Huawei Mate 10 yeni iPhone’dan da güçlü olacak

huawei mate 10
Huawei Mate 9

Huawei Mate 10’un bu yıl bitmeden resmiyet kazanması bekleniyor. Bu telefonla ilgili dedikodular bir süredir ortalıkta dolaşıyor. Son olarak Huawei’nin CEO’su konuya dahil oldu ve gelecek nesil büyük ekranlı telefondan neler beklenmesi gerektiği hakkında birtakım görüş belirtti.

Bloomberg‘e konuşan Huawei CEO’su Richard Yu, Mate 10 adını doğruladı ve telefonun yakında çıkacak olan, eylül ayında tanıtılmasını beklediğimiz iPhone’dan daha güçlü olacağını söyledi.

Yu, Mate 10’un ön yüzü tamamen kaplayan ekranı ve daha uzun pil ömrüyle geleceğini, daha hızlı şarj olacağını, daha iyi fotoğraf yetenekleri barındıracağını; ayrıca diğer birçok özellikle Apple ile rahatlıkla rekabet edeceklerini söyledi.

Yu’nun yorumları epey cesur görünebilir, ancak gerçek şu ki, çoğu amiral gemisi Android telefon kağıt üstünde Apple’ın üst sınıf iPhone’larından daha güçlü görünüyor.

Cupertino şirket telefonlarında genellikle daha az işlemci çekirdeğine ve RAM’e yer verirken, Android telefonlarının çoğu kendi aralarında bir teknik özellik rekabetine girişiyor ve bu yolla müşterileri çekmeye çalışıyor.

Örneğin, Apple’ın elindeki en yüksek seviye telefon olan iPhone 7 Plus’ta dört çekirdekli, 2.34 GHz hızında A10 yonga ve 3 GB RAM bulunuyor.

Diğer taraftan Sony Xperia XZ Premium, HTC U11, Moto Z2 Force ve OnePlus 5 gibi telefonların hepsinde sekiz çekirdekli işlemciler ve en az 4 GB RAM yer alıyor. Bazılarında RAM miktarının 6 GB ve hatta 8 GB’ye çıktığını görüyoruz.

Huawei’nin Mate 10’da güçlü bir işlemciye ve fazla miktarda RAM’e yer vermesi mantıklı görünüyor. Ve görünen o ki, Apple’ın bu yıl çıkarması beklenen iPhone 8, iPhone 7S ve iPhone 7S Plus gibi telefonlarda yer alan bileşenlerden de daha güçlü bileşenlere sahip olacak.

Huawei’nin Mate 10’u gelecek ayın başında Berlin’de düzenlenecek IFA 2017 etkinliğinde tanıtıması ihtimali bulunuyor. Ne var ki, geçen yıl selefi Mate 9’un çıkışı için kasım ayını beklemiştik. Ancak Huawei bu yıl P10’u geçen yıllarda P serisi amiral gemisi telefonlarını çıkardığı zamandan daha erken tanıtmış ve piyasaya sürmüştü. Buna dayanarak, Mate 10’un IFA’da görücüye çıkmasını bekleyebiliriz.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....

Microsoft Office 2021 çıkış tarihi açıklandı, Windows 11 ile aynı gün çıkıyor

Microsoft, perşembe günü ticari müşteriler için Microsoft Office'in bir sonraki kalıcı sürümünü piyasaya sürdü. Ayrıca 5 Ekim'de bireysel tüketiciler için Office 2021 sürümünü yayınlayacağını...

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...