iPhone 6 NFC desteği ve Apple’ın yeni mobil ödeme sistemini taşıyacak

iphone-5s-inceleme-00026

Apple uzun zamandır NFC’yi iPhone’a eklemekte direndi, ancak görünüşe göre şirket, iPhone 6 ile aynı zamanda çıkarmayı planladığı mobil ödeme sisteminin muhtemelen bir parçası olacağı için en sonunda bu teknolojiyi kucaklayacak. Wired’ın haberine göre, Apple’ın gelecek nesil akıllı telefonları Google Wallet ve benzerleriyle rekabet edecek yepyeni mobil ödeme sistemi platformunu barındıracak.

Yakın Alan İletişim veya kısaca NFC olarak adlandırılan teknolojinin de bu stratejinin bir parçası olacağı söyleniyor. Yine de, Apple’ın tüketicilere cüzdanlarını iPhone’larıyla değiştirmelerini sağlayacak mobil ödeme sisteminin başka hangi niteliklere sahip olacağı şu an için bilinmiyor.

The Information tarafından temmuz ayında verilen bir haberde Apple’ın kredi kartı şirketleri ve bankalarla mobil ödeme sistemi projesiyle ilgili olarak görüşmeler yürüttüğü belirtilmiş, bir kaynak Visa’nın bu girişimi desteklemek için anlaşma imzaladığını kaydetmişti. Aynı haberde NFC’nin Apple’ın yaklaşımında rol aldığı belirtilmiş, ayrıca sızan çeşitli iPhone 6 çizimlerinde de bu teknoloji için gerekli donanımın yer aldığı dikkat çekmişti.

Mobil ödeme sistemleri pazarındaki şirketler içinde henüz tam anlamıyla uçuşa geçen ve hakimiyet kuran bir şirket bulunmuyor. Bu durum Türkiye’de de, ABD’de de, dünyanın diğer ülkelerinde de aynı. Ancak Apple bu alanda kendisini güçlü bir konumda bulabilir. Zaten şirket şu anda iTunes ve App Store sayesinde milyonlarca kullanıcının kredi kartı bilgilerini elinde tutuyor. Ayrıca iPhone 5s ile birlikte gelen güvenlik özelliği TouchID de mevcut.

Apple’ın üstünde çalıştığı sistem ne olursa olsun, birçok rakibin bulunduğu bir alanda başarılı olması için eksiksiz, basit ve sezgisel olmalı. Zaten bu üç nitelik Apple’ın her ürününde bulunuyor, bu da Cupertino şirketinin önünde büyük bir fırsatın bulunduğunu gösteriyor. 9 Eylülde detayları görmeyi bekliyoruz.

TikTok aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı geçti

TikTok pazartesi günü yaptığı açıklamada, aylık 1 milyar aktif kullanıcıyı geçtiğini söyledi. Ağustos 2018'de yola çıkan ve ana şirketi Çin merkezli ByteDance'in veri toplama...

Skype yepyeni bir tasarım ve deneyimlerle yenileniyor

Skype'ın son beş yılda çok fazla miktarda tasarım değişikliğinden geçti. Ancak Microsoft hâlâ bir şeyleri yeniden denemeye ve düzeltmeye devam ediyor. Yazılım üreticisi, "gelişmiş,...

OnePlus 9 Serisi Türkiye’de, işte fiyat bilgileri

OnePlus'ın geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu gerçekleştirdiği OnePlus 9 Serisi Türkiye'ye geldi. Böylelikle ilk kez bir amiral gemisi OnePlus telefon serisini Türkiye'de görüyoruz. Telefonların fiyat bilgileri...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun