Eğlence

İstanbul Park’taki Formula 1 yarışına yoğun ilgi

f1 türkiye gp 2021

İstanbul geride kalan hafta sonunda F1 2021 sezonunun on altıncı yarışına ev sahipliği yaptı. Formula 1 Türkiye GP 2021 yarışının galibi Mercedes GP pilotu Valtteri Bottas oldu. Üç gün boyunca yarışa yoğun ilgi vardı. Pistin işletmecisi olan Intercity, İstanbul Park’a üç günde toplam 190 bin kişinin geldiğini açıkladı.

Geçen sezonun ardından bu sene bir kez daha Intercity İstanbul Park’ta gerçekleşen Formula 1T Rolex Turkish Grand Prix 2021’in tüm Türkiye’de ve dünyada büyük heyecan ve ilgi yarattığını söyleyen Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, “Bu dev organizasyonu Türkiye ve İstanbul’a kazandırmak için büyük çaba harcadık ve sonucunda gördüğümüz tablo bizleri çok mutlu etti. Pilotların ve tüm dünyadaki motor sporları tutkunlarının çok sevdiği yarış pistimiz ve İstanbul, tüm dünya medyasında büyük yer buldu. Uzun zamandır İstanbul’un ihtiyacı olan bu tanıtımla yeniden milyonların gözü İstanbul’a çevrildi. Pandemi koşulları sebebiyle yarı kapasiteli olarak satışa sunduğumuz biletler büyük ilgi gördü ve 3 gün boyunca toplam 190 bin kişi Intercity İstanbul Park’a akın etti.”  dedi.

Yarışın önümüzdeki senelerde de Türkiye’de yapılması için görüşmelere hemen başladıklarını vurgulayan Ak, “Formula 1 CEO’su ve İcra Kurulu Başkanı Stefano Domenicalli’yi hafta sonu İstanbul’da ağırladık. Türkiye ve İstanbul’da Formula 1T yarışlarına gösterilen ilgi karşısında şaşkınlık içindeydi. Sadece bir yıl değil, yıllarca sürecek bir yarışın takvime dahil edilmesi için görüşmelerimiz sürüyor. Geçtiğimiz sene FIA’dan aldığımız üç yıllık lisans zaten pistimizin her gelişmeye her an hazır olduğunun da kanıtı. Elbette bu başarının arkasından büyük bir ekip ve takım çalışması var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yarışı T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerine alması ile tüm kurumlar seferber oldu. Bu kapsamda sürecin başından beri gösterdikleri ilgi ve alaka için ilgili tüm kamu kurumlarına ve özel sektörden destekçilerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop da yarış günü şampiyonlara kupalarını takdim ederek bizleri onurlandırdı.” şeklinde konuştu.

Yağmurun etkili olduğu ve yarış boyunca tüm pilotların Intermediate olarak adlandırılan ıslak zemin geçiş lastiklerini kullandığı yarışta çok büyük bir rekabet olmadı. Yağmura rağmen güvenlik aracı piste çıkmadı. Yarışa başlayan tüm pilotlar yarışı tamamlama başarısı gösterdi. İzleyiciler açısından geçen yılki yarış kadar büyük heyecan olmasa da, dikkate değer geçişler gördük. Bunların büyük bir kısmının bizim de Teknoblog ekibi olarak yarışı takip ettiğimiz arka düzlükteki DRS alanının sonunda olması, bizim için ayrı bir güzellik oldu.

Bu arada cuma ve cumartesi günü pistin kuruması ve kuru pistte turlar atılmasıyla birlikte 2005’teki İstanbul Park rekoru da geri çekilmiş oldu. Mercedes GP pilotu Lewis Hamilton, 2005 yılında Kolombiyalı Juan Pablo Montoya’ya ait 1.24.770’lik yarış turu rekorunu, 1.22.868’e kadar çekerek geride bıraktı. İstanbul Park’ta 1.24’ün altına inen ilk isim olan Hamilton, 1.23’ün altına inen ilk pilot olmayı da başardı.

Geçen yıl gerçekleşen yarış, seyircisiz olarak gerçekleşmişti. Bu yılki yarışla birlikte, yıllar sonra ilk kez seyircili bir yarış gerçekleştirilmiş oldu. Daha önce dört kez İstanbul Park’ta yarış izlemiş biri olarak, bu yıl piste ulaşmanın geçen yıllara göre biraz daha zor olduğunu söylememiz gerekiyor. Benzer durum pistten ayrılırken de geçerli oldu. Umuyoruz ki, İstanbul Park arzu edildiği gibi önümüzdeki 10 yıl boyunca Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapar ve bu yıl gözlenen, farklı ortamlarda dile getirilen hususlar dikkate alınarak çözüme kavuşturulur.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER