iOS 8 yüklü cihazların oranı yüzde 72’ye yükseldi

iphone-6-plus-inceleme-00001

Apple, App Store’a erişen ve iOS 8 ile çalışan cihazların yüzde oranlarıyla ilgili yeni rakamlar yayınladı. App Store Dağılım verisine göre, iOS cihazlarının yüzde 72’si şu anda iOS 8 ile çalışıyor. Yüzde 25’lik kesim iOS 7 ile yüklü şekilde işlerken, geri kalan yüzde 3’lük kesim de iOS 6 ve daha eski versiyonlarla çalışıyor. Söz konusu veriler 2 Şubat 2015 tarihinde App Store aracılığıyla ölçüldü.

Veriler gösteriyor ki, iOS 8’e olan geçişler Apple’ın bundan iki hafta önce açıkladığı son rakamlara göre yüzde 3 oranında artış gösterdi. İki hafta önce açıklanan rakamlara göre iOS 8’in dağılım oranı yüzde 69’a ulaşmıştı.

ios-8-dagilim-030215

Geçen iki haftalık süre içinde Apple iOS 8.1.3 güncellemesini yayınladı ve kararlılık anlamında yeni iyileştirmeler sundu. Bu yeni sürümle birlikte kablosuz bağlantı aracılığıyla güncelleme yapmak için gerekli olan boş depolama alanında azaltıma gidildi. Bu durum iOS 8’e olan geçişleri belirli bir oranda artırmışa benziyor. Daha önce iOS 8’e kablosuz bağlantı üzerinden güncelleme yapmak için epey yüksek miktarda boş depolama alanına gerek duyuluyordu. Bu, özellikle 8 GB veya 16 GB gibi daha düşük depolama alanına sahip cihazlarda güncelleme için büyük sorun oluşturuyordu. Ayrıca iOS 8’e güncellemelerin yavaş seyretmesinde de en önemli nedenlerden biri olarak görülüyordu.

Öte yandan Mixpanel adlı bir kuruluş, kendi topladığı verilerden yola çıkarak iOS 8’e geçiş oranının kabaca yüzde 74’e ulaştığı sonucuna varmıştı. Son rakamlar Mixpanel’in sonuçlarının Apple’ınkilerle hemen hemen örtüştüğünü gösteriyor. Mixpanel’in raporunda bundan bir yıl önce iOS 7’ye olan geçişin yüzde 85 civarında olduğu da belirtiliyor. Bu, her ne kadar yükseliş söz konusu olsa da, iOS 8’e geçişlerin bundan bir yıl önce iOS 7’ye yapılan geçişler kadar hızlı seyretmediğini gösteriyor.

mixpanel-ios-8-dagilim-030215

Her dört iOS cihazından biri iOS 7 ile çalışmaya devam ediyor ve bunlar iOS 8’e geçişler için potansiyel teşkil ediyor. Özellikle iPhone 4s ve iPad 2 kullanıcılarının büyük çoğunluğu, performans noktasında taşıdıkları endişelerden dolayı iOS 7’de kalmaya devam ediyor.

Bu arada Apple geçen yılın son döneminde 74 milyonun üstünde iPhone ve 21 milyonun üstünde iPad satışı gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Bu yeni cihazlar da iOS 8 ile yüklü olarak satıldığı için iOS 8’in dağılım oranına katkıda bulunuyor, ekosisteme yaklaşık 100 milyon kadar yeni iOS 8 cihaz eklenmiş oluyor.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun