Macaristan internete vergi getirme planından şimdilik vazgeçti

macaristan-internet-vergi-021114

Macaristan, yapılan büyük gösterilerin ardından internet veri transferlerini vergilendirme planını askıya almaya karar verdi. Başbakan Viktor Orban’ın Macaristan medyasına yaptığı açıklamaya göre, söz konusu internet vergisi ülkenin bütçe taslağından çıkarıldı, ancak çevrim içinden kazanılan paradan vergi alınmasına yönelik planın gelecek yıl yeniden değerlendirmeye alınacağını kaydetti.

Orban’ın söylediğine göre, söz konusu vergi mevcut formunda çıkarılamazdı, çünkü devlet bunu iletişim vergisinin kapsamını genişletme olarak görürken halk bunu bir internet vergisi olarak gördü. İnsanların sevmediği, ancak aynı zamanda mantıksız buldukları bir şeyin yapılmaması gerektiğini söyleyen Orban, bu vergi tasarısının yeniden düzeleneceğini ve şimdilik tartışmaya açılmayacağını kaydetti.

Söz konusu vergi tasarısı kapsamında internet servis sağlayıcılarının transfer edilen her bir gigabaytlık veriden 0.62 dolar civarında vergi ödemesi öngörülüyordu. Bürokratlar böylelikle devletin kasasına 8 milyon dolarlık ek gelir sağlanacağını hesaplamıştı, ancak toplam rakamın 720 milyon dolara çıkabileceği iddia edilmişti. Geçtiğimiz salı günü Budapeşte’de gerçekleştirilen gösterilere 100 bin civarında insan katılmış, hem bu vergi planını hem de Orban’ın ülkede bazıları tarafından otoriter olarak nitelendiren merkez sağ politikalarını protesto etmişti.

Orban hükümetin internet düzenlemesini ve vergilendirmesini ocak ayında yeniden görüşmeye başlayacağını, görüşmelerin gelecek yılın ortalarında sonuçlanmasını beklediğini dile getirdi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes de Macaristan’ın internet vergisinden vazgeçen kararını olumlu karşıladı, bunu Avrupa için bir zafer olarak nitelendirdi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video: Apple AirTag Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Apple'ın 20 Nisan'daki İlkbahar etkinliğinde duyurusu gerçekleştirilen yeni ürünlerden biri de AirTag olmuştu. Bu eşya takip cihazı hafta içinde Türkiye'de de satışa sunuldu ve...

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...