Teknoloji

Google Pixel telefonlarında acil durumda otomatik video kayıt imkanı

google kişisel güvenlik

Google’ın yalnızca Pixel Android telefonları aracılığıyla sunduğu özelliklerden biri de Kişisel Güvenlik uygulamasıdır. Yıllar içinde bu uygulamaya, beklendiği gibi yanıt vermezseniz acil durumda iletişime geçilecek kişileri otomatik olarak bilgilendiren bir güvenlik kontrolü ve bir araba kazası geçirdiğinizi tespit ederse otomatik olarak acil durum hattını arama yeteneği gibi özellikler eklendi. Şimdi XDA-Developers ve Android Police yerleşik Acil Durum SOS’unu etkinleştirenler için otomatik olarak video kaydedebilen yeni bir özelliğe dikkat çekiyor.

The Verge sitesi, telefonunuzda yeterli depolama alanı olduğunu varsayıldığında, söz konusu etkinleştirildikten sonra 45 dakikaya kadar kesintisiz kayıt yapılabileceğini kullanıcılara bildiriyor. İnternet bağlantısı varsa video, otomatik olarak yedi gün boyunca saklanacağı Google Hesabına yedeklenir. Uygulamadaki Otomatik Olarak Paylaş özelliğini açık duruma getirirseniz, seçtiğiniz herhangi bir Acil Durum Kişisine bu video dosyası için bir bağlantı gönderir.

Eğer Türkiye’de resmi olarak satışı yapılmayan bir Pixel telefonunuz varsa, bu özelliği Kişisel Güvenlik uygulamasının ayarlarında bulabilirsiniz. Acil SOS’u etkinleştirmek için kullanıcılar telefonun güç düğmesine beş kez basar. Telefon etkinken, küçültülmüş bir vizör ve bir kaydın yapıldığını belirtmek için bildirim simgesiyle kullanmaya devam edebilirsiniz. SOS, ayarlarınıza bağlı olarak, acil durum hattını aramak, etkinleştirildiğinde bir alarm sesini çalmayı (veya çalmamayı) seçmek veya acil durumda irtibat kurulacak kişilerle bilgi paylaşmak dahil olmak üzere başka şeyler yapabilir.

Diğer telefonlar için Google, Android 12 için erken beta sürümlerinde bir Acil Durum SOS sürümünü test etmişti. Ancak şu anda bu uygulama ve özellikler yalnızca Pixel serisi içindir.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER