Teknoloji

Huawei’den Kirin işlemcilerin geleceği için önemli açıklama

huawei kirin

Huawei Kirin işlemcilerin 2023’te sahalara döneceğine dair söylentiler bir süredir Çin’in popüler sosyal ağı Weibo’da dolaşıyordu. ABD’nin yaptırımları nedeniyle Huawei’nin bazı teknolojileri kullanması ve bazı şirketlerle iş yapması engellendiği için şirketin Kirin işlemcilerini geliştirme ve üretme süreci de sekteye uğramıştı.

Bu nedenle şirket sadece az sayıda orta segment telefonunda Kirin 710A işlemcisini kullanabilmiş ve bunun dışında portföyündeki 2022 model telefonlar için başka üreticilerin işlemcilerini kullanmak zorunda kalmıştı.

Son zamanlarda Huawei’nin Kirin işlemcileri geliştirme süreci için yeniden düğmeye bastığı belirtilmişti. Ancak Çinli teknoloji devi resmi bir açıklama yaparak bu iddiayı yalanladı. Huawei’nin bu açıklaması, 2023’te de şirketin telefonlarında Kirin işlemcileri göremeyeceğimiz anlamına geliyor.

Huawei Kirin işlemciler konusunda bir çözüm bulmaktan şimdilik vazgeçmişe benziyor

Huawei Kirin işlemcileri geliştirme sürecine geri dönemezken, diğer üreticilerden tedarik ettiği işlemcileri de çeşitli kısıtlamalarla alıyor. Burada hemen hemen tüm işlemci üreticilerinin ABD temelli teknolojiler kullanmasının da önemli bir rol oynadığını belirtmek gerekiyor. Kirin işlemcileri geliştirme konusunda önü tıkanan Huawei, şu an için bir çözüm bulma çabasından vazgeçmiş gibi görünüyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER