Teknoloji

iPhone 14 Pro Max’in üretim maliyeti 13 Pro Max’ten yüzde 20 daha fazla

iphone 14 pro ön inceleme

Yapılan bir araştırma, en yeni iPhone’larda kullanılan bileşenlerin fiyatlarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 oranında arttığını ve rekor kırdığını gösteriyor. Nikkei Asia’nın haberine göre, iPhone 14 Pro Max’in üretimi 501 dolara mal oluyor. iPhone 13 Pro Max’in üretim maliyeti ise 461 dolar seviyesindeydi. Bu artışın ana nedeninin ise 110 dolarlık Apple A16 Bionic işlemci olduğu belirtiliyor.

iPhone’un Pro Max modellerinin üretim maliyetleri ilk versiyonun çıktığı 2018’den bu yana 400 ila 450 dolar arasında değişiyordu. Artan maliyete rağmen, 14 Pro Max’i ABD’de selefiyle aynı fiyat karşılığında piyasaya süren Apple’ın bir kâr kaybı yaşaması sürpriz olmayacaktır.

A16 Bionic’in maliyeti selefi A15’ten 2.4 kat daha fazla. Apple A15’i bu yıl tanıttığı iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modellerinde de kullanmıştı. Sony’nin yeni CMOS sensörlerinin yüzde 30 oranında büyümesi ve fiyatlarının da yüzde 50 oranında artması fiyat artışını etkileyen bir diğer faktör olarak öne çıkıyor.

iPhone 14 serisinde ABD merkezli şirketler tarafından üretilen bileşenler 3’te 1 oranında bir paya sahip ve bu bileşenlerin fiyatları yüzde 10 artmış durumda. Güney Kore ise ABD’nin ardından ikinci sırada yer alıyor. Apple iPhone ekranlarını uzun süredir Samsung ve LG gibi Güney Koreli şirketlerden tedarik ediyor. Cupertino merkezli şirketin telefonlarındaki Çin menşeili bileşenlerin oranı ise giderek azalıyor. Üretimde Çin’e olan bağımlılığından kurtulmak isteyen şirketin bu yönde adımlar atmasına şaşırmamak gerekiyor.

iphone 14 pro maxiPhone 14 Pro Max ABD’de 1099 dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor. Telefonun Türkiye’deki başlangıç fiyatı ise 43 bin 999 TL.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER