırmak gibi işlemleri Spotlight’tan yaparak daha da üretken olabiliyor. Ayrıca Spotlight uygulaması şimdi sanatçılar, filmler, oyuncular ve TV programlarının yanı sıra işletmeler ve spor dalları için de zengin sonuçlar sunuyor.

iCloud Paylaşılan Fotoğraf Arşivi sayesinde kullanıcılar şimdi ayrı bir fotoğraf arşivi oluşturup bu arşivi ailelerinden altı kişiyle paylaşabiliyor. Böylece herkes, tüm aile fotoğraflarının tadını çıkarabiliyor. Kullanıcılar kişisel arşivlerindeki mevcut fotoğrafların tümünü paylaşmayı tercih edebiliyor ya da başlangıç tarihine veya fotoğraflardaki kişilere göre paylaşımda bulunabiliyor. Paylaşılan Arşivlerini güncel tutmalarına yardımcı olmak için kullanıcılara, arşivdeki katılımcıların ve seçtikleri diğer tüm kişilerin bulunduğu ilgili fotoğraf anlarını paylaşmalarına yönelik akıllı öneriler gönderiliyor. Paylaşılan Fotoğraf Arşivi’ndeki tüm kullanıcılar, paylaşılan fotoğraf veya videolar ekleyebiliyor, bu içerikleri silebiliyor, düzenleyebiliyor ya da favori olarak işaretleyebiliyor. Böylece paylaşılan fotoğraf ve videolar her kullanıcının Anılar ve Öne Çıkan Fotoğraflar bölümünde görünüyor ve herkes ailesiyle paylaştığı anları yeniden yaşayabiliyor.

macos venturaParolaların yerini almak üzere tasarlanmış daha güvenilir ve kullanımı kolay yeni nesil hesap bilgileri olan geçiş anahtarı sayesinde Safari’de gezinmek şimdi daha da güvenli. Geçiş anahtarı, aygıtta kalan ve hiçbir zaman internet sunucularında saklanmayan benzersiz bir dijital anahtar. Böylece bilgisayar korsanları bu geçiş anahtarlarına sızamıyor veya kullanıcıları kandırarak geçiş anahtarlarını paylaşmalarını sağlayamıyor. Geçiş anahtarları biyometrik doğrulama için Touch ID ya da Face ID’yi; uçtan uca şifrelemeyle iPhone, iPad, Mac ve Apple TV arasında eş zamanlanma için de iCloud Anahtar Zinciri’ni kullanarak güvenli bir şekilde oturum açmayı kolaylaştırıyor. Üstelik uygulamalar ve web genelinde de çalışan geçiş anahtarları sayesinde kullanıcılar, iPhone’larını kullanarak Apple dışındaki aygıtlarda, web sitelerinde veya uygulamalarda bile oturum açabiliyor.

Apple çipin gücü sayesinde her yeni Mac, EA imzalı GRID Legends ve Capcom’dan Resident Evil Village gibi yakında çıkacak oyunlar da dahil olmak üzere AAA sınıfı oyunlarını kolaylıkla çalıştırabiliyor. Üstelik Apple çip aynı zamanda iPad’e de güç verdiği için oyun geliştiricileri AAA sınıfı oyunlarını daha da fazla kullanıcıya ulaştırabiliyor. Bu yıl içinde hem Mac’te hem de iPad’de sunulacak Hello Games imzalı No Man’s Sky oyunu buna bir örnek olacak.

Apple platformlarında oyun deneyimine güç veren yazılımın en yeni sürümü Metal 3, yeni özellikleriyle Mac’te oyun deneyimini yepyeni bir boyuta taşıyor ve Apple çipin önümüzdeki yıllarda etkili olacak tüm potansiyelini açığa çıkarıyor. MetalFX Upscaling sayesinde geliştiriciler, karmaşık sahnelerde yoğun işlem gücü gerektiren kareleri daha az kullanarak hızla render alabiliyor. Çözünürlük ölçeklemeyi ve geçici örtüşme önlemeyi ise bu işlemin ardından uygulayabiliyorlar. Sonuçta ortaya, oyun tutkunlarına daha duyarlı bir deneyim ve büyüleyici grafikler sunan hızlı bir performans çıkıyor. Oyun geliştiricileri ayrıca depolama ile GPU arasında daha doğrudan bir yol sunarak bekleme süresini minimuma indiren yeni Fast Resource Loading API’dan da yararlanabiliyor. Bu sayede oyun tutkunları, gerçekçi ve etkileyici bir oyun deneyimi sunan zengin dünyalar yaratmak için gereken yüksek kaliteli dokulara ve geometriye kolayca erişebiliyor.

macos ventura

macOS Ventura ne zaman dağıtıma çıkacak?

macOS Ventura geliştirici beta sürümü bugünden itibaren developer.apple.com adresinde Apple Geliştirici Programı üyelerine sunulacak. Halka açık beta sürümü ise gelecek ay beta.apple.com adresinde Mac kullanıcılarına sunulacak. macOS Ventura bu sonbaharda ücretsiz bir yazılım güncellemesi olarak kullanıma sunulacak. Güncellemenin yüklenebileceği Mac modellerinin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER