iOS 11 ile birlikte 187 bin 32-bit iPhone uygulaması çalışmaz hâle gelecek

ios 11iOS 11 eylül ayı içinde tüm kullanıcılarla resmen buluşacak. Apple’ın mobil işletim sisteminin en yeni sürümü, 32-bit uygulamaları desteklemeyecek. Bu da, mevcut koşullar itibarıyla, App Store’da bulunan 187 bin uygulamanın çalışmayacağı anlamına geliyor.

Apple 32-bit desteğini sonlandıracak olsa da, söz konusu 187 bin uygulamanın App Store’daki varlıklarını sürdürmesi bekleniyor. Böylelikle son işletim sistemi güncellemesini indirmeyen veya indiremeyen iPhone, iPad ve iPod touch sahipleri uygulamaları kullanmaya devam edebilecek. Ancak bir süre sonra bu uygulamaların güncellenerek iOS 11’e uygun hâle gelmesi veya App Store’dan kaldırılması öngörülüyor.

Uygulama analiz şirketi Sensor Tower’ın verilerine göre, Apple’ın kararından uygulanan 187 bin uygulamanın önemli kısmını oyunlar oluşturuyor. Hâli hazırda 38 bin 619 oyun uygulamasının yeni iOS sürümü tarafından desteklenmeyeceği belirtildi. Oyun uygulamalarını ise sırasıyla eğitim, eğlence ve yaşam tarzı uygulamalarının izlediği ifade edildi.

iPhone ve iPad sahipleri, cihazlarındaki 32-bit uygulamaların hangileri olduğunu kontrol edebiliyor. Bunun için Ayarlar menüsü altındaki Genel sekmesine gitmek, ardından Hakkında sekmesine girmek ve buradan da Uygulamalar sekmesine gitmek gerekiyor. Buradaki uygulama uyumluluğu listesinden 32-bit uygulamalar görülebiliyor.

iOS ekosistemi için bugün itibarıyla 187 bin yüksek bir rakam değil. Ancak 2009’un ekim ayında App Store’da sadece 100 bin uygulamanın bulunduğu düşünülünce gelinen nokta daha iyi anlaşılıyor. Sensor Tower’daki son rakamlara göre, Apple’ın mağazasında 2.4 milyon uygulama yer alıyor.

Apple iOS 11 ile geliştiricileri güncellemeye teşvik etmeyi amaçlıyor

Apple geçtiğimiz ocak ayından itibaren 32-bit uygulamaların yeni iOS sürümleriyle desteklenmeyebileceğinin işaretini vermişti. Şirket iOS 11 ile birlikte uzun süredir unutulan uygulamaların güncellenmesini amaçlıyor.

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun