Instagram’dan çocukları korumak için yeni önlem

Instagram, sosyal medya üzerinden çocukları rahatsız edenleri engellemek için yeni önlemler aldı. Bu önlemlerin en çarpıcısı ise Instagram’ın mesajlaşma özelliğini ilgilendiriyor. Instagram’da yetişkinler artık kendilerini takip etmeyen 18 yaş altındaki kullanıcılara mesaj gönderemeyecek.

Bu kısıtlama, kullanıcıların uygulamaya girdiği yaş bilgisi ve insanların yaşlarını tahmin eden makine öğrenmesi teknolojisinin birleştirilmesiyle hayata geçecek. Bu önlemin başarılı olması için Instagram’ın makine öğrenme teknolojisinin iyi çalışması da büyük önem taşıyor.

Buna ek olarak, çocuklara da yetişkinlerden fazlasıyla takip ve mesaj talebi almaları durumunda güvenlik bildirimleri gösterilecek. Burada çocuklara ilgili kişiyi doğrudan engelleme, kısıtlama uygulama, şikayet etme veya muhabbeti kısa kesme gibi seçenekler de sunulacak. Söz konusu bildirimler bazı ülkelerde mart ayı bitmeden kullanıma sunulacak. Diğer ülkelerde ise biraz daha beklemek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Instagram’da yetişkinlerin çocukları bulması da biraz daha zorlaşacak. Çocuk hesapları Reels ve Keşfet ile önerilerden çıkarılacak. Sosyal ağ, çocukları rahatsız ettiği düşünülen kullanıcıların çocukların paylaşımlarındaki yorumları da gizleyecek. Instagram daha önce de çocuklara hesaplarını gizli yapma çağrısında bulunmuş ve Ebeveyn Rehberi’ni de yeni araçlarla güncellemişti.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...