iPhone satışları 2015’te PC satışlarını geride bıraktı

iphone satislari windows pc mac

Teknoloji analisti Horace Dediu, kendi tanımına göre “gereksiz eğlence” amacıyla çeşitli grafikler ve listeler hazırlamaktan hoşlanıyor. Dediu, teknoloji dünyasıyla ilgili grafiklerinde Gartner tarafından sağlanan verilerden faydalanıyor. Analistin hazırladığı son grafiğe göre, geride kalan yılda iPhone satışları Windows PC satışlarını geride bıraktı.

Mevcut satış eğilimlerinin değişmemesi durumunda 2027 yılında Mac satışlarının PC satışlarının üstüne çıkması da ihtimaller arasında yer alıyor.

PC pazarında son birkaç yıldır devam eden düşüşü durdurmanın formülü henüz bulunabilmiş değil. Üretkenlik adına daha küçük ve nispeten daha kolay taşınabilir cihazların tercih edilmeye başlanması, PC sektörüne ciddi ölçüde darbe vurmuş durumda.

Bu noktada hazırlanan grafiklerin kristal küre işlevi görmediğini ve pazar koşullarının değişkenlik gösterebileceğini bir kez daha vurgulamak gerekiyor. Ayrıca söz konusu sevkiyat ve satış verilerinin araştırma şirketleri arasında değişiklik gösterebileceğini de belirtmekte fayda var.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...