iPhone ekranı gelecekte daha kaliteli ve üstün teknolojili olacak

iphone-6s-plus-on-inceleme-6

Bağımsız kaynaklardan gelen haberlere göre Apple gelecek nesil iPhone’larda LCD ekranlardan AMOLED teknolojisine geçmeyi planlıyor. LG ve Samsung’un 2018 yılı içinde panel tedariğine başlaması bekleniyor.

Her iki Güney Koreli şirket OLED ekran çıkışlarını artırmak için yoğun şekilde yatırım yapıyor, Apple da bu artışın arkasındaki en büyük neden olarak görülüyor. Ayrıca Japan Display şirketinin de iPhone için OLED ekran tedariğinde bulunma potansiyeli taşıyan adaylardan biri olduğu söyleniyor.

Çıkan yeni bir haber Apple’ın ayrıca AU Optronics ile birlikte çalışarak bu özel ekran teknolojisine yatırım yapmaya hazırlandığını işaret ediyor.

Focus Taiwan’ın haberinde, Apple’ın AUO’yu bir iPhone AMOLED ekran tedarikçisine dönüştürmek istediği belirtiliyor. Eğer Tayvanlı şirket Apple’ın yatırım teklifini kabul ederse, AUO yakın gelecekte satışlarını ve brüt marjını önemli oranda artırabilir.

 

 

Bu dedikodunun ortaya çıkmasının ardından AUO’nun hisse senetlerinde salı günü yüzde 5’ten fazla değer artışı meydana geldi.

Eğer anlaşma sağlanırsa, AUO ve Apple ilk kez işbirliği gerçekleştirmiş olmayacak. Şirket geçtmişte Apple’a LCD ekran tedariğinde bulunmuştu. AMOLED ekranlar konusunda da AUO daha önce Huawei ve diğer Çinli mobil cihaz üreticilerine ekran sağlamıştı. Apple’ın iPhone tedarik zincirine geri dönmek şirketin temel önceliği gibi görünüyor.

OLED ekran teknolojisine ek olarak, Apple’ın micro-LED ekran teknolojisi üzerinde de çalıştığı söyleniyor. Apple’ın Tayvan’da eski Qualcomm ve AUO mühendislerinin iPhone için daha ince, hafif ve parlak ekranlar geliştirmek için çalıştığı gizli bir laboratuvarı bulunuyor.

Şu anda LG, Sharp, Japan Display gibi şirketler iPhone için LCD ekranlar üretiyor. Foxconn’un da 2018’den itibaren sadece iPhone’lar için ekran üretecek bir fabrika inşa ettiği söyleniyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Music Uzamsal Ses ve Kayıpsız Ses ile kaliteyi yükseltiyor

Apple bugün, Apple Music'in Dolby Atmos desteğiyle donatılmış Uzamsal Ses'in eklenmesiyle birlikte sektör lideri ses kalitesini abonelere getireceğini duyurdu. Söz konusu özelliğin geleceği, son...

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...