Google Portrait Light’ın arkasındaki teknolojiyi anlattı

Google, Portrait Light (Portre Işığı) özelliğiyle bazı “ortalama” fotoğrafların çok daha iyi görünmesini sağlıyor. Bunun için fotoğrafların ışık yönünde ve yoğunluğunda değişiklikler yapılıyor.

Teknoloji devi, yapay zekâ tabanlı bu özelliği Pixel 4a 5G ve Pixel 5 ile kullanıma sunmuştu. Şirket, daha sonra Portrait Light’ın eski Pixel telefonlarında kullanımını da mümkün kılmıştı. Google şimdi de bu özelliğin arka planındaki teknolojinin detaylarını paylaştı.

Yapay zekâ modellerinin fotoğraflara belli yönlerden ışık eklemeyi öğrenmesi için Google milyonlarca portre fotoğraf kullandı. Bu fotoğraflardan bazılarına belli yönlerden ekstra ışık eklenirken bazılarına herhangi bir ekleme yapılmadı. Söz konusu işlem için 64 kameranın ve her biri ayrıca programlanabilen 331 LED ışığın bulunduğu küre şeklinde özel bir düzenek hazırlandı.

google portrait lightBu düzenek ile farklı cilt tonlarına, saç tarzlarına ve yüz şekillerine sahip, farklı giyinen 70 kişinin fotoğrafı çekildi. Şirket, en iyi aydınlatma profilinin belirlenmesi için de ayrı bir model hazırladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Leica akıllı telefon pazarında yeni iş ortağı arıyor

Google Pixel 4, Pixel 4a, Pixel 4a 5G ve Pixel 5 modellerinde Portrait Light özelliğini varsayılan olarak aktif biçimde sunuyor. Daha eski Pixel modellerinde ise bu özellik, insan görünen fotoğrafları düzenlerken kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...