iPhone ve Android’de WiFi şifresi nasıl paylaşılır?

Evinize gelen misafirlerin soracağı sorulardan bir tanesi de Wi-Fi şifreniz olacaktır. Eğer sayı, harf ve özel karakterlerden oluşan bir şifre belirlediyseniz, bunun telafuzu zor olabilir. Ya da belirlediğiniz şifreyi başkalarına açık bir şekilde söylemek istemeyebilirsiniz. Neyse ki, iPhone ve Android telefonlar WiFi şifresi paylaşma işlemini giderek daha kolay hâle getiriyor.

Tabii ki, Wi-Fi şifrenizi bir kağıda yazıp evde rahatlıkla görülebilecek bir yere yapıştırabilirsiniz. Ancak bu ne hoş görünecektir ne de eve gelen misafirlerinizin sorularından kurtulabileceksiniz. Üstelik şifrenizde özel karakterler ve ayırt edilmesi zor harfler varsa, işiniz daha da zor olacaktır.

Sık sık çok iyi tanımadığınız kişilerle veya büyük gruplarla bir araya geliyor ve onları evinizde ya da iş yerinizde ağırlıyorsanız, birçok ağ yönlendiricisinin yapmanıza izin vereceği bir misafir veya geçici Wi-Fi ağı kurmayı gerçekten düşünmelisiniz. Bu yol, evinize veya iş yerinize gelen herkese şifrenizi vermekten çok daha güvenlidir.

Ancak, güvendiğiniz kişiler için hem Google hem de Apple, WiFi şifrenizi hızlı ve güvenli bir şekilde paylaşmak için yerleşik yöntemlere sahiptir. Bunlardan nasıl yararlanabileceğinizi aşağıda açıklıyoruz.

Android’de WiFi şifresi paylaşma nasıl yapılır?

iPhone ve Android'de WiFi şifresi nasıl paylaşılır?

Bir Android telefonda WiFi şifresi paylaşmanın en kolay yolu insanların telefonlarının kameralarıyla kolaylıkla okutup otomatik olarak katılabileceği bir QR kodu oluşturmaktır. Bir Samsung Galaxy telefonuna veya başka bir Android telefonuna sahipseniz, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Ayarlar > Ağ ve İnternet (Samsung telefonlarında Bağlantılar) > Wi-Fi yolunu izleyin.
  • Açılan sayfada bağlı olduğunuz WiFi ağının yanındaki dişli simgesine tıklatarak ayarlar sayfasına girin.
  • Sayfada yer alan Paylaş düğmesine tıklatın. Ekranda QR kodu, Wi-Fi ağının adını ve şifresini göreceksiniz.
  • Samsung Galaxy telefonlarında ise, ağ ayarları sayfasında QR kodu seçeneğini göreceksiniz. Buna tıklattığınızda ise telefon kamerasıyla taratabileceğiniz bir QR kodu görünecektir. Bunu Quick Share aracılığıyla diğer Samsung Galaxy telefonlarıyla da paylaşabilirsiniz.

iPhone veya iPad’de WiFi şifresi paylaşma nasıl yapılır?

iPhone ve Android'de WiFi şifresi nasıl paylaşılır?

Apple, iOS 11’den bu yana WiFi şifresini diğer iPhone, iPad ve Mac kullanıcılarıyla paylaşmanın kolay bir yolunu sunuyor. Kullanmak için, iki kişinin cihazının da Wi-Fi ve Bluetooth’unun açık olduğundan emin olmak gerekiyor. Denetim Merkezi içinde yer alan Wi-Fi ve Bluetooth simgelerini kontrol ederek bunların açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Daha sonra aşağıdaki adımları uygulayın:

  • WiFi ağınıza bağlanacak kişiye iPhone’unda Ayarlar > Wi-Fi yolunu takip etmesini ve daha sonra sizin Wi-Fi ağınızın adına tıklatmasını söyleyin.
  • Sizin cihazınızda, şifreyi paylaşmak isteyip istemediğinize dair bir uyarı penceresi çıkacak. Parolayı Paylaş düğmesine tıklatarak süreci başlatabilir ve onun kolaylıkla ağa bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer sözünü ettiğimiz uyarı penceresini göremiyorsanız, bunun nedeni Apple’ın, parolayı isteyen kişinin Apple Kimliği e-postasının Kişiler uygulamasında kayıtlı olması gerekliliği olabilir veya bunun tersi de geçerlidir. Bu nedenle, sorun yaşıyorsanız, her ikiniz de Ayarlar‘a gidip üst kısımdaki ad bölümüne dokunabilir, listelenen e-posta adreslerinin birbirinizin kişi kartlarına eklendiğinden emin olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

iOS 16 ve sonrası için alternatif bir yöntem

Belki bu noktada, onlara parolayı göstermek ve kendilerinin girmelerini sağlamak muhtemelen daha kolay olacaktır. iOS 16 veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız, WiFi şifresini kolaylıkla görebilirsiniz. Ayarlar > Wi-Fi bölümüne gidin, bağlı olduğunuz ağınızın yanındaki mavi renkli “i” düğmesine ve ardından şifre alanına dokunun. Face ID veya Touch ID gibi bir yöntemle kimliğinizi doğruladıktan sonra, Parola alanında WiFi şifrenizi görebileceksiniz.

Daha sonra bunu kopyalayıp bir mesaja yapıştırabilir ve Wi-Fi şifrenizi paylaşmaya çalıştığınız kişiye gönderebilirsiniz. Ancak şifrenizi SMS veya benzeri mesajlaşma ortamlarında paylaşmak hoşunuza gitmiyorsa, en güzeli telefonun ekranını onlara tutup şifreyi kendilerinin elle girmelerini sağlamak olacaktır.

Ne yazık ki, iOS şu anda şifrenizi Android kullanan biriyle kolayca paylaşmak için yerleşik bir yöntem sunmuyor. Eğer parolanızı onlarla paylaşmak istiyorsanız, yukarıda açıkladığımız alternatif yöntemi kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Watch Series 8 bu hafta A101'in öne çıkan elektronik ürünleri arasında