Teknoloji

Intel Thunderbolt 5’in ne kadar hızlı olduğunu ilk kez gösterdi

thunderbolt 5

Intel, İsrail’de düzenlediği bir teknoloji turu etkinliği sırasında yeni nesil Thunderbolt 5 teknolojisinin tanıtımını yaptı. Yapılan sunumda, Thunderbolt’un 80 Gbps hıza sahip olacağı doğrulanıyor gibi görünüyor. Ayrıca bu, Intel’in yüksek veri iletim hızını ilk kez halka açık bir ortamda sergilemesini simgeliyor.

Yapılan sunumda Intel, yeni Thunderbolt 5’in hızı dışında herhangi bir ek özelliğini göstermedi. Ancak, eski Intel yöneticisi Gregory Bryant tarafından yayınlanan resimler sayesinde bu teknoloji sayesinde biraz daha fazla fikir sahibi olma imkanını elde etmiştik.

Bryant, daha sonra silinen fotoğraflarda İsrail’deki Thunderbolt laboratuvarının görüntülerini paylaşmıştı. Fotoğraflar Intel’in PAM, yani Darbe Genlik Modülasyonu tekniğini kullanarak 80 Gbps’ye, yani iki kat bant genişliğine nasıl ulaştığını gösteren bir takım teknik detayları gösteriyordu.

80 Gb/sn hız, yakın zamanda duyurulan ve aynı zamanda çift bağlantı modunda 80 Gb/sn’ye ulaşabilen USB4 Sürüm 2.0 ile aynıdır. Her iki standardın da USB-C konektörleri kullandığı ve aşağı yukarı aynı özelliklere sahip olduğu düşünüldüğünde, Intel’in Thunderbolt 5’i nasıl ayrıştırdığını görmek ilginç olacaktır.

Thunderbolt, harici depolamadan harici GPU’lara kadar her şeyi mümkün hâle getiren yüksek bant genişlikli veri aktarımlarında çok önemli hâle geldi. Son yıllarda piyasaya sürülen bilgisayarların çoğu, özellikle dizüstü bilgisayarlar, Apple işlemcili Mac’ler de dahil olmak üzere Thunderbolt bağlantı noktalarını içeriyor.

2020’de çıkan en son sürüm olan Thunderbolt 4, Thunderbolt 3’e göre bir dizi yükseltme sunuyor. Buna birden fazla 4K ekran desteği ve artırılmış PCIe bant genişliği de dahildir.

İlginçtir ki USB4, 2019’da USB Uygulayıcıları Forumu’na bağışlanan Thunderbolt 3’ten türetilmiş olmasıdır. USB 4, Sürüm 2.0 ile birlikte Thunderbolt 5’e yetiştiğine göre, gelecekte her iki standardın da nasıl uygulanacağını görmek ilginç olacaktır.

Intel Thunderbolt 5’in çıkışı için henüz bir takvim paylaşmadı. Ancak bu yıl bitmeden resmi duyurusunun yapılması muhtemel görünüyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER