Logitech G Cloud Gaming Handheld tanıtıldı, ekim ayında yurt dışında satışa çıkacak

Logitech’in geçen ay yayınladığı bir ipucu ve bir sızıntının ardından çarşamba günü G Cloud Gaming Handheld cihazının resmi duyurusu geldi. Android destekli ve 349,99 dolarlık fiyat etiketine sahip avuçiçi cihaz; Google Play Store, Xbox Cloud Gaming ve Nvidia’nın GeForce Now hizmetine erişimle 17 Ekim’de Kuzey Amerika bölgesinde satışa çıkıyor. Android mobil oyunlarını oynayabilecek olsanız da, esas odak noktası bulut oyunlarıdır. Taşınabilir cihaz 12 saat veya daha fazla pil ömrü sağlamak için bu şekilde tasarlanmıştır.

Logitech G Cloud Gaming Handheld, 16:9 görüntü oranına ve 60 Hz yenileme hızına sahip yedi inç 1080p IPS dokunmatik ekran barındırıyor. Beyaz renkli mobil oyun cihazında iki adet ofset analog parmak izi, bir D-pad ve Y, B, A ve X düğmeleri bulunuyor. Önde ayrıca dört düğme vardır: Logitech G, ana sayfa, menü ve bağlam menüsü düğmesi.

Logitech G düğmesi, Xbox denetleyicisindeki mücevher tuşu gibi çalışır ve oyunları duraklatmanıza veya bırakmanıza izin veren bir alt menü açar. Ana sayfa düğmesi ise sizi Logitech’in başlatıcısına geri götürür. Ayrıca çoğu modern kumanda cihazında olduğu gibi iki tampon ve iki tetik tuşu var. Ayrıca Logitech’in avuçiçi cihazında dokunsal titreşim, jiroskop ve yeniden eşlenebilir kontroller bulunur.

logitech g cloud gaming handheld

İçeride Logitech, 2.3GHz’e kadar çalışan sekiz çekirdekli bir CPU olan Qualcomm Snapdragon 720G işlemci kullanıyor. 4 GB LPDDR4X RAM ve 64 GB UFS depolama alanı var. Tek bir USB-C 3.1 bağlantı noktası üzerinden şarj ediliyor ve 6.000 mAh kapasiteli pili yaklaşık 2,5 saatte şarj edilebiliyor. Ayrıca Logitech saklama alanı genişletme için bir microSD kart yuvası sağlıyor. Ancak 5G veya SIM kart desteği yok, bu nedenle bulut oyunları için her zaman Wi-Fi ağlarının menzilinde olmanız gerekir.

Logitech, Xbox Cloud Gaming ve Nvidia’nın GeForce Now hizmetini avuçiçi cihazlara entegre etmek için Microsoft ve Nvidia ile birlikte çalıştı. Switch benzeri kullanıcı arayüzü, her hizmeti başlatmanıza izin verir, ancak Xbox Cloud Gaming uygulaması yalnızca bir Progressive Web Uygulamasıdır (PWA), bu nedenle cihaza gerçek anlamda derin bir entegrasyon içermez. Bu aynı zamanda belirli bulut oyunlarını da ana ekrana ekleyemeyeceğiniz anlamına geliyor.

Bu taşınabilir oyun cihazının esas çekici noktası ise, 12 saatten fazla pil ömrü ve hafif gövdesidir. Logitech G Cloud Gaming Handheld, Steam Deck ve Nintendo Switch’ten daha az geniş ve sadece 463 gram ağırlığında. Bu, Switch’ten (322 gram) biraz daha ağır, ancak Steam Deck’ten (669 gram) çok daha hafif olduğunu gösteriyor.

logitech g cloud gaming handheld

Logitech, bu mobil cihazda Tencent ile de iş ortaklığı kurdu ve Android başlatıcının tasarlanmasına yardımcı olmak için Çinli şirketin yazılım uzmanlığından yararlandı. Logitech’in oyun başlatıcısında bir mobil cihaz modu ve oyun dışında kullanmak isteyenler için klasik bir Android tablet başlatıcı modu var. YouTube ve Chrome gibi uygulamalar, Xbox Cloud Gaming, Nvidia GeForce Now ve Valve’s Steam Link ile birlikte önceden yüklenecek.

Android desteği, bu mobil cihazın bazı Android oyunlarını çalıştırabileceği anlamına geliyor, ancak Logitech bunu bulut oyunları için pazarlıyor. Bu, taşınabilir konsollar için yeni bir pazar çünkü tipik olarak mobil oyuncular, internet bağlantısının sağlam olmadığı arabalarda, trenlerde ve uçaklarda seyahat ederken oyunlarına erişmek istiyor. Logitech G Cloud Gaming Handheld ile sürekli olarak bir Wi-Fi sinyalinin yakınında olmanız gerekecek, bu da onun çekiciliğini azaltabilir.

Logitech, G Cloud Gaming Handheld’in piyasaya çıkışı için ekim ayını hedefliyor ve başlangıçta ABD ve Kanada’da piyasaya çıkış planlanıyor. Erkenden sahip olmak isteyenler için, 349,99 dolarlık perakende fiyatından önce 299,99 dolarlık sınırlı bir ön sipariş teklifi bulunuyor. Bu fiyat, Nintendo Switch (yurt dışı 299,99 $) ve Steam Deck (yurt dışı 399 $) arasındadır, bu nedenle çoğunlukla bir bulut oyun cihazı olan bu yeni Logitech cihazı için zorlu bir satış dönemi olabilir.

Logitech G Cloud Gaming Handheld 17 Ekim’de ABD’de Amazon, Best Buy ve Logitech’in kendi web sitesinde satışta olacak.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun