Huawei X Gentle Monster Eyewear 2 İncelemesi

Alışılmışın dışında bir gözlük isteyenler için

google news abone ol
Huawei X Gentle Monster Eyewear II satın almayı düşünenlerin öncelikle bir gözlük satın aldıklarını kabul etmeleri gerekiyor. Bu açıdan karşımızda gerçekten şık tasarımlı ve malzeme kalitesi yüksek bir ürün var. Üstüne eklenen teknolojik ürünler ise deneyimi yukarı çıkarmaya çalışan özellikler. Ses kalitesi oldukça iyi, telefon görüşmeleri de rahatlıkla yapılıyor. Bluetooth bağlantısı kararlı ve hızlı şekilde kuruluyor. Pil ömrü de yeterli. Kılıfı da şık. Fiyatı normal bir gözlüğün fiyatına göre dikkate değer seviyede yüksek. Özellikle günün büyük bir kısmını dışarıda geçirenler ve sıklıkla telefon görüşmesi yapanlar için bu gözlüğün kullanışlı olacağını ve parasının karşılığını vereceğini söyleyebiliriz.

DEĞERLENDİRME

Tasarım
85 %
Malzeme Kalitesi
90 %
Özellikler
90 %
Performans ve Pil
85 %

huawei x gentle monster eyewear 2 satın alHuawei X Gentle Monster Gözlük II
Huawei Online Mağaza’dan satın alın

A200Teknoblog koduyla 200 TL indirim kazanın

SATIN AL

Huawei, Mart 2019’da Güney Koreli gözlük şirketi Gentle Monster ile iş birliğini duyurmuş ve akıllı gözlük arenasına da giriş yapmıştı. Bu iş birliğinin ilk üyelerini o zaman gerçekleştirilen Huawei P30 serisi lansmanı sırasında deneyimleme imkanı elde ettik. Geçtiğimiz ekim ayında ise Huawei, yeni bir gözlük ile birlikte Gentle Monster iş birliğini devam ettirdi. Huawei X Gentle Monster Eyewear II adını taşıyan gözlük, önceki nesil ürünlere göre farklı bir gözlük kılıfıyla geliyordu. Tasarımda ufak tefek değişiklikler olsa da, akıllı gözlüğün mantığı değişmedi. Akıllı telefon veya başka Bluetooth cihazlarına bağlanabilen bu cihaz, bir kablosuz kulaklığın getirdiği işlevleri yerine getiriyor. Tabii ki, bunu normal bir kulaklığa göre daha stil dolu bir şekilde gerçekleştiriyor. Huawei ve Gentle Monster ürünü bu gözlük, bir süredir 4999 TL’lik fiyat etiketiyle Türkiye’de de satılıyor. Normal bir gözlüğe göre daha yüksek fiyata sahip olan, ancak bunun karşılığında akıllı özellikleri bünyesinde bulunduran güneş gözlüğü ile ilgili yorumlar Huawei Eyewear 2 inceleme yazısında yer alıyor.

Huawei Eyewear 2 inceleme: Tasarım

Eyewear 2’nin görünüş açısından standart bir güneş gözlüğünden çok farkı yok. Yuvarlatılmış çerçeveleri ve köşelere doğru sivrilen yapısıyla kendine has bir tasarıma da sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu gözlüğün tasarımıyla günümüzün modasına uyduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki, gözlük konusunda beğeniler çeşitlidir, herkesin seçimi farklıdır. Ancak Eyewear 2’nin tasarımıyla genel kullanıcı kitlesine hitap ettiğini söyleyebiliriz.

Aslında Huawei ve Gentle Monster’ın geliştirdiği gözlükler arasında reçeteli gözlük olarak kullanılabilen seçenekler de bulunuyor. Ancak Huawei Online Mağaza’da satılan ve elimize gelen ürün bir güneş gözlüğü ve gözlükleri de doğal olarak numarasız. Gözlük camlarının köşelerine yerleştirilmiş noktalar ve bu camların özel şekli nedeniyle piyasadaki herhangi bir numaralı gözlük camıyla değişim yapmak da kolay değil gibi görünüyor. Eğer reçete kullanıyorsanız, Eyewear 2’yi satın almadan önce bir mağaza yetkilisine danışmanızda fayda olacaktır.

huawei eyewear 2 inceleme

Malzeme seçimi açısından Huawei ve Gentle Monster’ın üst seviyede seçim yaptığını görüyoruz. Gözlüğün iskeleti plastikten yapılmış, ancak kesinlikle ucuz bir gözlükmüş hissini vermiyor. Menteşelerde ise elastik titanyum alaşım kullanılmış. Böylelikle ucuz güneş gözlüklerine nazaran daha fazla sağlamlık kazandırılmış. Sadece 44 gr. ağırlığında olan gözlüğün bir hayli hafif hissettirdiğini ve taktığınızda da ağırlık hissi veya baskı yaratmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca ergonomik kavisli çerçeve yanları sayesinde kulaklarınızın üst kısmında da uzun kullanım sonrasında bir rahatsızlık hissetmezsiniz.

Gözlüğün üzerinden herhangi bir fiziksel tuş yok. Her iki sap kısmında da dokunmatik alanlar var. Bunların da diğerlerine göre daha kalın alanlar olduğunu en baştan anlayabilirsiniz. Sapların alt ve üst kısımlarında mikrofonlar ve hoparlörler dikkat çekiyor.

Huawei X Gentle Monster Eyewear 2 İncelemesi

Huawei X Gentle Monster Eyewear II IP54 sertifikasına sahip. Yani bu akıllı gözlük suya ve toza karşı dayanıklı. Sıvı sıçramaları bu gözlük için sorun teşkil etmeyecektir. Yani üstüne bir şey dökülürse veya gözlükler yüzünüzdeyken güneş altında yaptığınız yürüyüş veya bisiklet antrenmanlarında terlerseniz ya da sağanak yağışa yakalanırsanız, endişelenmenize gerek yok. Yine de, bu gözlükler gözünüzdeyken denize veya havuza girmemenizi tavsiye ederiz.

Huawei ve Gentle Monster, Eyewear 2 ile birlikte gözlük kılıfının tasarımında da değişiklik yapmış. Selefindekine göre daha büyük boyutlu bir kılıf mevcut. Bu kılıf sadece muhafaza ve taşıma değil, aynı zamanda şarj için de kullanılıyor. Akıllı gözlüğü kılıfa yerleştirirken de kapağa iliştirilmiş çıkartmada gösterildiği gibi yerleştirmeye dikkat edin. Eyewear II, kılıfının içinde NFC kablosuz hızlı şarj teknolojisi yardımıyla şarj ediliyor. Ne var ki, gözlükleri kılıfın içine yerleştirdiğinizde şarj işlemi otomatik olarak başlamıyor. Şarjı başlatmak için, kılıfı arkasındaki USB-C portu üzerinden, kutudan çıkan kablo aracılığıyla bilgisayara veya güç adaptörüne bağlamanız gerekiyor. Bu arada  Kılıfın kapağının fermuarlı yapılmış olması gözlükleri almak veya yerleştirmek için geçen süreyi biraz uzatacaktır.

Huawei X Gentle Monster Eyewear 2 İncelemesi

Kılıfın içinde yer alan LED lamba sayesinde gözlüğün şarj durumunu görebilirsiniz. Benzer şekilde arkada da, aynı işe yarayan bir lamba daha var. Gözlük kılıfı, gözlüğün genel havasıyla uyum gösteriyor, ancak cepte taşımak için fazla büyük olduğunu söylememiz gerekiyor.

Huawei Eyewear 2 inceleme: Özellikler ve Deneyim

Huawei ve Gentle Monster, standart bir gözlükten farksız görünmeyen ve ağırlık açısından da bir fazlası olmayan bir gözlüğe çeşitli teknolojik bileşenleri başarıyla sığdırmış. Eyewear II, yukarıda da belirttiğim gibi 44.2 gram ağırlığa sahip. Her bir gözlük sapının üstüne yerleştirilmiş birer hoparlör göreceksiniz. Yine her bir sapta alta veya üste yerleştirilmiş mikrofonlar bulunuyor. Bunlar sayesinde hem sizin sesiniz iyi şekilde yakalanıyor hem de çevredeki ses algılanarak bastırılıyor ve telefon görüşmelerinde sesinizin karşı tarafa anlaşılır şekilde iletilmesi sağlanıyor.

Huawei X Gentle Monster Eyewear 2 İncelemesi

Her iki sapın da normal bir gözlüktekine göre daha kalın olduğunu göreceksiniz. Eyewear 2 ile bağlı telefondaki içeriğin kontrolü ve diğer işlemler buradaki dokunmatik veya basınca duyarlı alanlar sayesinde gerçekleştiriliyor. Her bir gözlük sapında sıkıştırma sensörü, kaydırma sensörü, dokunma sensörü bulunuyor. Bluetooth 5.2 destekli anten ve diyafram da gözlük sağlarında gördüğümüz diğer bileşenler arasında bulunuyor.

Daha önce yayınladığımız Eyewear 2 kutu açılımı videosu ve yazısında, gözlüğün Huawei Mate 40 Pro ile nasıl kurulduğunu göstermiştik. Tıpkı FreeBuds Pro gibi diğer aksesuarlarda olduğu gibi, EMUI 10 veya üzeri bir cihazla kurulum sırasında AI Life uygulamasını kullanmanıza gerek yok. Ancak bu uygulama sayesinde gözlüğün kontrolü ve özelleştirilmesi için elinizeki seçenekler fazlalaşıyor. AI Life sayesinde ayarları yapma, gözlük üzerindeki kontrolleri özelleştirme veya yazılım güncellemelerini yapma gibi işleri gerçekleştirebilirsiniz.

Huawei X Gentle Monster Eyewear 2 İncelemesi

AI Life uygulaması içinde gözlüklerin giyme algılama özelliğini açma ve kapama seçeneği var. Bunu açtığınız takdirde, gözlükler takılıyken müzik dinlediğiniz zaman, gözlüğü çıkardığınızda çalan müzik duraklatılır. Gözlüğü taktığınızda ise içerik oynatılmaya devam eder. Buna ek olarak akıllı karşılama özelliğini de etkinleştirebilir veya kapatabilirsiniz. Bunu açtığınızda, günün zamanına bağlı olarak “Günaydın” veya “İyi Günler” gibi mesajları duyabilirsiniz. Tabii ki, bunları Türkçe değil, İngilizce veya diğer iki dilde duyacaksınız.

AI Life uygulaması üzerinden gözlüklerin yazılım güncellemesini gerçekleştirebileceğiniz gibi, HD ses kaydı özelliğini açma, Gözlükleri Bul özelliğini ayarlama veya benzer işlemleri de yerine getirebilirsiniz.

Huawei X Gentle Monster Eyewear 2 İncelemesi

Huawei X Gentle Monster Eyewear II, Google’ın Glass gözlükleri gibi değil. Yani gözünüzün önüne herhangi bir şekilde dijital simgeler, görüntüler, vs. getirmiyor. Bu gözlük temel olarak bir Bluetooth kulaklığın yaptıklarını yapıyor. Temel olarak telefon görüşmeleri ve müzik dinlemekle ilgili.

Gözlükleri akıllı telefonunuzla eşleştirdikten sonra Spotify ve benzeri uygulamaları açıp müzik dinlemeye başlayabilirsiniz. Tabii ki, bir Bluetooth kulaklığın sunduğu ses kalitesini beklememek gerekiyor. Buna rağmen Eyewear 2’nin gayet berrak ve dinlemesi zevk veren bir ses çıkışı sunduğunu söyleyebiliriz. Sesi, sanki bir kulaklıkla dinliyormuş gibi kulak kanalınızın içinde hissediyorsunuz. Bu sırada da çevrenizdeki sesleri de rahatlıkla duyabilirsiniz.

Huawei X Gentle Monster Eyewear 2 İncelemesi

Eyewear 2, bu ses deneyimini yarı açık hoparlöre borçlu. Huawei, bu hoparlörün barındırdığı 128 milimetrekarelik geniş diyafram sayesinde gözlük titreşimli ses dalgaları üretebildiğini söylüyor. Üstelik bu yeni akustik ses sistemi, ters ses dalgaları yoluyla ses sızıntısının varlığını en aza indirerek sessiz ortamlarda da sohbetlerin gizli kalmasını sağlıyor. Huawei’nin bu söylemlerinin pratikteki yansımalarına baktığımızda, durumuna aşağı yukarı belirtilen şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Gözlükler takılıyken en yüksek ses seviyesinde müzik dinlediğinizde, ses dışarıdan da anlaşılır şekilde duyuluyor. Ancak bu sesin şiddetinin normal bir kulaklıktan sızacak sesinkinden çok fazla olmadığını söyleyebiliriz.

Gözlük takarken bir telefon çağrısı geldiğinde veya bir telefon görüşmesi başlattığınızda, diğer kulaklıklara olduğu gibi rahatça konuşabilirsiniz. Telefon görüşmeleri yaparken, müzik dinlerken ya da bir şeyler izlerken duyacağınız sesin kalitesi mükemmel derecede. Müzik dinlerken, söylediğimiz gibi sesin kulaklarınızda verdiği his normal bir kulaklığınkinden çok farklı sayılmaz. Stereo ses, çevresel ses etkisi gibi unsurlar bakımından da kulaklığın tatmin edici bir çizgi yakaladığını söyleyebiliriz. Tabii ki, çevresel ses etkisi ve dolgunluk normal bir kulaklıktaki seviyede değil. Yine de, bir gözlük için oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Huawei X Gentle Monster Eyewear 2 İncelemesi

Ses ve görüntü senkronizasyonu da Huawei’nin üzerinde çalıştığı noktalardan bir tanesi. Gözlükler tipik senaryoları akıllıca tanımlıyor ve ardından ses gecikmesini en aza indirmek için optimize edilmiş bir çözüm uygulayarak oyun sırasında tutarlı bir şekilde istikrarlı sinyal iletimi sağlıyor. Gerçekten de, Huawei Mate 40 Pro ile bir şeyler izlerken ekrandaki görüntüyle kulaklarımızdaki sesin senkronizasyonunun iyi biçimde sağlandığını görüyoruz.

Hareket ile kontroller de oldukça rahat biçimde gerçekleştiriliyor. AI Life uygulaması üzerinden hareketlerin özelleştirilmesini yapabilirsiniz. Sağ veya sol gözlük sapında ileri veya geri kaydırma, sıkıştırma veya çift dokunma gibi kontrollerle sesi kontrol edebilir, çalan parçaları değiştirebilir, duraklatabilir, devam ettirebilirsiniz. Sanal asistan Türkiye’de aktif olmadığı için sanal asistanı çağırma kontrolü kullanılmıyor. Bu arada gelen telefon çağrılarını da gözlük sapına tıklatarak cevaplayabilirsiniz.

Huawei Eyewear 2 inceleme: Pil

Huawei Eyewear 2’de 85 mAh kapasiteli bir pil bulunuyor. Huawei’nin belirttiğine göre bu pil sayesinde beş saate kadar müzik dinleme veya 3.5 saate kadar telefon görüşmeleri yapma imkanı sunuluyor. Pratikteki deneyimlerimiz de bu verilen sürelerin doğru olduğunu gösteriyor. Bu gözlüğü akıllı telefon ile eşleştirip müzik dinlemekten daha çok, ara sıra bağlı telefonunuza gelen çağrıları cevaplamak, telefon görüşmeleri yapmak için kullanacağınızı göz önünde bulundurursak, iki şarj arasında geçecek sürenin uzun olmasını bekleyebiliriz.

Huawei X Gentle Monster Eyewear 2 İncelemesi

Eğer Huawei ve Gentle Monster, gözlük kılıfına da bir pil yerleştirseydi ve gözlük kullanılmadığı zamanlarda kutusundan şarj edilmiş şekilde dursaydı, biraz daha ideal bir şarj senaryosu elde edilirdi. Gözlüğü şarj etmeniz gereken her seferde kılıfı kabloyla bir güç kaynağına bağlamanız gerekecek.

Huawei Eyewear 2 inceleme: Sonuç

Sadece bir gözlük olarak değerlendirildiğinde, Gentle Monster ve Huawei iş birliğiyle geliştirilen Eyewear II rakipleriyle rahatlıkla boy ölçüşebilecek bir tasarımı ve kaliteyi sunuyor. Gözlük gerçekten hafif ve rahatlıkla kullanımı ön planda tutularak tasarlandığı belli oluyor. Uzun süreli kullanımda bile burun veya kulak üstünde basınç veya rahatsızlık yaratmıyor. Kaliteli malzemelerin kullanıldığı, ince işçiliğin eseri olduğu açık şekilde görünüyor.

Tabii ki, üstünde barındırdığı teknolojik unsurlar bu akıllı gözlüğün fiyatının normal bir gözlüğe göre daha yüksek seviyede olmasına neden oluyor. Bu ek farkı vermeye değer mi? Eğer müzik dinlemeyi seviyor, günün büyük bir kısmını dışarıda geçiriyorsanız, üstelik bir de araçla seyir hâlindeyseniz, böyle bir gözlük sizin için gerçekten kullanışlı olacaktır. Birçok kişi otomobil kullanırken güneş gözlüğü takar. İçinde kulaklık ve mikrofonun bulunduğu bir gözlük sayesinde ek bir kulaklığa veya araç içi Bluetooth sistemine ihtiyaç duymadan, telefon görüşmelerinizi zahmetsizce yapabilirsiniz. Üstelik kulaklarınız tıkanmayacağı için dışarıdaki sesleri de rahatlıkla duyarsınız. Bunun dışında müzik dinlemek veya bir şeyler izlemek istediğinizde de, Huawei Eyewear 2’nin sunduğu ses kalitesi ve seviyesi, başka bir kulaklığı ilk etapta aratmayacaktır.

Akıllı gözlüğün tek şarjla sunduğu kullanım süresi yeterli. Ancak kılıfında pil bulunsaydı ve tıpkı FreeBuds Pro kulaklıklarda olduğu gibi, gözlüğü kılıfa yerleştirdiğiniz anda şarj işlemi başlasaydı, çok daha ideal bir kullanım elde edilirdi. Yine de, USB-C kablosuyla bilgisayara veya herhangi bir güç adaptörüne bağlamak da zahmetli sayılmaz. Ne de olsa, artık otomobillerin büyük bir kısmında bile USB-A portu yer alıyor.

huawei x gentle monster eyewear 2 satın alHuawei X Gentle Monster Gözlük II
Huawei Online Mağaza’dan satın alın

A200Teknoblog koduyla 200 TL indirim kazanın

SATIN AL

Teknoblog’un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içeriği etkilemez, ancak Teknoblog, satış ortaklığı bağlantıları üzerinden satın alınan ürünler için komisyon kazanabilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ZTE Axon 30S ile Axon 30 serisine geri dönüyor

ZTE Axon 30S adını taşıyan yeni akıllı telefonunun tanıtım tarihini açıkladı. Akıllı telefon 26 Eylül'de gözler önüne çıkacak. Axon 30S'in en çarpıcı özelliği ise...

iPhone 14 Pro Ön İnceleme – Video

Apple'ın bugün Türkiye satışları başlayan yeni iPhone 14 ailesi modelleri arasında yer alan iPhone 14 Pro, test merkezimizin konuğu oluyor. Çok yakında detaylı incelemesi...

Apple iPhone 14 Pro’lardaki kamera sorununu çözecek güncellemeyi yayınladı

Apple yeni iPhone'larını geçtiğimiz hafta itibarıyla kullanıcılarla buluşturmaya başlamıştı. Kısa bir süre sonra ise bazı iPhone 14 Pro sahiplerinin üçüncü taraf uygulamalardaki kamera titreme...

Bu uygulama ile Dynamic Island’ı Android telefonunuza getirebilirsiniz

Apple, iPhone 14 Pro ve Pro Max'te sunduğu Dynamic Island adlı özellikle birlikte, şimdiye kadar Android telefonlarda sıklıkla gördüğümüz ekran deliklerine farklı bir yaklaşım...

Emily in Paris’in yeni sezonundan ilk görüntüler geldi

Netflix, Darren Star’ın yaratıcısı ve yapımcısı olduğu, Emmy ödüllü dizi Emily in Paris’in üçüncü sezonundan ilk görselleri paylaştı. Lily Collins’in Emily Cooper rolüne geri döneceği...

Spotify FIFA 23’ün resmi müzik albümünü duyurdu

EA Sports imzalı FIFA serisi oyun dünyasının en popüler futbol oyunları arasında yer alıyor. Serinin merakla beklenen yeni oyunu FIFA 23, önümüzdeki hafta oyuncularla...

Netflix TUDUM 2022 etkinliğinin programını açıkladı

Netflix TUDUM adını taşıyan hayran etkinliğini bu yıl 24 Eylül'de gerçekleştirecek. Platformun hayranları 24 saat boyunca yıldızlar geçidi niteliğindeki beş küresel etkinliğin keyfini sürecek....
Huawei X Gentle Monster Eyewear 2 İncelemesiHuawei X Gentle Monster Eyewear II satın almayı düşünenlerin öncelikle bir gözlük satın aldıklarını kabul etmeleri gerekiyor. Bu açıdan karşımızda gerçekten şık tasarımlı ve malzeme kalitesi yüksek bir ürün var. Üstüne eklenen teknolojik ürünler ise deneyimi yukarı çıkarmaya çalışan özellikler. Ses kalitesi oldukça iyi, telefon görüşmeleri de rahatlıkla yapılıyor. Bluetooth bağlantısı kararlı ve hızlı şekilde kuruluyor. Pil ömrü de yeterli. Kılıfı da şık. Fiyatı normal bir gözlüğün fiyatına göre dikkate değer seviyede yüksek. Özellikle günün büyük bir kısmını dışarıda geçirenler ve sıklıkla telefon görüşmesi yapanlar için bu gözlüğün kullanışlı olacağını ve parasının karşılığını vereceğini söyleyebiliriz.