iOS 8’e güncelleme hızı yavaşladı

apple-ios-8-270914

iOS 8 hemen hemen üç hafta önce çıktı ve sadece bir haftada aktif olan iPhone, iPad, iPod touch cihazlarının neredeyse yarısına yüklendi. Özellikle rakip mobil platform Android’in yeni sürümlerinin yayılma hızlarıyla karşılaştırıldığında bu hızlı uyum gerçekten etkileyici görünüyordu. Ne var ki, iOS yüklemeleri son günlerde önemli oranda yavaşlamaya başladı.

Apple’ın App Store destek sayfasında yer alan istatistiklere göre, şu anda tüm aktif cihazların yüzde 47’lik bölümü iOS 8 ile çalışıyor. Bu, son iki haftada sadece yüzde 1’lik bir artışın kaydedildiği anlamına geliyor.

Yükseltmelerin yavaşlamasının belirgin bir nedeni yok, ancak iOS 8.0.1 güncellemesinin sorunlu olması kullanıcıları güncelleme işlemi yapma noktasında duraklatmış olabilir. Bunun yanı sıra iOS 8’i yüklemek için fazla boş saklama alanına ihtiyaç duyması da güncellemelerin yavaşlamasına neden olmuş olabilir. Birçok 8 GB veya 16 GB kapasiteli iPhone sahibi fotoğraflarını veya uygulamalarını silip yer açmadan veya iTunes’u kullanmadan güncelleme yapamıyor.

Bu arada Apple iOS 8’in iPhone 4’e yüklenmesine izin vermiyor. Apple’ın iOS cihaz ekosistemindeki aktif iPhone 4 yoğunluğunu göz önünde bulundurursak, bu cihazların güncellenebilir olmaması da istatistiklere olumsuz şekilde yansıyordur.

MacRumors’ın haberine göre, iOS 7 geçen yılki çıkışından sadece 20 gün sonra yüzde 70’lik bir yayılıma ulaşmıştı. Ne var ki, iOS 8 bu performansın epey uzağında kalmış oldu. Belki Apple Pay desteği ve SMS’lerin OS X Yosemite ile eşzamanlanmasını sağlayacak iOS 8.1 güncellemesiyle daha fazla kullanıcı doğrudan iOS 8.1’e çekilebilir.

Yine de, Apple’ın gelecekte meydana gelmesi muhtemel dağınıklıkların önüne geçmesi için kullanıcıları iOS 8’e yükseltme yapmaya teşvik edecek daha yaratıcı yollar bulmalı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER