Intel Kaby Lake işlemcileri yıl sonuna doğru çıkıyor

intel kaby lake

Intel yedinci nesil Core işlemcilerinin 2016’nın ikinci yarısında çıkacak şekilde yolda olduğu bilgisini paylaştı. Tayvan’ın başkenti Taipei’de düzenlenen Computex’te bir etkinlik düzenleyen şirket, geçtiğimiz temmuz ayında ilk kez duyurulan Kaby kod adlı işlemci ailesinden üyeler taşıyan ürünlerin bu yıl sonu itibarıyla çıkacağını, parça üretiminin de içinde bulunduğumuz çeyrekte başlayacağını kaydetti.

Kaby Lake yongalarının masaüstü bilgisayarlar için çıkmasıyla aynı zamanda Intel, daha ucuz olan Apollo Lake işlemcilerini de çıkarmayı, USB-C gibi özellikleri 2’si 1 arada cihazlara ve tabletlere getirmeyi amaçlıyor.

Şirketin yeni 10 çekirdekli i7 Extreme Edition yongaları “mega-tasking” olarak adlandırılan yetenekleriyle Computex’in gündeminde olabilir, ancak Intel yakında çıkacak Kaby Lake işlemcilerinin performans, pil ömrü ve medya yetenekleri noktasında önemli gelişimler vadettiğini belirtiyor. Ayrıca bu yeni nesil işlemciler Windows Hello gibi işlevleri de destekleyecek, böylelikle cihazlara kullanıcı girişlerinin daha hızlı yapılması sağlanacak.

Intel® Core? i7 processor Extreme Edition (Credit: Intel Corporation)Kaby Lake işlemcileri Intel’in piyasaya çıkacak üçüncü 14nm yongası olacak. Böylelikle şirketin “tik-tak” olarak adlandırılan yonga çıkış düzeni bozulacak. “Tik” üretim sürecindeki küçülmeyi simgelerken “tak” ise optimizasyonu işaret ediyor. Kaby Lake yongaları bu ritmde üçüncü atım olacak; birinci Broadwell ve sonrasında çıkan Skylake 14nm yongalarının arkasından gelecek. Intel’in yeni CPU’ları, şirket 2017’de 10nm tabanlı yeni yongasetlere geçmeden önceki ikinci optimizasyon adımı olacak.

Ayrıca bu değişiklik Moore Kanunu’nda da kırılma anlamına da geliyor. Intel’in kurucusu Gordon Moore tarafından geliştirilen teori üreticilerin her iki yılda bir işlemcideki transistör sayısını ikiye katlayabileceğini öngörüyordu. 2015’te verdiği bir demeçte Intel CEO’su Brian Krzanich, şirketinin mühendislerinin silikonla yapabileceklerinin sınırlarına ulaşmasıyla birlikte ritmlerinin iki yerine iki buçuk yıla yakın olduğunu belirtmişti.

 

Intel beklenen işlemcilerinin ne zaman çıkacağıyla ilgili olarak kesin bir tarih vermedi. Ancak bileşen üreticisi MSI, Computex fuarın da kasım ayında çıkarmayı planladığı, Kaby Lake uyumlu z210 anakartını sergiliyor. Asus CEO’su Jonney Shih de şirketin yaz aylarında çıkarmayı planladığı yeni Transformer 3 dönüştürülebilir formdaki bilgisayarında yedinci nesil Intel Core yongalarının kullanılmasına atıfta bulunmuştu. Ancak bu yeni 2’si 1 arada bilgisayarda tam donanımlı Core i7 işlemci yerine mobil cihazlara özel Core M7 yongasının kullanılacağı ortaya çıktı. Core M7 yongasının da Kaby Lake mimarisiyle geliştirilip geliştirilmediği veya ailenin bu yıl çıkacak ürünleri arasında yer alıp almayacağı henüz bilinmiyor.

Galaxy Buds 2 kutu açma videosunda görüldü

Galaxy Buds 2 kablosuz kulaklık, Samsung'un gelecek hafta düzenleyeceği Unpacked etkinliğinde resmen gözler önüne çıkacak. Tanıtıma kısa bir süre kalmışken internete sızan kutu açma...

TikTok hikaye özelliğini test etmeye başladı

Twitter, Fleets adını verdiği hikaye özelliğinin fişini çekse de, bu format sosyal ağlar arasındaki popülaritesini koruyor. TikTok, The Verge sitesine gönderdiği e-postayla hikaye özelliğini...

Oppo yeni ekran altı kamera teknolojisini ve bir sonucunu sergiledi – Video

Oppo, ekran altı kamera teknolojisinin geldiği en son noktayı sergiledi. Şirket, teknolojinin en son sürümünde, ekranın bütünlüğünden ödün vermeden bir selfie kamerasının ekranın altına...

WhatsApp Bir Kez Görüntüle özelliğini kullanıma sundu

WhatsApp duyurusu daha önce yapılan Bir Kez Görüntüle özelliğini kullanıcılarla buluşturmaya başladı. Söz konusu özellik aktif edildiğinde gönderilen fotoğraf ve videolar alıcı tarafından bir...