Intel’in 56 çekirdekli hız aşırtma rekortmeni bir kurutma makinesi kadar güç çekiyor

Dünyaca ünlü profesyonel hız aşırtıcı (overclocker) Elmor tarafından gerçekleştirilen hız aşırtma rekorunun detayları ortaya çıktı. Hız aşırtıcı, Intel’in en hızlı tek soketli işlemcisi Xeon W9-3495X’i kullanarak Maxon’un popüler 3D renderlayıcı yazılımı Cinebench R23’te dünya rekoru kırmıştı.

İşlemci, sıvı azot kullanılarak -92,8 derece Celsius’a soğutuldu ve tüm 56 çekirdekte frekans 5.5 GHz’e yükseltildi. Bu önemli bir artıştır, çünkü işlemcinin temel frekansı 1.7 GHz’dir (CPU 350W tüketir) ve maksimum turbo frekansı 4.8 GHz’dir (bunu yaparken 420W tüketir).

Zirveye ulaştığında, tüm iş istasyonu yaklaşık 1,9 kW güç çekti (Bu, bir kurutma makinesinin veya saç kurutma makinesinin çektiği enerji kadardır.) ve bunu beslemek için 1,6 kW’lık iki PSU gerekti. İşlemcinin kendi başına ne kadar güç çektiğini veya bileşenlerin ne olduğunu ise bilmiyoruz.

İşlemci, dünya rekoru olan 132.000’den fazla puan elde etti. Ancak bu başarı, gerçek yaşamdaki performans hakkında çok fazla bilgi vermez ve özellikle gelecekteki CPU ailelerinin performansı hakkında net bir gösterge sunmaz.

Ham saat hızları, belirli bir performans düzeyine ulaşmak için kaynak açısından pahalı bir yol olma eğilimindedir. Bu nedenle, Intel bile artık ana akım işlemcilerinde Performans ve Verimli çekirdekler kullanmaya başladı. Bu, Arm’ın 12 yıl önce big.LITTLE paradigması ile tanıttığı bir yaklaşımdır.

Sonuç olarak, Elmor’un Intel Xeon W9-3495X işlemci ile Cinebench R23’te elde ettiği dünya rekoru, hız aşırtma ve soğutma teknolojilerindeki ilerlemelerin ve bu alandaki potansiyelin güçlü bir göstergesidir. Bununla birlikte, günlük kullanım ve performans için bu tür aşırı soğutma yöntemlerinin ana akım kullanıcılar tarafından benimsenmesi pek olası değildir. Bunun yerine, endüstri devleri ve akıllı telefon üreticileri, daha verimli ve kullanılabilir soğutma çözümleri üzerinde çalışmaya devam edecektir.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun