Huawei CEO’su kurtuluşu yazılımda görüyor

Huawei kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei, ABD’nin yaptırımları nedeniyle sıkıntılı zamanlardan geçen şirketinin kurtuluşunu yazılımda görüyor. Reuters tarafından paylaşılan bir şirket içi yazışmada Ren, şirketin yazılıma odaklanması gerektiğini belirtiyor. Bu düşüncenin temelinde ise yazılımın ABD’nin kontrolünün dışında olduğu ve çok daha büyük bir özerklik sağlayacağı inancı yer alıyor.

Çinli teknoloji devi, ABD’nin birlikte iş yaptığı şirketlere yönelik yaptırım tehditleri nedeniyle büyük ölçekli cihaz üretimi yapmakta zorlanıyor. Yaptırımlardan kaçınmak için çip ve bileşen stoğu yapan şirket, rezervlerinin sınırlı olması nedeniyle bazı alanlarda kısıtlanıyor.

Bu noktada Huawei’nin akıllı cihazlarında Google uygulama ve servislerine de yer veremediğini hatırlatmak gerekiyor. ABD’de Joe Biden yönetimi, Donald Trump döneminden kalan yaptırımların kaldırılması konusunda henüz bir adım atmış değil. Ancak TikTok ve Xiaomi gibi Çinli üreticilere yönelik tutumun bir nebze olsun yumuşadığını belirtmekte fayda var.

Bu koşullar nedeniyle Ren’in Huawei’ye yazılımı hedef göstermesine şaşırmamak gerekiyor. Söz konusu yazılımlar arasında bulut yapay zekâ platformu MindSpore ve HarmonyOS işletim sistemi de yer alıyor. Huawei’nin yazılımlarıyla aralarında ABD’nin de olduğu büyük pazarlarda boy göstermeyi hedeflediği belirtiliyor.

Ren de mektubunda bu konuda oldukça iddialı bir ifade kullanıyor: “Avrupa’da, Asya-Pasifik’te ve Afrika’da hakimiyet kurduğumuzda ABD’nin standartlarıyla bizimki eşleşmezse ve biz ABD’ye gidemezsek onlar da bizim bölgemize giremez.”

Huawei yazılım stratejisini yakında paylaşmaya hazırlanıyor. Şirket, 2 Haziran’da HarmonyOS odaklı bir etkinlik düzenleyecek.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 yayınlandı, işte yenilikler ve uyumlu cihazlar

Apple iPad'lere özel işletim sistemi iPadOS'in en son sürümünü yayınladı. Yaz başında ön gösterimi yapılan iPadOS 15 ile birlikte Apple'ın tabletlerine çoklu görev tarafında...

watchOS 8 çıktı, hemen şimdi indir

Apple Watch kullanıcıları için watchOS 8 güncellemesi dağıtıma çıktı. Apple'ın belirttiğine göre, bu yaz başında ön gösterimi yapılan yeni sürümle birlikte sağlıklı, aktif ve...

iOS 15 İncelemesi

Apple, yaklaşık üç buçuk aylık beta sürecinin ardından iOS 15 güncellemesini yayınladı. Artık bir Apple klasiği hâline gelmiş biçimde, bu güncelleme geniş yelpazeye yayılmış...

OnePlus 9T modeli için kararını verdi

OnePlus CEO'su Pete Lau, basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği sohbette bu yılın ikinci yarısında T serisi bir cihaz çıkarmayacaklarını belirtti. Bu da OnePlus 9T modelinin kullanıcılarla...