EğlenceManşetler

Google büyük beklentilerle açtığı Stadia bulut oyun hizmetini kapatıyor

google stadia
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Google, bulut oyun hizmeti Stadia‘yı kapatıyor. Hizmet, 18 Ocak 2023’e kadar oyuncular için açık kalmaya devam edecek. Google, yurt dışındaki kullanıcıların Google Store üzerinden satın aldıkları tüm Stadia donanımlarının yanı sıra Stadia mağazasından satın alınan tüm oyunlar ve eklenti içeriği için geri ödeme yapacak. Google, bu geri ödemelerin önümüzdeki ocak ayının ortasında tamamlanmasını hedefliyor.

Stadia başkan yardımcısı ve genel müdürü Phil Harrison, konuyla ilgili bir blog yazısında “Birkaç yıl önce bir tüketici oyun hizmeti olan Stadia’yı da piyasaya sürdük.” dedi. “Ve Stadia’nın tüketiciler için oyun akışına yaklaşımı, güçlü bir teknoloji temeli üzerine inşa edilmiş olsa da, kullanıcılarda beklediğimiz ilgiyi göremedi, bu yüzden Stadia akış hizmetimizi sona erdirmeye başlamak için zor bir karar verdik.” Stadia ekibindeki çalışanlar şirketin diğer bölümlerine dağıtılacak.

Harrison, Google’ın Stadia’nın teknolojisini YouTube, Google Play ve AR çalışmaları gibi Google’ın diğer bölümlerine uygulama gibi fırsatları gördüğünü ve şirketin oyun sektörünün geleceğini gördükleri yerle uyumlu olarak endüstri ortaklarına sunmayı planladığını söyledi.

Google Stadia için kapatma dedikoduları vardı

Google, kapatma işlemiyle ilgili bazı detayları bir Sık Sorulan Sorular sayfasında açıklıyor. Geri ödemeler Google ve Stadia mağazaları aracılığıyla otomatik olarak yapılacak ve kullanıcıların herhangi bir donanımı iade etmeleri gerekmeyecek. Stadia Pro abonelikleri geri ödeme için uygun olmayacak, ancak kapatma süresi boyunca kullanıcılarından ücret alınmayacaktır ve her şey tamamlanana kadar Pro kullanıcı olarak kullanılmış oyunlara erişim devam edecek. Google, Stadia mağazasını kapattı, bu nedenle oyun satın alma veya oyun içi satın alma işlemi yapılamıyor.

Stadia’nın kapatılacağına dair söylentiler bir süredir ortalıkta dolaşıyordu. En son Logitech geçen hafta yeni elde taşınabilir bulut oyun cihazını duyurduğunda ve Stadia, adı geçmeyen birkaç bulut oyun hizmetinden biriydi. Ancak Stadia, daha en başından beri kaderi ölüm olan servislerden biri niteliğini taşıyordu. Google genellikle, projeleri başlattıktan yalnızca birkaç yıl sonra bitirme alışkanlığına sahip ve oyun endüstrisinde sadece birkaç bağı olan bir bir bulut oyun hizmeti olan Stadia, erken bir ölüm için başlıca aday gibi görünüyordu.

Geçen yıl platforma gelen oyunlar yavaşlamaya başladıktan ve şirket kendi oyun geliştirme stüdyolarını kapattıktan sonra Stadia’nın da kapanacağına dair söylentiler vardı. Bu söylentiler bu yıl tekrar ortaya çıktığında Google, Stadia’nın kapatılmadığı konusunda ısrar etti. Şirket söylentilere cevap olarak yayınladığı bir tweet’te; “Her zaman platforma ve Stadia Pro’ya daha fazla harika oyun getirmek için çalıştığımızdan emin olabilirsiniz.” demişti. Ancak bu taahhüdünün devamını getiremeyecek gibi görünüyor.

Stadia, diğer çoğu bireysel tüketici odaklı Google ürünü ve servisi gibi Türkiye’ye gelmedi. Bu nedenle kapatma kararının pratikte ülkemizdeki tüketiciler için herhangi bir etkisi bulunmuyor.

İLGİLİ HABERLER