Ulaşım

Huawei ve BMW Group’tan yüksek performanslı bilgi işlem iş birliği

huawei bmw group
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Huawei ve BMW Group, İsveç’te inşa edilen yeni veri merkezi lokasyonu için yüksek performanslı bilgi işlem altyapısını (High Perormance Computing, HPC) tedarik etmek üzere iş birliğine gitti. Projenin yalnızca standart sunucular içermesine rağmen, Huawei ürünleri öne çıkan bazı ek özellikler sunuyor.

Araç testleri gibi her bir sunucuda yüzlerce saat boyunca çalışan uygulamalarda yüksek ürün kalitesi ve güvenilirliği sağlamak için, Bruteforce ve EMC testleri dahil olmak üzere, binlerce test gerçekleştirildi. Huawei’nin belirttiğine göre, verimlilik bazlı tasarımı sayesinde sunucular, esnek ve büyük kapasiteli yerel depolama genişletme yetenekleri, enerji tasarrufu özellikleri ve aynı zamanda mükemmel bilgi işlem performansı sağlıyor.

Ayrıca Huawei sunucuları, vektör hava akımı yönetim teknolojisi, çift yüzlü hücresel kart teknolojisi, Dinamik Enerji Yönetimi Teknolojisi (DEMT) ve dinamik güç sınırlama teknolojisi gibi kapsamlı enerji tasarrufu teknolojileri kullanılarak tasarlandı ve güç tüketimini büyük ölçüde azalttı.

Stockholm’un 800 kilometre uzağında bulunan, kuzey kutup dairesi yakınlarındaki küçük bir kasaba olan Pitea’nın hidroelektrik ve rüzgar enerjisi sayesinde istikrarlı ve bol miktarda yenilenebilir enerji kaynağı sunduğu belirtiliyor. Üstelik kutup dairesinin yakınında olması sayesinde Pitea, veri merkezi için doğal bir soğutma ortamı sağlıyor. Böylelikle son derece düşük karbondioksit emisyon seviyesi sayesinde endüstri sürdürülebilirlik hedefleri karşılanıyor.

Buna ek olarak, İsveç’te neredeyse her yerde bulunan fiber optik bağlantılar, yüksek hızlı veri iletimi için temel oluşturuyor. Buna ek olarak, Pitea yüksek fiziksel güvenliğe sahip. İsveç’te deprem gibi doğal afetler nadiren meydana geliyor ve 200 yıldan fazla bir süredir de hiçbir savaş meydana gelmedi. Buna ek olarak, birkaç ABD internet devi, Kuzey İsveç’te veri merkezleri kurdu ve bu bölge stratejik veri merkezi yatırımları için yeni bir alan oluşturdu.

Güvenli veri merkezleri sağlamak ve veri merkezi barındırma hizmetleri sunma amacı taşıyan ve yerel bir satıcı olan Fortlax, özellikle HPC kümelenmesi için yeni bir ekipman odası inşa etti.

Projenin teslimatı sırasında Huawei’nin proje ekibinin müşteriye odaklandığı ve müşterinin bakış açısıyla ilgili konuları değerlendirdiği belirtiliyor. Riskleri en aza indirmek amacıyla ilk konfigürasyon, kabin ölçüleri, kablolar, ekipman odası alanı, zemin ve diğer detaylar göz önünde bulunduruldu. Buna ek olarak, İsveç’te hızlı HPC dağıtımını desteklemek, nakliye maliyetlerini ve zamanını azaltmak için yerel sunucu rafları satın aldı, sistem ön kurulumunu tamamladı ve entegre paketleme yerel olarak tamamlandı. Sunucu dolapları, entegre raflar olarak sevk edildi ve nakledildi. Güç sağlandığında ve ağ kabloları bağlandığında hizmetler başka bir kuruluma gerek kalmadan çevrimiçi oldu.