iOS 15.3.1 ve diğer Apple güncellemeleri önemli bir güvenlik açığını kapatıyor

iPadOS 15.3.1, macOS Monterey 12.2.1 ve watchOS 8.4.2 güncellemeleri de çıktı

google news abone ol

Eğer cihazınızın en güncel yazılım üzerinde çalışmasına güvenliğiniz açısından önem veriyorsanız, Apple cihazlarınızı en kısa sürede güncellemek isteyebilirsiniz. Çünkü Apple, iOS 15.3.1, iPadOS 15.3.1, macOS Monterey 12.2.1 ve watchOS 8.4.2 güncellemelerini yayınladı. Bu güncellemelerin getirdiği en önemli yenilik bir WebKit güvenlik açığını düzeltmek oluyor.

Özel olarak hazırlanmış web siteleri, cihazınızda rastgele kod çalıştırmak için “serbest olduktan sonra kullan” hatasından, yani kullanım için serbest bırakıldıktan sonra belleğe başvuruda bulunulmasından yararlanabilir. Üstelik bu risk teoriyle sınırlı kalmadı. Apple, bir yama hazır olmadan önce güvenlik açığından “aktif olarak yararlanıldığına” dair en az bir rapor olduğunu söyledi.

Ayrıca macOS güncellemesi, Intel tabanlı MacBook’lar için pilin hızlı tükenmesi sorununu da düzeltir. 9to5Mac sitesi, M1 tabanlı Mac’lere sahip bazı kullanıcıların da bu sorunu yaşadığını not söyledi. Bu arada yeni iOS sürümü yanıt vermeyen Braille ekranlarıyla ilgili bir sorunu da çözecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Elon Musk Apple'ın yüzde 30'luk kesintisini aşmak için Blue aboneliğini geciktiriyor

iOS 15.3.1 ve diğer güncellemeler; bir çekirdek hatasının yanı sıra tarayıcı geçmişinizi ve Google hesap bilgilerinizi sızdırabilecek bir Safari hatası da dahil olmak üzere, Apple’ın 2022 içinde giderdiği üçüncü dikkate değer güvenlik riski oluyor. Bu tür ara güncellemeler heyecan verici olmasa da, Apple’ın olası korsan saldırılarına ayak uydurmaya kararlı olduğunu ve ilk etapta başa çıkması gereken daha fazla tehdit olduğunu öne gösteriyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR