Instagram IGTV ile yeni bir video deneyimi sunacak

Instagram, 60 saniyeye kadar uzunluğa sahip videoları paylaşmaya izin veriyordu. Şimdi, IGTV adı verilen bağımsız bir uygulama aracılığıyla daha uzun videoların da paylaşıldığı yeni bir ortam açıyor. IGTV’ye giriş yaptığınızda, takip ettiğiniz kişilerin videoları otomatik olarak karşınıza çıkacak. Buna ek olarak Instagram’ın tavsiye ettiği videolar da gösterilecek. Instagram IGTV uygulaması ilerleyen günlerde Android ve iOS’te yayınlanacak. Aynı zamanda ana uygulamanın içine de gelecek.

Instagram CEO’su Kevin Systrom, uygulamanın akıllı telefonda videoları bulmayı ve izlemeyi kolaylaştırmak amacıyla tasarlandığını kaydetti. Çoğu video uygulamasının, hemen açıp izlemeye başlanan TV’den farklı olarak bir video kütüphanesi içinde arama veya gezinme gerektirdiğini kaydeden yönetici, IGTV’de ise uygulama açıldığı anda videonun oynamaya başlayacağını dile getirdi. Böylelikle IGTV’ye giren kullanıcılar, arkalarına yaslanıp video izlemenin keyfine varacaklar. Tabii ki, bu uygulama Instagram’ın reklam gösterimi yapacağı yeni bir ortam olacak.

Ayrıca IGTV, yapımcılara doğrudan Instagram’a video yükleme izni verecek. Böylelikle platform, mobil ortamda YouTube’a bir rakip olarak yükselecek. Her hesaba başlangıç aşamasında en fazla 10 dakikalık video yükleme izni verilecek. Daha büyük hesaplarda ise bu süre bir saate kadar çıkabilecek. Uzun vadede şirket, tüm kullanıcılara sınırsız uzunlukta video yükleme imkanı sunmak istiyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, IGTV’de reklamlar olacak. Ancak Systrom, bunların makul bir yere yerleştirileceğini kaydetti. Ayrıca en sonunda iş ortaklarıyla gelir paylaşımı modeli kurulacağını söyledi. Ancak başlangıçta bu olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung Galaxy M32 sızıntısı tasarım ve özellikleri gösteriyor

Instagram’ın IGTV için gerçekleştirdiği etkinlikte sosyal ağın bazı fenomenleri de hazır bulundu. Susie Shu (115,000 takipçi), Katie Austin (133,000 takipçi), Bryce Xavier(286,000 takipçi), Lauren Godwin (550,000 takipçi), Lauren Riihimaki (4.2 milyontakipçi), ve Lele Pons (25 milyon takipçi) bunların arasındaydı. Ayrıca şirket, Instagram’ın 1 milyar kullanıcıya ulaştığını duyurdu.

Örneğin Lele Pons, IGTV’de yeni bir yemek programına başlayacağını söyledi. Onun gibi birçok popüler yapımcının platform için video serileri oluşturması bbekleniyor. Instagram ona veya diğer yapımcılara programlar hazırlamaları için ücret ödemeyecek. Pons, YouTube’da haftalık videolarına devam edeceğini de söyledi. Etkinlikten sonra basın mensuplarına verdiği demeçte, neyin işleyeceğini hiçbir zaman bilemeyeceğimizi vurguladı.

Instagram’ın daha uzun video adımı, Snapchat’e yönelik bir başka hamle niteliğini de taşıyor. Snapchat de Keşfet bölümünü daha genç izleyicilerin sıklıkla uğrayacağı bir alan hâline getirmek için çeşitli çalışmalar yapıyor. Bazı yayıncılar, gelen sonuçlardan memnun kaldı ve Snapchat ile anlaşmalarını yenileme yoluna gitti. Bunun en önemli nedeni, videoların gençlerin uygulamada daha uzun süre geçirmelerini sağlaması. Doğal olarak da televizyon ve radyo üzerinden onlara erişmek daha zor hâle geliyor.

Her iki platformun hedefinde YouTube yer alıyor. Orası video tüketimi için gidilen esas nokta olma özelliğini taşıyor. YouTube, bünyesindeki zengin yapımcı kitlesinden yararlanıyor, verimli işleyen iş ortaklığı programıyla da onlara hatırı sayılır gelir elde etme imkanı sunuyor. Ayrıca karmaşık algoritması da izleyicilere sürekli biçimde sevebilecekleri videoları öneriyor.

Üstelik YouTube’un odak noktası video, halbuki Instagram, Facebook, Snapchat gibi platformlarda ise video bir yan ürün niteliğini taşıyor, bir sekme veya özel bölümde bu içeriklerin gösterimi yapılıyor. Tüm bu platformlar insanlara daha fazla video izlettirmek ve daha fazla içeriğe ev sahipliği yapmak için farklı yollar deniyor. IGTV de bu arayışın bir sonucu niteliğini taşıyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Twitter kullanıcıları kendilerinden bahsedilmesini engelleyebilecek

Twitter kullanıcılarını genellikle tacize maruz bırakan "istenmeyen ilgi"den kurtarmanın yeni bir yolunu test ediyor. Mikro blog servisi, kullanıcıların sessize alma veya engelleme çözümleri olmadan...

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...