iPhone 6 ve iPhone 6 Plus incelemeleri: Herkes bu cihazları sevmiş

iphone-6-iphone-6-plus-100914

Apple’ın yeni akıllı telefonları iPhone 6 ve iPhone 6 Plus iki gün sonra yurt dışında piyasaya çıkıyor. Bunun öncesinde yurt dışındaki önde gelen teknoloji sitelerinde ve bloglarında iPhone incelemelerini görmeye başladık. İncelemelere bakıldığında donanıma, özellikle de iPhone 6 Plus’ın pil ömrüne övgüler diziliyor. Ayrıca iOS 8’in de cihazları rekabette önde tutacağına vurgu yapılıyor.

Re/code sitesinin usta yorumcusu ve ABD’de sözüne fazlasıyla güvenilen Walt Mossberg, gerçekleştirdiği iPhone 6 incelemesinde bu cihaz için donanımı, yepyeni işletim sistemi ve Apple’ın ekosistemi birleştirildiğinde piyasadaki en iyi akıllı telefon olduğu şeklinde yorumda bulundu. 4.7 inç ekranı “öndekilere yetişmeye çalışma” amaçlı bir özellik olarak nitelendiren Mossberg, Apple’ın renk tutarlılığı konusunda Samsung’un rakip modellerindekine göre daha iyi iş yaptığının da altını çizdi.

İlginçtir ki, Mossberg iPhone 6’nın pilinin yeniden şarja ihtiyaç duymadan, tek bir şarjla 14 ila 15 saat arasında çalıştığı sonucuna varmış. Bu, tek bir şarj ile 8-10 saat arasında çalışabilen önceki nesil iPhone 5s’e göre önemli bir aşama kaydedildiğini gösteriyor. Test sonunda Mossberg cihazı yüzü yere gelecek şekilde düşürmüş ve ekranı çatlatmış. Bu nedenle bir kılıf da öneriyor.

Yine Re/code sitesinin editörlerinden Lauren Goode iPhone 6 Plus incelemesini gerçekleştirmiş. 5.5 inçlik versiyonu çekici bulsa da, büyük ekranlı cihazları tercih etmediğini söylüyor. Test boyunca Goode cihazın pilinin ekran parlaklığı yüzde 50’ye ayarlanmış şekilde bir günün üstünde dayandığı saptamasına da ulaşmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Qualcomm Wear OS 3.0 uyumlu işlemcilerini açıkladı

Yahoo’dan David Pogue ise yeni iPhone’ları güzel olarak nitelendiriyor, kavisli kenarlarına ve incelen gövdesine vurgu yapıyor. Video incelemesinin temasını ise cihazların büyük oluşu oluşturuyor, yeni iPhone’ların gerçekten önceki nesillerden büyük olduğunu çeşitli karşılaştırmalarla ortaya koyuyor. Pogue cihazların kameralarının performanslarını gösterme noktasında da iyi bir iş ortaya koyuyor.

Engadget’ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus incelemeleri en kapsamlı incelemeler arasında yer alıyor ve hem iPhone 6 hem de iPhone 6 Plus yüksek puan almayı başarıyor. Ancak site tercihini daha rahat kavranması dolayısıyla iPhone 6’dan yana kullanıyor. İncelemenin ilginç ayrıntıları arasında her iki cihazın ekranına yan yana bakış da bulunuyor. Site cihazların ekranları arasındaki farkın fazla olmadığına da dikkat çekiyor.

Ayrıca benchmark testleri yeni A8 yonganın iPhone 5s’in A7 yongasetine göre performans açısından fazla bir artış sağlamadığını gösteriyor. iPhone 6 Plus versiyonu performans açısından iPhone 6’nın biraz daha önünde duruyor. Ayrıca incelemelerin galerilerinde iPhone 6’nın dijital görüntü sabitleme sistemiyle iPhone 6 Plus’ın optik görüntü sabitleme sistemini karşılaştıran çeşitli örnekler de bulunuyor.

TechCrunch sitesinden Darrell Etherington iPhone 6 Plus’ın mükemmel pil ömrüne vurgu yapıyor ve en az bir tam günlük kullanımıyla iPhone 6’yı rahatlıkla geçtiğini söylüyor. Etherington’a göre iPhone 6 Plus daha büyük olsa da, rahatlık hissini veriyor. Ancak en sonunda taşınabilirlik anlamında 4.7 inç versiyon onay görüyor.

The Loop sitesinden Jim Dalrymple, yeni iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın tasarımını ve Retina HD ekranları sevdiğini, Retina HD ekranların mevcut iPhone modellerindekine göre daha canlı ve parlak geldiğini kaydediyor. Apple’ın Erişilebilirlik seçenekleri ve diğer kullanıcı arayüzü oynamaları sayesinde büyük ekranlı akıllı telefonun kolaylıkla yönetilebildiğini söylüyor.

The Verge sitesinden David Pierce ve Nilay Patel ise, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus incelemelerinde özellikle kameralara vurgu yapıyor, bu cihazlarda yer alan kameraların dünyanın en iyi akıllı telefon kameraları olduğunu iddia ediyor.

Daha fazla iPhone 6 ve iPhone 6 Plus incelemesi okumak isteyenler için aşağıda diğer önde gelen sitelerin gerçekleştirdiği incelemelerin bağlantıları yer alıyor:

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

YouTube iPhone ve iPad’ler için Resim İçinde Resim özelliğini getirecek

YouTube iOS uygulaması Resim İçinde Resim desteği kazanıyor. Böylelikle kullanıcılar iPhone ve iPad'lerinde diğer işlerle uğraşırken de video izleyebilecekler. The Verge sitesinin YouTube'dan aldığı...

Poco X3 Pro İncelemesi

Xiaomi'nin çatısı altındaki markalardan biri olan Poco, akıllı telefon pazarının son yıllardaki aktif oyuncuları arasında yer alıyor. Özellikle orta segmente yoğunlaşan şirket, bu alandaki...

Spotify Mini player ile Facebook içinde müzik ve podcast dinleme imkanı

Spotify, kullanıcıların doğrudan Facebook uygulaması üzerinden şarkı ve podcast dinlemelerine olanak sağlayan yeni Mini player özelliğini bugünden itibaren Türkiye’de kullanıma sunuyor. Spotify ve Facebook bugünden...

Porsche Soundtrack My Life müzik deneyimini özelleştirecek

Porsche, Soundtrack My Life adını taşıyan yeni projesi kapsamında sürücülere sürüş deneyimlerine uygun olarak seçilen özel müzikler çalan bir sistem geliştiriyor. Porsche'den verilen bilgiye...

Tim Cook’a göre Android’de iOS’e göre 47 kat daha fazla zararlı yazılım var

Apple CEO'su Tim Cook, şirketinin iOS cihazlarında elle uygulama yükleme imkanını engelleme seçimiyle ilgili görüşlerini paylaştı. iPhone'larda buna izin verilmemesinin nedenlerinden birinin, ilgili güvenlik...

F1 Fransa GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan Fransa'da devam ediyor. İki hafta önce Bakü sokaklarında son turuna kadar heyecanlı bir yarış izlemiştik ve yarış sürpriz bir...

Facebook podcast özelliğini gelecek hafta kullanıma sunacak

Facebook duyurusunu daha önce yaptığı podcast özelliğini önümüzdeki hafta itibarıyla kullanıcılarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. Şirketten yapılan açıklamada, podcast özelliğinin dağıtımının 22 Haziran itibarıyla başlayacağı belirtildi. Podcast...