Instagram etiketleri kullanıcılara daha fazla bilgi verecek

Instagram, kullanıcılar hakkında daha fazla bilgi edinmeyi sağlayacak yeni etiketleme seçeneğini duyurdu. Genişletilmiş etiketler, kreatif bir projede görev alan isimlerin rollerini de etiketlerde görmeyi sağlayacak. Örneğin, bir fotoğrafta fotoğrafı çeken kişi etiketlendiğinde adının altında “Fotoğrafçı” bilgisi yer alacak.

Böylelikle içeriğin hazırlanmasında görev yapan ancak arka planda yer alan isimlerin daha iyi tanınması sağlanacak. Tabii ki bunun için paylaşım sahibinin o kişiyi etiketlemesi gerekiyor.

Instagram’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Siyah ve yeterli seviyede temsil edilmemiş içerik yaratıcıları için katkıda bulundukları işlerde kendilerinden bahsedilmesi büyük önem taşıyor. Bu onların içerik yaratıcı olarak kariyer yapmasına yardımcı oluyor. Bir taraftan ‘kültürel iç etme’ ile mücadele ederken, bir taraftan da kültürün arkasındaki itici gücü göstermeyi amaçlıyoruz.”

Şirkete göre, genişletilmiş etiketler fark edilmeyen veya kendisinden bahsedilmeyen sahne arkası kahramanları daha iyi tanımaya yardımcı olabilir. Makyaj sanatçıları veya şarkı yazarları bu konuda akla gelen ilk örnekler arasında yer alıyor.

Instagram yeni etiketleri ise bazı içerik oluşturucularının da işini kolaylaştıracak gibi görünüyor. Kimi içerik oluşturucuları, paylaşımlarının açıklama kısmında katkıda bulunan kişilerden bahsediyor. Bazıları ise doğrudan fotoğraf veya video üzerinde ilgili kişilerin hesap isimlerini eklemeyi tercih ediyor.

Instagram’ın yeni aracından faydalanmak için etiketleme işlemi sırasında “profil kategorisini göster” seçeneğine dokunmak gerekiyor. Ardından kullanıcıların rolleri etiketin altına eklenebilecek.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun