ChatGPT’den korkan Google 8 Şubat’ta bir arama ve yapay zekâ etkinliği düzenleyecek

Google yapay zekâ çalışmaları hakkında daha fazla bilgi paylaşmaya hazırlanıyor. Şirket 8 Şubat’ta Fransa’nın başkenti Paris’te yapay zekâ ve arama odaklı bir etkinlik gerçekleştirecek. Etkinlik Türkiye saatiyle 16.30’da başlayacak. 40 dakika sürmesi planlanan bu etkinlik, YouTube’dan canlı yayınlanacak.

Google tarafından gönderilen etkinlik davetiyesinde yer alan ifadeye göre, şirket “insanların bilgiyi nasıl aradığını, keşfettiğini ve bilgiyle nasıl etkileşim kurduğunu yeniden tasarlamak için yapay zekânın gücünü kullanıyor; ihtiyacı bulmayı her zamankinden daha doğal ve sezgisel hâle getiriyor.” Etkinlikte de bunun için neler yapıldığı anlatılıyor gibi görünüyor.

Bu etkinliğin zamanlamasının ilginç olduğu söylenebilir. Google CEO’su Sundar Pichai bir süre önce şirketin aramalarda kullanılabilecek en yeni ve en güçlü dil modelleriyle kullanıcıların daha doğrudan etkileşim kurmasını sağlayabileceklerini belirtmişti. Şirketin bu değişiminin temelinde ChatGPT korkusunun yattığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Google yapay zekâ rekabetinde Bing’in gerisinde kalmak istemiyor

Google uzun süredir internette aranan bilgiyi bulmanın bir numaralı adresi olarak tanımlanıyordu. Ancak Microsoft’un son zamanların popüler yapay zekâ botu ChatGPT’yi Bing arama motoruna entegre etmeye hazırlandığı biliniyor. Bu da Bing’in daha akıllı sonuçlar ve özetler sunarak Google’ın önüne geçmesini sağlayabilir.

google yapay zekâ

Google yapay zekâ ve arama dışında başka konulardan da bahsedecek gibi görünüyor. Zira etkinlik davetiyesinde Google Lens, Çeviri, Alışveriş ve Haritalar gibi servislere yönelik referanslar da yer alıyor. Her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu servislerde yapılacak iyileştirmelerin de sevindirici olacağı söylenebilir.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun