Instagram ürün etiketleme özelliğini tüm kullanıcılara açıyor

Instagram ürün etiketleme özelliğini tüm kullanıcılara açıyor. Bu özelliğin ilk durağı ABD olacak. Böylelikle kullanıcıların paylaşımlarında bir ürün etiketlemek için marka veya içerik oluşturucusu hesabı açmasına gerek kalmayacak.

Instagram’dan yapılan açıklamada, özelliğin tüm kullanıcılara dağıtımının birkaç ay içinde tamamlanacağı belirtildi. Yavaş yavaş her şeyin satın alınabildiği bir platforma dönüşen Instagram, bu etkiyi standart kullanıcılarının paylaşımlarına da taşıyor.

Instagram’da ürün etiketleme özelliği 2016’da kullanıma sunulmuştu. Daha sonra videolarda, hikayelerde ve Reels videolarında da ürün etiketlemek mümkün hâle gelmişti. Instagram’ın alışveriş deneyimi sürekli olarak evrim geçirmiş ve platforma bir ödeme arayüzü de eklenmişti.

Kullanıcılar paylaşımlarında düzenlemeleri yaptıktan sonra sıra etiketleme aşamasına geliyor. Ürün etiketleme arayüzü de kişi etiketleme arayüzüne benzer bir şekilde işliyor. Burada kullanıcılar etiketlemek istedikleri ürünü aratıp bulabiliyor ve paylaşıma etiketi ekleyebiliyor.

Meta tarafından konuyla ilgili olarak The Verge sitesine gönderilen açıklamada, ürün etiketleri üzerinden yapılan alışverişlerden paylaşım sahibine bir pay verilmeyeceği belirtildi. Ancak Instagram’ın seçili içerik oluşturucularının ürün etiketlerinden yapılan alışverişlerden bir pay alabileceği programın testlerini yürüttüğünü belirtmekte fayda var.

Instagram ürün etiketleme konusunda zaten etkileyici bir yerde duruyordu. Platformdan verilen bilgiye göre, her hafta 1.6 milyon kullanıcı en az bir ürün etiketliyor. Ürün etiketleme özelliğinin tüm kullanıcılara açılmasıyla birlikte platformdaki “küçük ölçekli influencer” sayısında hatırı sayılır bir artış yaşanması sürpriz olmayacaktır.

Instagram ürün etiketleme özelliğini tüm kullanıcılara açarken, markalara da bazı imkanlar veriyor. Markalar diledikleri takdirde bu özelliği kendi ürünleri için devredışı bırakabilecek.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun