Ikea İsveç’te evlere temiz enerji satacak

Ikea yakında sadece kullanıcılarına akıllı lambalar satmakla kalmayacak, bu lambaları çalıştırmak için gerekli enerjiyi de sağlayacak. Ancak bunun için Ikea’nın ana vatanı İsveç’te yaşamak gerekiyor. Electrek’in haberine göre, şirket Strömma isimli abonelik servisleri üzerinden İsveç’teki evlere temiz enerji satmaya hazırlanıyor. Abonelik ücretini ödeyenler kullanımını mobil uygulama üzerinden takip edebilecekleri güneş veya rüzgar enerjisinden faydalanabilecek.

Temiz enerji hamlesinin diğer ülkelere açılıp açılmayacağı konusunda henüz bilgi verilmedi. Ancak şirket 2025 itibarıyla faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda yenilenebilir enerji kullanmayı ve üretmeyi hedefliyor. Ikea’da güneş paneli satışı ise daha önce başlamıştı.

Ikea’nın daha önce de çevre dostu girişimlerde bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. LED olmayan ampullerin satışını bırakan şirket, yakında da doldurulamayan alkalin pillerin satışını durduracak. Ikea’nın İsveç’i daha “sürdürülebilir bir toplum” hâline getirmeyi hedeflediği de biliniyor.

Ikea için bunun bir tür imaj parlatma hamlesi olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Yenilenebilir enerji kaynağı olmak, şirketin çevresel etkisiyle ilgili endişeleri bir nebze de olsa giderebilir.