iPhone iOS 14 ile kapı zili, alarm gibi sesleri duymaya yardımcı olacak

Apple, WWDC 2020 etkinliğinde duyurduğu iOS 14 ile iPhone sahiplerine yeni özellikler sunacak. Bu özelliklerden bazılarından şirket tarafından etkinlikte bahsedilirken, kimileri de iOS 14’ü şimdiden denemeye başlayanlar tarafından ortaya çıkarılıyor. “Küçük ancak önemli” bir yenilik olarak tanımlanabilecek ses tanıma özelliği de bu grupta bulunuyor.

Bir Reddit kullanıcısı tarafından fark edilen bu araç, özellikle duyma zorluğu yaşayanlar veya tamamen işitme engelli olanların işine yarayacak gibi görünüyor. Kullanıcılar iPhone’u 14 farklı sesi sürekli dinleyecek şekilde ayarlayabiliyor. Bu ses kapı tıklatması, kapı zili, siren, duman dedektörü alarmı, köpek havlaması veya bebek ağlaması olabiliyor. İlgili özellik, iOS 14’ün ayarlar menüsündeki erişilebilirlik bölümünde bulunuyor.

Amazon ve Google gibi şirketler de yapay zekâ tabanlı ses tanıma teknolojisini bir güvenlik önlemi olarak kullanıyor. Amazon’un Echo hoparlörleri şirketin Alexa Guard ev güvenlik sisteminin bir parçası olarak alarm veya cam kırılma seslerini tanıyacak şekilde ayarlanabiliyor. Google ise Pixel telefonlarının mikrofonunu otomobil çarpışma tespiti özelliği için kullanabiliyor.

Apple şimdilik günlük erişilebilirlik ihtiyaçlarına karşılık vermek amacıyla ses tanıma özelliğini kullanmaya odaklanmış gibi görünüyor. Şirket, güvenlik için bu araca bağlı kalınmaması konusunda da kullanıcıları uyarıyor. Ayarlar ekranında şu uyarı yer alıyor: “Ses Tanıma’ya zarar görebileceğiniz, yaralanabileceğiniz, yüksek risk içeren veya acil durumlar ya da navigasyon konusunda güvenilmemelidir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Xiaomi Türkiye için resmi online mağazasını açtı

Apple bu özelliği şimdilik sadece iOS 14 ile iPhone için sunsa da, şirketin gelecekte bu özelliği HomePod isimli akıllı hoparlörüne getirmesi de sürpriz olmayacaktr.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...