iPhone Süreklilik Kamerası olarak nasıl kullanılıyor, Apple anlatıyor

google news abone ol

Apple’ın WWDC 2022 açılış konuşmasında duyurduğu dikkat çekici yeniliklerden birisi de iPhone’ları Mac için bir web kamerası gibi kullanabilmek oldu. Hatta Apple, Süreklilik Kamerası olarak adlandırılan bu özellik için, Belkin ile iş birliği yaparak iPhone’ları MacBook bilgisayarlara kolaylıkla tutturmayı sağlayacak aksesuarlar bile geliştirmiş. Apple bu yolla, Mac bilgisayarların web kameralarından şikayet eden kullanıcılara alternatif bir çözüm sunmayı hedefliyor.

WWDC 2022 dahilinde düzenlenen çevrim içi oturumların birinde, Apple yazılım mühendisi Karen Xing, Süreklilik Kamerası olarak adlandırabileceğimiz yeni macOS Ventura özelliğinin nasıl çalıştığını detaylı biçimde anlatıyor. Süreklilik Kamerası sayesinde iPhone’unuz Mac için tam donanımlı bir kameraya dönüşüyor. Üstelik beklentilerinizin fazlasını da yapabiliyor.

20 dakika uzunluğundaki videoyu izlemek istemeyenler için The Verge, oturumun kısa bir özetini çıkarmış ve öne çıkan noktaları sıralamış. Sitenin bulgularına aşağıda yer veriyoruz:

 • macOS, iPhone’unuzu bir kamera ve mikrofon olarak algılıyor, bu nedenle her kamera uygulaması kullanılabilir görünüyor. Apple, WWDC 2022 açılış konuşması sırasında yalnızca FaceTime’ı gösterse ve Zoom, Teams ve Webex’ten söz etse de, geliştiricilerin bu desteğin çalışması için uygulamalarında herhangi bir şey yapmaları gerekmiyor.
  iphone süreklilik kamerası
 • Uygulamadan bağımsız olarak Portre Modu, “Stüdyo Işığı” ve Ana Sahne seçeneklerine erişebilirsiniz. Bunlar Mac bilgisayarın Denetim Merkezi içinden erişilebilir, üstelik burada iPhone’un pil seviyesi de gösterilir.
  iphone süreklilik kamerası
 • iPhone’unuzu herhangi bir yönde kullanabilirsiniz. iPhone’unuz düşey yöndeyse yakınlaştırılmış bir efekt elde edersiniz. Aradaki farkı aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz:
  iphone süreklilik kamerası
  iPhone düşey yönde

  iphone süreklilik kamerası
  iPhone yatay yönde
 • FaceTime, iPhone’unuza otomatik olarak geçiş yapan tek uygulama değil. Xing, Zoom ile de bunun gösterimini yaptı ve Apple, diğer uygulamaların da kullanabileceği bir otomatik kamera seçme API’si sunuyor. macOS Ventura yüklü bir bilgisayar, iPhone bir standa takılı ve USB üzerinden bağlıysa veya Bluetooth ve Wi-Fi üzerinden “yakında” olduğu algılanırsa otomatik olarak iPhone’unuza geçecektir.
  iphone süreklilik kamerası
 • Sadece kablosuz değil, kablolu olarak da çalışabilir. Paraziti engelleme veya iPhone’unuzun pilinin bitmemesi için USB üzerinden bağlantı daha iyi olacaktır.
 • Uygulamalar, Mac’inizin iPhone’unuzdan da fotoğraf ve video çekmesine izin verebilir. Bununla birlikte, isteğe bağlı olarak, aynı anda yüz algılama ve vücut algılama “meta verileri”ni alabilir. En fazla 1920 x 1440 ve 60 fps’de görüntü yakalar.
 • Apple’ın Desk View, yani Masa Görünümü için de bir API’si var. Apple, telefonunuzu hareket ettirmeden masanızın yüzeyindeki şeyleri göstermenize izin vermek için iPhone’un ultra geniş lensinden görüntüleri almanın bir yolunu sunuyor. Bu özellik, uygulama geliştiricileri için erişilebilir durumda. Üstelik Xing, bu imkanı Zoom’da bir örnek üzerinde gösterdi:
  iphone süreklilik kamerasıUygulama geliştiricileri Desk View modunda 30 fps’de, 1920 x 1440 piksel çözünürlükte görüntü yakalayabiliyor.
 • Xing, Süreklilik Kamerası’nın macOS 13’e ek olarak iOS 16 gerektirdiğini söylüyor. Bu nedenle, iOS 16 güncellemesi almayacak cihazlar arasında yer alan iPhone 6S, 7 ve birinci nesil iPhone SE ile bunlardan daha eski modeller bu yenilikten yararlanamayacak. Yani eski iPhone’unuzun çoğu Mac bilgisayardakinden daha kaliteli arka kamerasını web kamerası olarak kullanıp eski cihazınızı bir şekilde değerlendirme imkanınız olmayacak.

İLGİLİ HABERLER

Oppo A96 bu hafta A101’in öne çıkan ürünleri arasında

A101 26 Ocak 2023 Aldın Aldın elektronik ürünlerine baktığımızda bu hafta listede dikkat çeken ürünlerden bir tanesinin Oppo A96 olduğunu görüyoruz. Ayrıca 5000 TL...

iOS 17 görsel anlamda büyük bir yenilik getirmeyecek

Apple iOS 16 için hazırladığı en yeni güncellemeyi bu hafta içinde kullanıcılarla buluşturmuştu. Şirket 2022'nin haziran ayında duyurduğu iOS 16'yı eylül ayında iPhone 14...

Donald Trump Facebook ve Instagram hesaplarını da geri alıyor

Meta, eski Başkan Donald Trump'ın Facebook hesabının "süresiz" olarak askıya alınması kararını uzatmasının üzerinden iki yılı yakın zaman geçtikten sonra, hesabı eski hâline getirme...

The Last of Us dizisinin ikinci sezonu için başrol oyuncusundan sinyal geldi

Uzun süredir merakla beklenen The Last of Us dizisi 2023'ün ilk günlerinde izleyicilerle buluşmuştu. Yayınlanan ilk iki bölümüyle hem oyunun hayranlarından hem de oyunlara...

Tesla sıkıntılara rağmen 2022’yi rekorlarla tamamladı

Tesla tedarik zincirinde yaşanan problemlere, işten çıkarmalara, dibe çakılan hisse fiyatına ve CEO'u Elon Musk'ın hakkındaki tartışmalara rağmen 2022'yi rekorlarla kapatmayı başardı. 2022'nin dördüncü...

FM23 Console versiyonunun PlayStation 5 için çıkış tarihi belli oldu

Popüler futbol menajerlik oyunu serisi Football Manager'ın en yeni oyunu Football Manager 2023 veya kısa adıyla FM23 geçtiğimiz kasım ayında oyuncularla buluşmuştu. FM23 ile...

Baz seviyedeki M2 işlemcili 14 inç MacBook Pro’da da SSD performans indirgemesi var

Apple'ın M2 işlemcili MacBook Pro'ları satışa sunmasının ardından, yurt dışında ilk incelemeleri ve analizleri de görmeye başladık. 9to5Mac tarafından yapılan testlere göre, temel seviye...

Apple’dan yaşı 10’a gelmiş iPhone 5S için güvenlik güncellemesi

iPhone 5S, son işletim sistemi güncellemesini 2018'de iOS 12'nin kullanıma sunulmasıyla birlikte almıştı. Ancak anlaşılan o ki, bu sürümdeki sayılar tamamen bitmedi. AppleInsider'ın belirttiğine göre,...