iPad Pro Apple’ın yeni bir post-PC dönemi açma girişimi mi?

iPad tüketim odaklı uygulama ve oyunlarla post-PC dönemini başlatmıştı

ipad-pro-imovie-090915

editorden-sabri-kusturiPad 2010 yılının başından, bundan altı yıla yakın bir süre önce Steve Jobs tarafından tanıtıldığında, bu ürünün “post-PC”, yani Türkçe deyimiyle “PC sonrası” olarak adlandırılan yeni bir dönemi başlattığı iddia edilmişti.

iPad’in gerçekten de yeni bir çığır açtığı su götürmez gerçek. iPad’in çıkışıyla birlikte “tablet” gerçek anlamda bir elektronik ürün sınıfı olarak ortaya çıktı. iPad bu sınıfın lideri olarak birçok tabletin de çıkışına öncülük etmiş oldu.

iPad ile birlikte kullanıcıların yepyeni deneyimlere kavuştuğunu gördük. Dergi, gazete ve kitap okumak iPad ile daha keyifli ve verimli hâle geldi. İnsanlar evlerinde yığınla gazete, kitap veya dergi biriktirmekten kurtuldu. Tablet TV izlemek, film izlemek için bir numaralı cihazlar hâline gelmeye başladı. Çocuklara özel birçok tablet uygulaması ve etkileşimli kitap çıktı. İş dünyasında da iPad’in kullanıldığı birçok uygulamayı gördük. Lokantalarda bile kağıt menülerin yerini iPad’lerin aldığına tanık olduk.

iPad birçok kişinin, özellikle orta yaş ve üstü kesimin teknolojiyle tanışmasına da öncülük etti. Ergonomik boyutları, büyük ekranı ve sezgisel, kolay öğrenilebilir kullanıcı arayüzü sayesinde iPad birçok evde bulunan bir elektronik ürün hâline geldi. Öyle ki, gerçekten post-PC nitelendirmesini doğru çıkaracak şekilde, evlerde bilgisayarın bulunmadığını, ancak iPad’in var olduğunu gördük.

ipad-pro-smart-keyboard-090915

Ne var ki, geçen zamanla birlikte Apple için iPad tarafında ivme düşmeye başladı. Öncelikle iPad öyle her yıl değiştirilen bir ürün değil. Hatta bir iPhone gibi iki yılda bir de değiştirilmesi gerekli sayılmaz. Sonuç olarak bundan üç veya dört yıl önce bir iPad satın almış olanlar bile tabletlerini rahatlıkla kullanmaya devam ediyor.

Ayrıca son zamanlarda IDC ve Gartner gibi pazar araştırma kuruluşlarının yayınladıkları raporlara bakıldığında, PC sektöründe yeniden bir canlanmanın olduğuna işaret ediliyor. Bu durum daha önce tablete yönelmiş olan insanların yeniden dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara göz kırptığı şeklinde yorumlanabilir.

Durum böyleyken Apple’ın artık yeni bir şeyler denemesi, insanların ilgisini yeniden çekecek ürünlere girişmesi gerekiyordu. İşte bu noktada iPad Pro ile tanıştık.

ipad-pro-apple-pencil-090915

iPad Pro 12.9 inç ekranıyla iPad Air veya iPad mini gibi cihazlar kadar kolay taşınabilir bir ürün değil. Zaten 12.9 inç ekranlı bir cihaz çıkarmış olmak da, Apple için taşınabilirliğin öncelik taşımadığını gösteriyor. iPad Pro ile Apple, yükselme işaretleri vermeye başlayan PC’lerin önünü yeniden kesmeyi amaçlıyor.

Apple geçmişte iPad’in üretkenlikle ilgili yanlarını ön plana çıkarmış olsa da, 9.7 ve 7.9 inç ekranlı iPad’ler genellikle bir şeyler üretmekten çok tüketmenin ön planda olduğu ürünlerdi. Halbuki Apple’ın iPad Pro’yu tanıtırken öne çıkardıklarına dikkat ettiğimizde, iPad Pro’nun tüketenlerden daha çok üretenleri hedefleyen bir cihaz olduğunu görüyoruz. Aslında bir PC satın almayı tercih edenlere, neden bu tercihte bulunduklarını sorsak, üretkenlik odaklı uygulamaları rahat kullanmanın birinci sırada gelen cevaplar arasında yer aldığını görürüz. İşte Apple iPad Pro ile birlikte PC’lere bu noktada da rakip olmak, ikinci bir post-PC dönemini üretkenlikte de başlatmak istiyor.

ipad-pro-office-365-250915

Apple, iPad Pro’da üretkenliği artırmayı amaçladığını Apple Pencil ve Smart Keyboard gibi özel aksesuarlar da gösteriyor. Bunun yanı sıra iOS 9 ile birlikte gelen aynı ekranda iki farklı uygulamayı çalıştırma ve benzeri yazılımsal özellikler de iPad Pro’nun üretkenlik gücünü artırıyor. iPad Pro’nun bir PC’ye göre daha fazla esneklik sunduğunu söylemekle birlikte, PC’lere özel uygulamaların iPad Pro uygulamalarına göre daha fazla imkan tanıyabileceğini de kabul etmek gerekiyor.

Gördüğünüz gibi, bir iPad Pro ile PC arasında kalanlar karar vermekte epey zorlanacaklar. Üstelik buna bir de fiyatı eklemek gerekiyor. 128 GB kapasiteli, Wi-Fi + Hücresel iPad Pro’nun fiyatı 4000 TL seviyesine çıkıyor. Bu, Apple’ın giriş seviyesi, 11.6 inç MacBook Air’ından bile daha yüksek bir fiyatın söz konusu olduğun anlamına geliyor. Yazıda hep PC terimini kullandık, ancak bu tabirle sadece PC’leri değil, Mac bilgisayarları da işaret ediyoruz. Anlayacağınız, Apple iPad Pro ile birlikte kendi iMac ve MacBook ürünlerine de ciddi bir rakip çıkarmış oluyor.

Sonuç olarak iPad Pro ile birlikte Apple ikinci bir post-PC dönemi başlatmayı amaçlıyor. Bu seferki çığır açma girişimi tüketimden çok üretim tarafında olacak. Ancak bu kez iPad’deki etkinin, devrimin yaratılması kolay olmayacak. Çünkü söz konusu üretim olduğunda PC’ler ve tabii ki Mac’ler iPad Pro’nun karşısında hem fiyat hem de işlevsellik açısından güçlü rakipler olarak dikiliyor.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

2020’deki sıcaklık artışı meteoroloji uzmanlarını endişelendiriyor

2020, kayıtlara geçen en sıcak yıllardan birisiydi. Bu durum, çeşitli bilim kuruluşları tarafından paylaşılan raporlarla da doğrulandı. NASA, 2020'nin en sıcak yıllar sıralamasında 2016'yla...

Epic Games 280 TL fiyatlı Star Wars Battlefront II’yi ücretsiz yaptı

Verdiği ücretsiz oyunlarla hafızalara kazınan Epic Games, hediye oyunlar vermeye ve oyunseverlerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Epic Games'in ücretsiz olarak oyunseverlere sunduğu son oyun ise...

Samsung Galaxy SmartTag Bluetooth ve ultra geniş bant destekleriyle geliyor

Samsung, Galaxy S21 serisini ve Galaxy Buds Pro'yu tanıttığı etkinlikte Galaxy SmartTag adını taşıyan Bluetooth destekli yer bulucu cihazını tanıttı. Kullanıcılar SmartTag'i anahtarlarına veya...

Samsung Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra Ön İnceleme – Video

Samsung zaman geçtikçe yılın ilk yarısında çıkardığı amiral gemisi Galaxy S telefonlarının çıkışını daha da öne çekiyor. Yıllar önce şubat ayının sonlarında Barselona'da düzenlenen...

Samsung Galaxy Buds Pro tanıtıldı: Aktif gürültü engelleme, 360 Audio, suya dayanıklılık

Samsung Galaxy Buds Pro, pek çok sızıntının ardından sonunda resmen gözler önüne çıktı. Galaxy S21 serisiyle birlikte Galaxy Unpacked etkinliğinde tanıtılan kablosuz kulaklık, Galaxy...

Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra tanıtıldı; işte özellikleri

Samsung, haftalar boyunca süren sızıntı ve dedikoduların ardından 2021'nin ilk amiral gemisi Android telefonlarını duyurdu. Samsung Galaxy S21 serisi içinde Galaxy S21, Galaxy S21...

Galaxy S21 tanıtımının yapılacağı Galaxy Unpacked saat kaçta, nasıl izlenir?

Samsung, Galaxy S21 serisinin yeni üyelerini Samsung Unpacked online yayını ile tanıtacak. Önceden hazırlanmış bir kayıt olarak sunulacak bu tanıtım etkinliğinde S21 serisinin yeni...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Ana ekrana ekleyin

Ekle
×